پلیس فرانسه خواستار ممنوعیت استفاده از Tor و شبکه های وای-فای عمومی شد

پلیس فرانسه خواستار ممنوعیت استفاده از Tor و شبکه های وای-فای عمومی شد

با اینکه چند هفته از حملات تروریستی پاریس که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰۰ نفر شده بود می گذرد اما هنوز خاطره بد این حادثه در ذهن بسیاری از مردم در سراسر دنیا و به ویژه مردم فرانسه زنده مانده. به همین دلیل، دولت این کشور اروپایی به دنبال یافتن راهکارهای لازم برای پیشگیری از رویدادهای مشابه در آینده است.

در همین راستا، روزنامه لوموند فرانسه گزارش کرده پلیس این کشور طرحی ارائه داده و به واسطه آن خواسته تا استفاده از شبکه Tor و وای فای عمومی را ممنوع اعلام نمایند. البته خاطرنشان نموده تا ممنوعیت اتصال به شبکه های عمومی اینترنت فقط در مواقع ضرورت اعمال گردند.

در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

برای آشنایی با Tor باید گفت، شبکه ای متشکل از سرورهای گوناگون است و کاربران برای ناشناس ماندن در محیط آنلاین و پنهان نمودن اطلاعاتی همانند شناسه اینترنتی یا موقعیت خود از آن بهره می گیرند.

با اینکه قبلا از این شبکه برای انجام فعالیت های شرورانه استفاده می گشت اما در حال حاضر استفاده های مفید نیز دارد. به طور مثال، خبرنگارها می توانند از آن برای ارسال اطلاعات حساس و محرمانه بدون امکان ردیابی استفاده نمایند.

هنوز معلوم نیست که آیا با طرح پیشنهادی پلیس فرانسه موافقت خواهد گشت یا خیر؛ از آن مهم تر اینکه چگونه می توان چنین شبکه ای را به طور کامل در یک کشور مسدود نمود؟ البته لازم به یادآوری است کشور چین این اقدام را انجام داده و طرحشان موفقیت آمیز هم بوده اما به طور ۱۰۰ درصد موثر واقع نشده.

در آخر هم این سوال پیش می آید که آیا واقعا با ممانعت از دسترسی به سامانه هایی همانند تور یا هر نوع پراکسی دیگر می توان از حملات تروریستی یا خطرات احتمالی که مردم یک شهر یا کشور را تهدید می کنند، جلوگیری نمود؟ نظر شما در این رابطه چیست؟

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato