عمر فلش تا دو سال آینده خاتمه می یابد

عمر فلش تا دو سال آینده خاتمه می یابد

اگر شما هم بی صبرانه منتظر ریشه کن شدن آفتی هستید که شرکت ادوبی سال هاست به جان اینترنت انداخته، می توانید اکنون خوشحال باشید زیرا به نظر می رسد بالاخره تاریخی برای بازنشسته شدن این تکنولوژی در فضای اینترنت مشخص شده است.

بر اساس گزارش سایت  Encoding.com، در سال ۲۰۱۵ از فرمت فلش تنها در ۶ درصد از کل ویدیوهای به نمایش در آمده در وب و موبایل ها استفاده گشته. این سهم در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۱ درصد بود. وبسایت فوق باور دارد که با این روند، فلش بیش از دو سال دوام نخواهد آورد. اما سوالی که در این میان پیش می آید این است که چه چیزی قرار است جای آن را بگیرد؟

در حال حاضر «H.264» همچنان فرمت پیشتاز در فضای وب است، چرا که حدود ۷۲ درصد از سهم پخش ویدیوهای آنلاین را به خود اختصاص داده. البته H.264 چندان هم جدید نیست. عمر این فرمت به بیش از ۱۳ سال می رسد. بنابراین عجیب نخواهد بود اگر ببینیم که فرمت های تازه تری در حال بریدن تکه های بزرگی از سهم آن هستند. به عنوان مثال فرمت «WebM» ظرفیت آن را دارد که در آینده تاج پادشاهی را از H.264 برباید. این فرمت با پشتیبانی کامل از کدهای «HTML5»، در حال حاضر ۱۲ فرمت درصد از ویدیوهای آنلاین را تشکیل می دهد.

البته فرمت «H.265» یا همان «HEVC» را نیز نباید از نظر دور داشت. فرمتی که توسط «اتحادیه بین المللی ارتباطات» یا (ITU) به عنوان وارث H.264 معرفی شده و در حال حاضر سهمی ۶ درصدی را در اختیار دارد. یکی از دلایل عدم رشد سریع H.265 را می توان به غیر رایگان بودنش نسبت داد. چراکه بر خلاف WebM، شرکت ها می بایست برای استفاده از این کدک مبلغی را به صاحب پتنت آن پرداخت کنند.

اما عواملی چون توانایی تولید محتوایی با نرخ بیت ریتی بسیار کمتر، همچنین بهره گیری نت فلیکس از آن برای استریم ویدیوهای ۴K خود و استفاده اپل از آن در مکالمات تصویری بین ابزارهایش، این نوید را می دهد که HEVC در آینده در کنار WebM محبوب ترین فرمت های پخش ویدیوی آنلاین را تشکیل دهند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato