دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

ناسا تصاویر تازه ای را از «لامپ گدازه ای» پلوتو منتشر کرده است

فضاپیمای «افق های تازه» ناسا پرواز خود بر فراز پلوتو را در ماه جولای سال 2015 میلادی (تیر و مرداد 94) به اتمام رساند، اما این سازمان همچنان عکس های رزلوشن بالای جدیدی را از ارتباط داده ای کند خود با آن دریافت می کند.

جدیدترین تصاویر به دست آمده، حاوی جزئیات تازه ای در مورد Sputnik Planum هستند که در واقع دشتی یخی است که نیمه غربی «قلب» پلوتو را دربرگرفته است.

این ناحیه از سطح پلوتو با سلول های بزرگی پوشانده شده است که هر یک ابعادی بین 16 الی 40 کیلومتر دارند و به واسطه لبه های دندانه دار از هم جدا شده اند و وقتی پرتوهای خورشید با زاویه ای اندک به آنها می تابد شکلی شبیه به شیار به خود می گیرند.

در ادامه این مطلب با دیجیاتو همراه باشید.

دانشمندان باور دارند که این الگوها به خاطر انتقال حرارت به یخ های نیتروژنی ناحیه یاد شده ایجاد شده اند. در واقع فرض بر این است که گلوبول های بزرگ نیتروژن جامد به واسطه حرارت درونی پلوتو گرم می شوند و سپس به سطح این سیاره کوتوله آمده، یخ می زنند و مجددا به مرکز آن باز می گردند.

به گفته ویلیام مکینون معاون واحد زمین شناسی افق های تازه و متخصص ژئوفیزیک، این بخش از پلوتو نقش نوعی لامپ گدازه ای را ایفا می کند.

درعکس شاخص این مطلب شکلی شبیه به X را می بینید که تصور می شود نقطه برخورد چهار عدد از این سلول ها بوده (پیش از آنکه نیتروژن سرد شود و به زیر سطح برود).

بخش تاریک نیز کانال هایی است که میان این سلول ها قرار دارند و احتمالا حاوی توده های یخی ساخته شده از آب های آلوده ایست که در نیتروژن غلیظ تر و متراکم تر شناور شده اند. گودال های متعددی هم که در سطح این سیاره کوتوله قرار دارند احتمالا نتیجه تصعید هستند (فرایندی که در جریان آن، بخ های جامد مستقیما به گاز تبدیل می شوند).

010716_Viking_Terra_Color_context-lrg.0

ناسا همچنین عکسی ترکیبی از منطقه Viking Terra پلوتو منتشر کرده. این عکس حاوی اطلاعاتی از سیستم تصویر برداری دوربرد افق های تازه موسوم به LORRI است که از فاصله 49 هزار کیلومتری گرفته شده است و با داده های رنگی بهبود یافته از دوربین تصویربرداری چند طیفی آن ترکیب شده است.

به باور کارشناسان نقطه هایی که به رنگ قرمز تیره دیده می شوند حاصل تجمع Tholin هستند (نوعی ماده دوده مانند شبیه به قیر که از طریق واکنش هایی دربرگیرنده متان و نیتروژن به وجود آمده) در حالی که رشته های روشن نوری هم احتمالا به واسطه یخ های متانی شکل گرفته اند.

دانشمندان خصوصا به بخش هایی از این تصاویر علاقمند هستند که در آنها تجمع ماده یاد شده بسیار قطور و نرم به نظر می آید و به داخل کانال ها جریان یافته است. این مساله از آن جهت عجیب به نظر می آید که ذخایر Tholin با چنین ابعادی قابلیت جریان یافتن ندارند و در نتیجه احتمال می رود که این ماده همراه با یخی جریان پیدا می کند که درست در زیر آن قرار دارد یا اینکه با استفاده از بادهایی به اطراف حرکت می کند که در سطح پلوتو می وزند.

close_close.0

detail_1.0

detail_2.0

full_pluto_color.0

full_pluto_color.0

new.sputnik.top_.0

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

برندینگ ناسا در عصر فضایی نوین

در آستانه راه اندازی اولین پرواز آزمایشی فضاپیمای اوراین، که روزی مرکب اصلی انسان به سمت سیاره بهرام (یا مریخ) خواهد بود، ناسا تصمیمات جدیدی روی سیاست های اتخاذ شده در قبال انتشار اطلاعات به عموم می گیرد. این مرکز می خواهد به جای یک گزارش کلی، روی تشریح هر یک از ماموریت ها تمرکز کند. در... ادامه مطلب

جف بزوس حالا در اندیشه تحویل کالا در ماه است

به تازگی مطلبی در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده که در آن جف بزوس مدیرعامل کمپانی آمازون و مالک شرکت فضایی خصوصی «Blue Origin» درخواست کرده است تا هر چه زودتر ارسال محموله های باری به کره ماه آغاز شود. او معتقد است که این کار کلید اصلی برای ایجاد نسختین پایگاه انسانی بر سطح... ادامه مطلب

تایم لپس یکساله از خورشید و تاج سوزان آن [تماشا کنید]

رصدخانه پویای خورشیدی ناسا برای آن طراحی شده بود که به مدت پنج سال رفتار این ستاره را تحت نظر بگیرد اما در تاریخ 11 فوریه امسال (یعنی سه روز پیش) این رصدخانه ششمین سال پایش 24 ساعته خورشید را جشن گرفت.ویدئویی که در ادامه می بینید تایم لپستی است که از کنار هم قرار دادن... ادامه مطلب

تایم لپسی از ماراتون یازده ساله کاوشگر «فرصت» روی مریخ [تماشا کنید]

فرود کاوشگر کنجکاوی روی سطح مریخ و حفاری هایی که برای پیدا کردن آب در سطح سیاره سرخ انجام داد از سوی رسانه های مختلف مورد توجه قرار گرفت و به همین دلیل بسیاری به سرعت از یاد بردند که کاوشگر دیگری به نام فرصت همچنان در این سیاره حضور دارد و سطح روی آن... ادامه مطلب

گزیده تصاویری از آرشیو ناسا که به مناسبت ۶۰ سالگی آن منتشر شده

چندی پیش ناسا به مناسبت ۶۰ سالگی خود ویدیویی ۶۰ ثانیه‌ای از دستاور‌د‌ های این آژانس فضایی منتشر کرده بود. حال سازمان ناسا کتابی متشکل از ۴۰۰ عکس مختلف را با نام آرشیو ناسا منتشر کرده تا کاربران بهتر توانند با تاریخچه ناسا آشنا شوند.آژانس فضایی ناسا طی این ۶۰ سال موفق شده ربات‌هایی را در سطح مریخ پیاده... ادامه مطلب

آخرین ماموریت فضاپیمای دان: کاهش بی سابقه فاصله با سیارک Ceres

فضاپیمای دان ناسا که در حال گردش به دور سیاره کوتوله Ceres است، به عنوان آخرین ماموریت خود در آینده نزدیک به نزدیکترین فاصله از این سیاره رسیده و نیم قرن آتی را همانجا سپری خواهد کرد.فضاپیمای دان (بامداد) در سال ۲۰۰۷ ماموریت خود را با حرکت به سوی کمربند سیارکی مریخ و مشتری آغاز کرد... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x