اسکوئر انیکس پیش از PS4 و Xbox One، کنسول های بازی را مرده فرض می کرد

اسکوئر انیکس پیش از PS4 و Xbox One، کنسول های بازی را مرده فرض می کرد

چند سال پیش، زمانی که هنوز خبری از پلی استیشن ۴ و اکس باکس وان نبود، ناشران بازی های ویدیویی به سختی مشغول درآمدزایی از اکس باکس ۳۶۰ و پلی استیشن ۳ بودند. مدل های تجارت قدیمی شده بود و دیگر صرفه اقتصادی چندان بالا نبود.

از سوی دیگر، بازار بازی های موبایل و اپلیکیشن حسابی داغ شده بود و کمتر کسی به سراغ پروژه های چند صد میلیون دلاری با بازدهی برابر می رفت. چه چیزی بهتر از ساخت بازی های ارزان قیمت موبایل، و بازآوری مالی فراوان؟ کمپانی های بسیاری سریعا تغییر جهت دادند و پروژه های پر هزینه خود را متوقف ساختند. کونامی، کوجیما، سایلنت هیلز و متال گیر سالید نیز قربانی همین اوضاع نا به سامان بازار بودند.

جیم استرلینگ، منتقد و کارشناس حوزه بازی های ویدیویی مدعی شده که اسکوئر انیکس، کمپانی بزرگی که سری بازی های پرطرفدار فاینال فانتزی، توم ریدر، Deus Ex و هیتمن را منتشر می سازد نیز قصد داشت تا سرمایه خود را از بازار کنسول ها خارج سازد.

انتشار تعداد فراوانی از بازی های این شرکت برای سیستم عامل های اندروید و iOS نشان می دهد که اسکوئر انیکس تا چه حد بازار موبایل را جدی گرفته است. حتی Lara Croft GO، یکی از آخرین ساخته های اسکوئر انیکس موفق شد تا جوایز فراوانی را در حوزه بازی های موبایل کسب کند.

اما با فرارسیدن نسل هشتم همه چیز تغییر کرد. اکس باکس وان و پلی استیشن ۴ نشان دادند که مردم هنوز هم به خرید سخت افزار های مخصوص بازی علاقه نشان می دهند و کمتر کسی پیدا می شود که بازی موبایل را بتواند جایگزین بازی های پر زرق و برق کنسولی کند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato