زاکربرگ و همسرش 99 درصد سهام خود از فیسبوک را واگذار خواهند کرد

زاکربرگ و همسرش 99 درصد سهام خود از فیسبوک را واگذار خواهند کرد

مارک زاکربرگ و همسرش، پریسیلا چان، امروز ۹۹ درصد از سهام فیسبوک شان را برای پیشرفت و ارتقای بشر بخشیدند. این رقم حدود ۴۵ میلیارد دلار برآورد شده که سبب می شود اقدام اخیر زاکربرگ و چان در تاریخ کم سابقه باشد.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

این مبلغ مستقیما در اختیار مرکز Chan Zuckerberg Initiative قرار می گیرد، مرکزی غیر انتفاعی که سرمایه گذاری های اختصاصی انجام خواهد داد تا تاثیری مثبت روی جوانب مختلف زندگی بشر داشته باشد.

البته سهام زاکربرگ قرار نیست که به صورت کلی فروخته شده و به سازمان مذکور منتقل شود. Chan Zuckerberg Initiative به زودی تاسیس خواهد شد و سه مرتبه در سال، مبلغ حاصل از فروش سهام به آن تزریق خواهد شد، مبلغی که هر سال نهایتا یک میلیارد دلار خواهد بود.

در حقیقت، ۴۵ سال به طول خواهد انجامید تا این ثروت به سازمان چان و زاکربرگ منتقل شود. در این بین، اگر سرمایه گذاری های سازمان به کسب سود منجر شد، مبلغ حاصل روی پروژه های دیگر سرمایه گذاری خواهد شد.

زاکربرگ این خبر را به صورت نامه ای برای دختر تازه متولد شده خود نوشت و هدف سازمان Chan Zuckerberg Initiative را به طور کلی پیشرفت پتانسیل های بشر و ارتقای کیفیت بیان کرد. مورد اول در زمینه هایی نظر پزشکی، اقتصاد و دسترسی آزاد به اطلاعات صحبت می کند و مبحث دوم در ارتباط با کاهش فقر و قدرت بخشیدن به گروه هایی است که کمتر دیده شده اند.

سال گذشته، این زوج جوان، مبلغ ۲۵ میلیون دلار برای مبارزه با ابولا اهدا کردند تا در برابر این بیماری ایستاده و از شیوع آن همانند HIV جلوگیری کنند. زاکربرگ همچنین مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار برای بهبود کیفیت مدارس عموم Newark نیز بخشیده بود که قسمت اعظمی از آن هزینه بوروکراسی های بی دلیل شد.

بخشی از اهداف سازمان Chan Zuckerberg Initiative با پروژه Internet.org فیسبوک نیز مشترک است. زاکربرگ می خواهد اینترنت را به ضعیف ترین نقاط دنیا هم برساند. وی در این نامه به دختر خود از اهمیت های بالای اینترنت نیز می گوید: «بسیاری از فرصت های بزرگ نسل شما، در نتیجه دسترسی همه به اینترنت است. اینترنت آنقدر مهم است که در ازای دسترسی ۱۰ نفر به اینترنت، یک نفر از فقر نجات می یابد و یک شغل جدید ایجاد می شود.»

آنچه مارک و پریسیلا قصد انجام آن را دارند، یادآور فعالیت های بیل و ملیندا گیتس است. موسس مایکروسافت به همراه همسرش، سال ۲۰۰۰ میلادی، بنیادی با نام خود راه انداختند و تا به امروز مبلغ ۴۴ میلیارد دلار هزینه کرده اند، اندکی کمتر از ثروت ۴۵ میلیاد دلاری زاکربرگ.

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato