دو توله شیر منقرض غارنشین با قدمت 12 هزار سال در سیبری کشف شد

محققین باقی مانده اجساد دو توله شیر غارنشین را اخیرا در نواحی سرد و خشک سیبری پیدا کرده اند. این دو نوزاد که اویان و دینا لقب گرفته اند، احتمالا یک یا دو هفته سن داشته اند که طی واقعه ای نامعلوم جان خود را از دست می دهند.

دکتر آلبرت پروتوپوپوف از دانشگاه یاکوتیان می گوید با وجود قدمت 12 هزار ساله ی این دو توله شیر، تاکنون هیچ نمونه ای از نژاد شیر غارنشین پیدا نشده که تا این حد بدن اش سالم باقی مانده باشد. تمام اعضای بدن آن ها سالم است، پشم ها، گوش ها، بافت های نرم و حتی موهای اطراف چانه و گونه. وی می گوید احتمالا زمانی که مادرشان برای شکار بیرون رفته، در اثر رانش زمین، توله شیرها در غار دفن شده اند.

شیرهای غارنشین، اواخر دوره پلیستوسن (حدودا 12 هزار سال پیش) منقرض شدند که این ماجرا همزمان می شود با آخرین عصر یخبندان زمین. این شیرها را در دسته بندی گربه سانان و شیرهای امروزی قرار می دهند و شواهدی وجود دارد که انسان های اولیه به شکار آن ها می پرداختند. فسیل های یافت شده نشان می دهد که غارنشین ها از شیرهای امروزی اندکی درشت اندام تر بوده اند اما علت انقراض شان هنوز مشخص نیست؛ شاید این دو توله شیر شواهد بیشتری را در اختیار دانشمندان قرار دهند.

پرسش های بسیاری مطرح است و راه هایی برای پاسخگویی به آن ها وجود دارد. احتمالا هنوز مقداری از شیر مادرشان در معده دو توله شیر موجود باشد که با آنالیز آن می توان اطلاعات بسیاری در مورد رژیم غذایی آن ها کسب کرد. پرسش دیگر این است که شیرها در این دوران بسیار سرد چگونه دوام می آوردند و چه چیزی سبب انطباق آن ها با محیط می شده؟

توله شیرها در منطقه آبیسکی سیبری پیدا شده اند. سال 2013 در همین منطقه دانشمندان جسد یک ماموت 39 هزارساله با نام یوکا را پیدا کردند و جای تعجب دارد که بدن یوکا هم سالم و دست نخورده باقی مانده بود و شانس ساخت کلونی از آن را بالا می برد. در مورد اویان و دینا نیز دکتر پروتوپوپوف می گوید فعلا هدف کلونی سازی نیست و دستیابی به ژنوم آن ها در اولویت است.

منبع:
SiberianTimes
برچسب ها

مطالب مرتبط

انقراض ماموت ها به سبب کاهش تنوع در میان آن ها بوده است

واکاوی ژنوم دو ماموت بزرگ نشان می دهد که چند نسل آخر ماموت ها شدیدا بی دفاع و مستاصل بوده اند. جمعیت شان رو به کاهش بوده و در برابر سرمای طاقت فرسا هم پاسخ مناسبی برای ارائه نداشته اند. بررسی ژنوم این دو ماموتی که ده ها هزار سال با یکدیگر فاصله زمانی داشته... ادامه مطلب

تغییر اقلیم سبب انقراض یک ششم گونه های جانوری خواهد شد

اگر انسان ها به تولید بی رویه کربن دی اکسید ادامه دهند، در نتیجه تغییر اقلیم، از هر 6 گونه جانوری، یک گونه در خطر انقراض قرار می گیرد. ساختمان سازی، خطوط برق، آنتن ها و مزارع بادی هم حتی سالانه سبب مرگ میلیون ها حیوان می شود. مجموعا، اثر فعالیت های انسانی روی گونه های... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x