6 کاری که گوگل باید در سال 2016 میلادی انجام دهد

6 کاری که گوگل باید در سال 2016 میلادی انجام دهد

در واپسین روزهای سال ۲۰۱۵ میلادی به سر می بریم. در سالی که گذشت، بزرگان حوزه تکنولوژی عملکرد گوناگونی را از خود به نمایش گذاشتند؛ برخی به موفقیت های عظیم دست پیدا کردند و برخی، یک گام دیگر به سراشیبی سقوط نزدیک تر شدند.

گوگل اما در زمره شرکت هایی است که خوب ظاهر شده بود. در این سال، دو تلفن هوشمند جدید با دوربین های فوق العاده از سوی این کمپانی معرفی شدند، آلفابت شکل گرفت، نسخه تازه ای از اندروید با امکانان قابل توجه از راه رسید، دستی به سر و روی پلی استور کشیده شد و نخستین تلاش رسمی این شرکت برای ورودش به بازار واقعیت مجازی رقم خورد.

البته این ها را می توان اصلی ترین اتفاقات رخ داده در کارنامه فعالیت های سال ۲۰۱۵ این کمپانی مستقر در مانتین ویو قلمداد کرد و بی شک دستاوردهای آن بیشتر از این تعداد بوده.

حالا در آستانه ورود به سال جدید میلادی قرار داریم بهتر است نگاهی بیاندازیم به کارهایی که به زعم بسیاری از کارشناسان بهتر است در سال جدید از سوی گوگل صورت بگیرند. در ادامه این مطلب دیجیاتو را همراهی کنید.

۱- برآورد دقیق اتفاقاتی که قرار است برای رابط و تجربه کاربری تبلت ها رخ دهد

pixel-nexus

تبلت های اندرویدی موجود در بازار خوشبختانه با مشکل عدیده ای روبرو نیستند، اما مسائل کوچکی در مورد عملکرد این سیستم عامل روی دستگاه های یاد شده وجود دارد که بهتر است برای ایجاد یک تجربه بی نظیر کاربری مرتفع گردند.

دو نسخه مختلف از نکسوس ۷ با استقبال خوب کاربران روبرو شدند چون به خاطر اندازه و ابعاد بزرگشان، گجت های خوبی برای حوزه سرگرمی به شمار می رفتند اما در مورد نکسوس ۱۰ سامسونگ، نکسوس ۹ اچ تی سی و پیکسل سی جدید گوگل، تجربه کاربری استفاده کنندگان از این دستگاه در برخی بخش های کلیدی نیازمند توجه ویژه است و با کمبودهای قابل توجهی روبروست.

در نهایت اما، همه چیز به اپلیکیشن ها مربوط می گردد. توسعه دهندگان اندروید باید تشویق شوند که پشتیبانی از نمای عمودی و افقی را به همه بخش های اپلیکیشن های خود بیافزایند و از ابزارهایی که در اختیارشان قرار گرفته برای بهتر شدن ظاهر اپ هایشان روی نمایشگر بزرگ این دستگاه ها بهره بگیرند.

اما مانعی که برسر راه تحقق این امر وجود دارد نسبت هزینه به سود است؛ در حال حاضر شمار اپلیکیشن هایی که برای نمایش روی صفحه بزرگ تبلت ها بهینه سازی شده باشند زیاد نیست به همین خاطر صرف هزینه برای توسعه اپ مطابق با نیاز کاربران این دستگاه ها توجیه اقتصادی لازم را ندارد و شاید عقلانی به نظر نمی رسد.

از طرفی، همانطور که می دانید سامسونگ هم اکنون بیشترین سهم را از بازار تلفن های همراه و تبلت های اندرویدی موجود در بازار دارد و به همین خاطر، بسیاری از توسعه دهندگان برآن شده اند که به جای این مساله، از ابزارهای ارائه شده توسط کمپانی کره ای یاد شده برای اضافه کردن پشتیبانی چند پنجره ای به محصولاتشان بهره بگیرند که این موضوع می تواند برای برخی از کاربران دردسر آفرین باشد.

مساله دیگری که در این رابطه مطرح می شود، پیدا کردن محتوای بهینه است؛ همانطور که می دانید پلی استور گوگل فاقد لیست جامع از اپلیکیشن هایی است که بهترین نما را روی تبلت ها دارند و به همین دلیل، حتی بعد از فراهم شدن پشتیبانی کامل از نماهای افقی و عمودی، تلاش توسعه دهندگان برای راضی نگه داشتن کاربران بی حاصل خواهد بود.

البته تهیه لیستی از مشکلات پیش روی گوگل کار آسانی است و دشوارترین بخش ماجرا مرتفع نمودن آنها خواهد بود. در هر حال، پشتیبانی چند پنجره ای را نمی توان راهکار جامع و حلال همه مشکلات خواند و بهتر است اپلیکیشن هایی ارائه گردند که بهتر روی نمایشگرها بزرگ قابل اجرا هستند و لازم است که در سال جدید، گوگل همکاری نزدیک تری با توسعه دهندگان داشته باشد و در جهت رفع این مشکلات بکوشد.

۲- افزودن امکانات نسخه های جدید اندروید به اپلیکیشن ها قبل از همه

android-backup (1)

این کار هم زحمت زیادی ندارد اما ظاهرا هر سال مثال های مختلفی از این مشکل مطرح می گردند و به هیچ نتیجه ای هم نمی رسند.  وقتی نسخه جدیدی از اندروید، با امکانات و قابلیت های جدید ارائه می گردد، ضروری است که اپلیکیشن های گوگل قبل از همه، به این امکانات مجهز گردند و در اختیار کاربران قرار گیرند.

حالا چند ماهی از ارائه اندروید ۶.۰ یا همان مارشملو می گذرد و هنوز هیچ نشانه ای از پشتیبانی Direct Share (یا اشتراک گذاری مسنقیم) در پلتفرم هنگ اوت گوگل نیست. اگر مثالی بهتر از این می خواهید کافیست نگاهی به اپلیکیشن های گوگل که به صورت روزمره مورد استفاده قرار می دهید بیاندازید و ببینید که کدام هایشان امکان بکاپ منیجر مارشملو را پشتیبانی می کنند.

همانطور که احتمالا می دانید، غول جستجوگر دنیا، در ابتدا، دسترسی توسعه دهندگان شخص ثالث را به نسخه های جدید اندروید فراهم می کند و به همین خاطر، وقتی نسخه جدید (مثلا مارشملو) از راه می رسد، پشتیبانی از امکانات و قابلیت های آن در اپلیکیشن های ارائه شده از سوی این توسعه دهندگان فراهم است.

اما ظاهرا تیم های داخلی این شرکت، خود قادر به انجام چنین کاری نیستند. از همین رو، باید بگوییم این کاری است که در سال جدید، به شدت نیاز به انجامش احساس می شود و به خصوص با توجه به این نکته که کلیه اپلیکیشن های شرکت یاد شده به لطف زبان طراحی متریال شکل و شمایلی یک دست پیدا می کنند، بهتر است که کلیه این تغییرات هرچه سریعتر اعمال گردند.

در واقع بهتر است که کارایی این اپلیکیشن ها، دنباله رو شکل ظاهری شان باشد و اگر این طور شود، آنگاه تردیدی نخواهد بود که اپلیکیشن های رقیب یا بهتر بگوییم، توسعه دهندگان آنها، تمام تلاششان را خواهند کرد تا پشتیبانی از قابلیت های جدید را در اسرع وقت به محصولات خود بیاورند.

۳- تمرکز بیشتر روی خانواده ها

yt-kids

در سالی که گذشت، گوگل اقدامات شایسه و به جایی را روی پلی استور انجام داد تا در زمینه پشتیبانی از خانواده ها و نیازهایشان چیزی کم نگذاشته باشد. رتبه بندی های خانواده، دستورالعمل های کار با اپلیکیشن ها که برای کودکان بهینه سازی شده اند، راه اندازی سرویس یوتوب کیدز و بسیاری دیگر، از جمله اقداماتی هستند که از سوی این کمپانی مستقر در مانتین ویو روی اکوسیستم اندروید صورت گرفته اند تا پشتیبانی هرچه بهتر از خانواده ها به عمل بیاید.

از همین رو می توان عملکرد شرکت مورد بحث را در این حوزه مطلوب قلمداد کرد و اعلام نمود تنها کار منطقی که باید صورت بپذیرد این است که گوگل همچنان با انرژی و پشتکار به سمت جلو حرکت کند و شاید بهترین نقطه برای شروع، در نظر گرفتن مکانیزم های خرید بهتر برای کودکان باشد.

در حال حاضر سیستم خرید گوگل برای کودکان با استفاده از اکانت شخصی شان کاملا بی مصرف است. محدودیت های مختلفی به لحاظ رتبه بندی یا نوع محتوا برای کودکان وجود دارد.

از همین رو، یا بهتر است که این شرکت ابدا اجازه داشتن پسورد اکانت به کودکان را ندهد یا اینکه اجازه دانلود و خرید هرچیزی را برایشان صادر نماید. اینکه والدین از راه دور، دسترسی لازم برای نصب اپلیکیشن ها از طریق اکانت خود را داشته باشند (معمولا از طریق تلفن های هوشمند یا تبلت های اندرویدی) به مراتب عقلانی تر از آن است که این امکان در اختیار کودک قرار گیرد اما به هیچ محتوایی دسترسی نداشته باشد.

یک راهکار جایگزین مناسب چیزی شبیه به سیستم خرید فعلی اپل است که بر اساس آن، کودک درخواست دریافت تاییده از والدینش را می کند و والدین اجازه را صادر می کنند.

۴- امکان تقسیم صفحه نمایش و کیبورد

pixel-c-keyboard

روند کنونی در بازار تلفن های هوشمند و تبلت ها حکایت از آن دارد که ابعاد هیچکدامشان قرار نیست کوچک شود. ظاهرا نمایشگر این دستگاه ها مرتبا بزرگ و بزرگ تر می شود و بسیاری از ما نیز تنها با یک عدد از این گجت ها نمی توانیم اموراتمان را بگذرانیم. از همین رو، عالی خواهد بود اگر گوگل در سال جدید تغییرات اندکی را برای بهینه شدن هر چه بیشتر این محصولات اعمال نماید.

کیبورد دو بخشی: تایپ با ابزارهای تاچ بسیار ساده است و در برخی موارد می توان گفت که راحت تر از کیبوردهای فیزیکی خواهد بود. اما برخی مواقع نیز پیش می آید که نیاز می شود نمای صفحه اصلی را از حالت عمودی به افقی در آورید.

البته این نکته خوب است اگر دست های کشیده ای داشته باشید. حالا بسیاری از کاربران چشم به تلفن های هوشمندی نظیر نکسوس ۶P دوخته اند و می خواهند بدانند که بازخورد انتخاب حروف G یا H روی کیبورد آنها چطور خواهد بود و آیا این کار به راحتی انجام می شود یا خیر.

راهکار این مشکل بی تردید استفاده از کیبورد دو بخشی است؛ به این ترتیب در وضعیت افقی کیبورد شما به دو بخش در صفحه اصلی تقسیم می شود. این ایده قطعا تازگی ندارد اما بی تردید بهترین راهکار پیش رو برای گوگل به شمار می رود.

نمایش دو بخشی: وقتی حرف از تبلت ها به میان می آید، کاربران زیادی از پشتیبانی چند پنجره ای سخن می گویند و این همان راهکاری است که سامسونگ، الجی و هوآوی کاربردی بودنش را در هر جایی نشان داده اند. سال ها می شود که حرف از این قابلیت روی تبلت های اندرویدی به میان می آید و وقت آن رسیده که گوگل آن را به قابلیتی استاندارد در اندروید بدل نماید.

سینک بهینه: گوگل در یکسان سازی و یا اصطلاحا سینک کردن اعلان ها میان دستگاه های مختلف عملکرد خوبی داشته است، اما اگر روشی وجود داشت که می شد انتخاب کرد کدام نوتیفیکیشن ها به کجا بروند خیلی خوب بود.

البته هم اکنون می شود این امر را تاحدودی روی هر دستگاه پیاده سازی کرد اما بهتر بود اگر این فرایند با دقت و فیلترینگ بهتری قابل انجام بود. یادآورها یا همان ریماندرهای اینباکس فوق العاده اند اما بسیاری از کاربران روی تبلت های خود به آنها نیازی ندارند. نوتیفیکیشن هایی که بعضا در مورد افزودن شدن محتوای جدید به اکانت های نتفلیکس ارائه می شوند نیز همینگونه اند؛ در حالی که دیدن آنها روی تلفن های هوشمند می تواند برای کاربر آزار دهنده باشد، مشاهده شان روی اسمارت واچ مشکلی را به وجود نمی آورد. دریافت این اعلان ها می تواند انعطاف پذیری خوبی داشته باشد و گوگل توانایی لازم برای بهینه سازی این امر را دارد.

۵- افزودن سخت افزار انتقال محتوای HDMI به پلیر ۲ نکسوس

nvidia-shield-tv

چندی پیش Shield TV انویدیا عنوان برترین کنسول تلویزیونی مبتنی بر اندروید را از آن خود کرد و پلیر نکسوس را کنار زد و تخفیف هایی که بعدها برای آن ارائه گردید نیز رقابت در بازار این محصولات را به مراتب دشوارتر نمود.

اما آنچه در تمامی کنسول های تلویزیونی اندرویدی موجود در بازار به چشم نمی خورد، سخت افزار انتقال محتوای HDMI است و این همان امکانی است که گوگل می تواند در سال جدید به محصول خود بیافزاید.

محض اطلاع تان باید بگوییم انتقال این نوع محتوا زمانی رخ می دهد که یک منبع HDMI را در اختیار می گیرید و آن را از طریق رابط کاربری روی سیستم دیگری پخش می کنید. به این ترتیب می توانید برای نمونه محتوای تلویزیون های کابلی را از طریق اینترفیس تلویزیون های اندرویدی دریافت نمایید و محبوب ترین تکنولوژی بهره مند از این تکنولوژی را می توان اکس باکس وان خواند که به لطف آن می توانید اینترفیس مورد نظرتان را در کنار محتوای دلخواهتان داشته باشید.

شرکای سخت افزاری کنونی گوگل هم اکنون تلاش دارند که این امر را با عرضه تلویزیون های پشتیبانی کننده از پلتفرم اندروید تی وی محقق نمایند، اما عرضه گیرنده ای که سخت افزار انتقال محتوای HDMI را داشته باشد، شاید همان راهکاری است که هر کسی در خانه خود به آن نیاز دارد.

۶- عملکرد بهتر در حوزه واقعیت مجازی

cardboard-pile_0

در حال حاضر آکیلس و اچ تی سی را می توان دو غول اصلی صحنه مبارزه شرکت های فعال در زمینه واقعیت مجازی خواند. اما در این عرصه، گوگل با عرضه کاردبرد شاید مهم ترین اقدام را در جهت فراهم نمودن امکان استفاده کاربران از این تکنولوژی انجام داده باشد.

از همین رو امسال، اتفاقات خوبی برای استفاده از واقعیت مجازی مبتنی بر تلفن های هوشمند رخ داد، با این همه، لازم است که گوگل تلاش هایش در این زمینه را بهبود ببخشد و به رشد خود در این عرصه ادامه دهد.

تجربه واقعیت مجازی در یک محیط سه بعدی فوق العاده است و مرتبا نیز بهتر می شود اما امکان فیلم برداری برای این تکنولوژی اتفاقی است که این حوزه را جذاب تر خواهد کرد.

از همین رو به چیزی نظیر کاردبرد کمرا (یا دوربین هدست مقوایی گوگل) برای فیلم برداری نیاز خواهد بود؛ راهکار ارزان قیمت ضبط ویدئو برای واقعیت مجازی که به همه امکان می دهد بخشی از این تجربه باشند. البته در یک سال گذشته، LucidCam تلاش هایی را برای ارائه یک راهکار ارزان قیمت برای این منظور انجام داده بود و این را هم می دانیم که برنامه Jump گوگل قرار است ضبط پیشرفته ویدئو را وارد سطوح تازه ای کند، اما برای عملیاتی شدن این مساله لازم است که کار ساده تری رخ دهد.

در حال حاضر شمار زیادی از کاربران دوست دارند که واقعیت مجازی را امتحان کنند، از همین رو بهتر است که گوگل پیش قدم شده و این مهم را با کمترین هزینه برای کاربران محقق نماید.

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato