سامسونگ و مشارکت در تولید نسل بعدی چیپ های گرافیکی مخصوص بازی

به نظر می رسد سامسونگ با تولید نسل جدید حافظه های خود گام بزرگی را برای پشت سر گذاشتن رقبایش برداشته است. حافظه های جدید که HBM2 نام دارند سرعت انتقالی برابر 256 گیگابایت در ثانیه را به ارمغان می آورند، که حدود هفت برابر سریع تر از نمونه های DDR5 موجود هستند.

شرکت کره ای به طور مشخص کسب و کار سرورها را هدف گرفته، جایی که تولید کننده ها و کاربران همواره به دنبال بهترین ها و سریع ترین ها هستند. با این حال چیپ سازان مطرحی چون NVIDIA و AMD هم می توانند از مزیت سرعت بالا و مصرف بهینه این حافظه های ۲۰ نانومتری برای تولید نسل بعدی کارت های گرافیک مخصوص بازی بهره ببرند.

سامسونگ این چیپ های حافظه جدید را در واحدهای 4 گیگابایتی متشکل از هشت لایه هسته ۸ گیگابیتی می سازد، اما وعده تولید واحدهای ۸ گیگابایتی را هم تا آخر سال جاری داده است. شرکت کره ای مدعیست فضای اشغال شده توسط چیپ های HBM2 تا ۹۵ درصد از حافظه های مبتنی بر GDDR5 کمتر است. در نتیجه NVIDIA و AMD می توانند کارت های گرافیکی با ظرفیت های بالاتر و مصرف بهینه تر و گرمای تولیدی کمتر بسازند.

چیپ های ۴ گیگابایتی جدید سامسونگ در حال حاضر در دسترس تولیدکننده ها قرار دارند، اما تصور می رود که نمونه های ۸ گیگابایتی همزمان با اولین کارت های گرافیکی مبتنی بر معماری Kepler و FIrePro به بازار عرضه شوند.

هیچ بعید نیست که سامسونگ بتواند با این حافظه های فوق سریع خود انحصار تولید چیپ های حافظه کنسول های بازی نسل بعدی سونی و مایکروسافت را نیز به دست بیاورد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟