کمپانی آلفابت جایگاه نخست با ارزش ترین شرکت دنیا را از اپل ربود

کمپانی آلفابت جایگاه نخست با ارزش ترین شرکت دنیا را از اپل ربود

در تابستان سال ۲۰۰۱ میلادی اعلام شد که اپل با ارزش ترین کمپانی دنیا بر پایه میزان درآمد سالانه به شمار می رود و در آن زمان توانسته بود از شرکت «اکسان موبیل» که یک کمپانی نفت و گاز آمریکائی بود پیشی بگیرد. اما در سال ۲۰۱۳ میلادی میزان درآمد این شرکت پس از عرضه ی رسمی آیفون ۵ تا ۴۰ درصد کاهش یافت و اکسان موبیل دوباره توانست به جایگاه نخست خود باز گردد. اما غول تکنولوژی آمریکائی به رتبه دوم بسنده نکرد و با ارائه محصولات کارآمدتر دوباره به جایگاه نخست با ارزش ترین کمپانی دنیا بازگشت.

در حال حاضر با نهایت تاسف برای علاقه مندان این برند باید اعلام کرد که این شرکت دیگر سردمدار با ارزش ترین شرکت های دنیا بر اساس میزان درآمد نیست و امسال جایگاه خود را به کمپانی «آلفابت» داده است.

البته جا دارد اشاره نمائیم که شرکت ساکن کوپرتینو از نظر سرمایه با ارزش ۵۳۵ میلیارد دلار هنوز برتر از غول جستجوی اینترنتی با ارزش ۴۸۵ میلیارد دلاری محسوب می گردد اما با برآورد دقیق دارائی و با در نظر گرفتن بدهی ها و نقدینگی شرکت ها باید گفت آلفابت یک قدم جلوتر از اپل قرار دارد.

در حال حاضر، شرکت ساکن کالیفرنیا با سرمایه ۴۲۰ میلیارد دلاری از غول تکنولوژی دنیا با سرمایه ۳۹۳ میلیارد دلاری پیشی گرفته و در جایگاه نخست نشسته.

در همین راستا باید بگوئیم، در حالیکه ۴۳ تحلیل گر در وال استریت ژورنال سقف قیمت سهام اپل را ۱۴۳ دلار می دانند، فردی به نام «عدنان احمد» پیش بینی ۸۵ دلاری برای آن دارد. از نظر او شرکت ساکن کوپرتینو در حال گرفتار شدن به وضعیتی است که تولید کننده های اسمارت فون همانند بلک بری و نوکیا دچار آن شدند. این در حالیست که ارزش سهام اپل در حال حاضر ۹۹ دلار است، یعنی از گمانه زنی عدنان احمد فاصله چندانی ندارد.

در آخر بد نیست اشاره کنیم که آلفابت یک شرکت فناوری هلدینگ مستقر در کالیفرنیاست و گوگل نیز زیر مجموعه ای از آن به شمار می رود. این کمپانی در تابستان سال ۲۰۱۵ میلادی توسط لری پیج و سرگئی برین تاسیس گشته و به طور رسمی معرفی شد و با اینکه اکنون از نظر سرمایه در رتبه بالاتری از اپل قرار دارد اما شرکت ساکن کوپرتینو همچنان غول بازار موبایل به شمار می رود و کاربران بسیاری در سراسر دنیا به آن اعتماد دارند. این امر می تواند کمک کرده و جایگاه اصلی این شرکت را به آن بازگرداند.

نظرات ۱۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato