آیا حافظه مجازی «RAM Drive» می تواند جایگزین مناسبی برای SSD باشد؟

آیا حافظه مجازی «RAM Drive» می تواند جایگزین مناسبی برای SSD باشد؟

همه معمولا به دنبال آن هستیم تا سرعت کامپیوتر شخصی خود را به شکل ملموسی افزایش دهیم؛ گاهی به منظور تحقیق بخشیدن به همین امر، هزینه های گزافی پرداخت کرده و به سراغ جدیدترین سخت افزارها می رویم اما پیش از آن، بهتر است به این نکته توجه داشت که با تغییراتی کوچک در کامپیوتر شخصی خود و بدون صرف هزینه های زیاد، گاهی می شود سرعت خواندن و نوشتن فایل ها یا لود شدن اپلیکیشن ها را تا چندین برابر افزایش داد.

برای انجام همین کار و بالا بردن سرعت سیستم بدون صرف هزینه، می توان از حافظه های مجازی «RAM Drive» استفاده کرد. در اصطلاح به این نوع از حافظه ها، «RAM disk» هم گفته می شود.

 RAM Drive چیست؟

این نوع حافظه، سرعت بسیار بیشتری از HDD [دیسک های ذخیره سازی گردان و متحرک] یا SSD [دیسک های ذخیره سازی ثابت و جامد] دارد اما متاسفانه چیزی نیست که بتوانید با مراجعه به فروشگاه، تهیه اش کرده و آن را در کامپیوتر خود نصب کنید.

رم درایو یک حافظه مجازی است که از RAM سیستم شما بهره می گیرد و آن را در قالب یک فضای ذخیره سازی و درایو جدید در اختیار شما قرار می دهد.

ram-w600

ایده استفاده از «رم درایو» از جایی سرچشمه می گیرد که به طور کلی، حافظه های RAM سرعت نوشتن و خواندن بسیار بالاتری از سایر حافظه های فیزیکی دارند. در نتیجه اگر فایل هایی در آن قرار داده و یا اپلیکیشنی را در آن نصب کنید، با افزایش سرعت چشم گیری رو به رو خواهید شد.

هرچند ایده استفاده از رم درایو برای همه نمی تواند مناسب باشد چرا که این حافظه مجازی، از منابع سیستم شما ساخته شده و انجام اینکار، شاید باعث آن شود که در سایر امور با کاهش سرعت رو به رو گردید چرا که بخشی از حافظه RAM سیستم را به آن اختصاص داده اید. اما اگر کامپیوتر شما از حافظه رم مناسبی بهره می گیرد، می توانید این راهکار را مورد استفاده قرار دهید.

چگونه باید از این حافظه مجازی استفاده کرد؟

راه اندازی و ایجاد یک رم درایو بسیار آسان بوده و گویی در حال نصب یک اپلیکیشن جدید هستید. برای این منظور می توانید در ویندوز از نرم افزار SoftPerfect RAMDisk و در مک، از RAMDisk Manager بهره بگیرید و سپس مشخص نمایید که چه میزان از حافظه رم را می خوهید به عنوان یک درایو مجازی در اختیار داشته باشید.

ramdiskmanager-w600

همانگونه که گفتیم، رم درایو از حافظه رم شما بهره می گیرد و پس از ایجاد درایو مجازی، دیگر قادر نخواهید بود از تمام مقدار RAM دستگاه خود استفاده کنید و به همین دلیل صرفا باید از فضای غیر مورد نیاز برای ایجاد این حافظه مجازی بهره گیرید.

تصور کنید کامپیوتری دارید که دارای ۸ گیگابایت حافظه RAM است و شما نیز استفاده سنگینی از سیستم خود ندارید. به همین ترتیب می توانید ۴ گیگابایت را به رم درایو خود اختصاص دهید یا اگر کامپیوتر شما ۱۲ گیگابایت رم دارد و استفاده سنگینی هم از آن دارید، می توانید ۲ الی ۴ گیگابایت به رم درایو اختصاص داده و ۸ الی ۱۰ گیگابایت را نیز برای خود RAM باقی بگذارید.

زمانی که این کار را انجام دادید، صرفا باید تصمیم بگیرید که حالا می خواهید با این فضای مجازی چه کنید.

استفاده از رم درایو چه مزیتی دارد؟

چندین مزیت وجود دارد که در ادامه به مهم ترین آنها خواهیم پرداخت.

  • سرعت خواندن و نوشتن سریع تر

مزیت اصلی RAM Drive این است که سرعت بالاتری در هنگام خواندن یا نوشتن در قیاس با HDD یا SSD دارد. در حال حاضر حتی سریع ترین نمونه های SSD هم نمی توانند به سرعت یک رم درایو برسند.

برای درک بهتر همین موضوع، به چارتی که از بنچمارک «XBench» توسط استفاده از یک «مک بوک ایر» به دست آمده توجه کنید. در این نمودار می توانید ببینید که سرعت نوشتن تا ۴.۵ برابر، و سرعت خواندن تا ۶.۵ برابر بیشتر از SSD به کار رفته در خود MacBook Air است.

benchmarks-w600

اگر مقدار مناسبی رم در اختیار داشته باشید و بتوانید این حافظه مجازی را برای خود ایجاد کنید، قادر هستید بسیاری از امور وقت گیر را با سرعت فوق العاده بالاتری انجام دهید. تصور کنید چندین فایل ZIP با سرعتی بالا استخراج می شوند یا فوتوشاپ و تصاویر چند لایه را با سرعتی بالاتر رندر می کنید.

این در حالیست که به طور کلی، ساختار حافظه RAM به گونه ای است که در حالت کار کردن، حرارت بسیار کمتری ایجاد کرده و از خود ساطع می کند. در این میان خبری از چرخه های نوشتن و خواندن اطلاعات که در حافظه های فیزیکی وجود دارد هم نیست.

  • امنیت بالاتر

استفاده از رم درایو امنیت بالاتری از حافظه های فیزیکی دارد چرا که پس از خاموش کردن کامپیوتر، حافظه رم به طور کلی پاک می شود.

البته همین موضوع، زمانی که نیروی الکتریسیته با نوسان همراه شده و به شکل ناخواسته کامپیوتر شما را خاموش می کند، یک نکته بسیار منفی است اما اگر اطلاعات حساس خود را در آن قرار ندهید، مشکلی نخواهید داشت و صرفا سرعت بالاتر را تجربه می کنید.

جنبه های منفی رم درایو چه هستند؟

تا اینجای کار احتمالا به نظرتان می رسد که ایده کنار گذاشتن چند گیگابایت از حافظه رم بی استفاده برای ایجاد یک درایو مجازی، جالب است اما پیش از اینکه تصمیم خود را بگیرید، بهتر است نگاهی داشته باشید به مشکلاتی که این نوع حافظه ها ایجاد می کنند.

  • ظرفیت اندک

کامپیوترهای شخصی معمولا تا ۱۶ گیگابایت حافظه RAM دارند و همین موضوع به شما می گوید که در بهترین حالت، صرفا می توانید از یک حافظه مجازی چند گیگابایتی بهره بگیرید. این در حالیست که اگر رم کامپیوتر شما در حد ۴ گیگابایت باشد، به سختی می توانید یک گیگابایت برای این کار از آن جدا کنید.

availableram-w600

به همین علت نمی توان «رم درایو» را جایگزین مناسبی برای SSD دانست. صرفا از این روش استفاده کنید تا برخی امور وقت گیر و سنگین خود را به شکلی سریع تر انجام دهید.

  • حافظه RAM، فرار است

نکته بسیار مهم در استفاده از این نوع حافظه مجازی، فرار بودن RAM است. به معنای آنکه شما تا زمانی که نیروی الکتریسیته مورد نیازش را فراهم آورید، اطلاعات خود را خواهید داشت و پس از قطع شدن آن، همه محتویاتش نیز پاک می شوند.

در نتیجه «رم درایو» به هیچ عنوان انتخاب مناسبی برای قرار دادن فایل های مهم نیست چرا که با خاموش کردن کامپیوتر، به سادگی آنها را از دست خواهید داد.

البته در این میان یک راهکار نیز اندیشیده شده است. برای مثال نرم افزاری که این درایو مجازی را در اختیار شما قرار می دهد، زمانی که قصد خاموش کردن کامپیوتر را داشته باشید اقدام به کپی کردن محتویات «رم درایو» به حافظه اصلی کامپیوتر کرده و سپس، زمانی که سیستم را روشن می کنید دوباره آنها را از حافظه اصلی به رم درایو انتقال می دهد. این راهکار، تا حدی مشکل فرار بودن حافظه RAM را حل کرده اما سرعت خاموش و روشن شدن سیستم را به شکل قابل توجهی نیز افزایش داده است.

ramdisk-w600

برخی اپلیکیشن ها نظیر Primo Ramdisk یا نسخه Pro از RAMDisk، در مقاطع زمانی مختلف که با سیستم کار نمی کنید این اقدام را انجام می دهند تا سرعت خاموش شدن کامپیوتر افزایش پیدا نکند اما در هر صورت همیشه باید احتمال و خطر قطع ناگهانی جریان برق را در نظر داشت.

RAM Drive در برابر SSD

مشکلاتی که در خصوص کارکرد رم درایو در بالا به آنها اشاره کردیم انقدر بزرگ هستند که نمی توان به راحتی از آنها چشم پوشی کرد؛ ظرفیت اندک و خطر از دست دادن داده ها بسیار با اهمیت هستند و باعث می شوند از همان فضای محدود نتوان استفاده ای بهینه داشت.

در چنین حالتی، اگرچه RAM Drive به سادگی در بحث سرعت SSD را پشت سر می گذارد اما شاید انتخاب مناسبی برای اکثریت کاربران نباشد.

hybrid-drive-w600

اگر کامپیوتر شما هارد HDD دارد و از سرعت اندکش به ستوه آمده اید، می توانید از راهکار ارائه شده به شکل کوتاه مدت استفاده کنید تا در نهایت بعدا سیستم خود را به SSD مجهز نمایید. به یاد داشته باشید که در این زمینه، صرف هزینه در دراز مدت انتخاب بهتری است.

در این میان اگر با فایل های حجیم سر و کار دارید، با RAM Drive بهبود شرایط را به شکل قابل لمسی احساس خواهید کرد. در هر حال، این کار با نرم افزارهایی که در فوق به آنها اشاره کردیم، بسیار ساده است و می توانید به راحتی بعدا آنها را حذف کنید. در نتیجه امتحان کردن روش مورد بحث در مقطع زمانی کوتاه، زیانی برای شما به همراه نخواهد داشت.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato