فلش بک به گذشته: موسسه IDC و عبور ویندوز فون از iOS در سال ۲۰۱۶

فلش بک به گذشته: موسسه IDC و عبور ویندوز فون از iOS در سال ۲۰۱۶

پیش بینی های مثبت و امیدوارانه در مورد وقایعی که تا اندازه ای تکلیف آنها معلوم است و می دانیم محتوم به شکست هستند کمی خنده دار محسوب می شود. وقتی با یک حساب سر انگشتی ساده می توان آینده یک موضوع را حدس زد، جای تعجب دارد که حرفه ای ها بخواهند در این مسیر گمانه زنی های فرا واقعی داشته باشند.

یکی از مصداق های این حدس های اشتباه، پیش بینی عجیب موسسه تحلیلی-آماری IDC در سال ۲۰۱۲ میلادی بود که ادعا می کرد ویندوز فون تا سال ۲۰۱۶ میلادی از iOS پیشی خواهد گرفت و سهم بزرگی از بازار موبایل را به خود اختصاص خواهد داد.

این ادعا در زمان خودش هم بسیار عجیب و غیر حرفه ای به شمار می رفت، به ویژه اینکه در آن سال پلتفرم مایکروسافت فقط ۵.۲ درصد از بازار را در اختیار خود داشت. با این وجود، موسسه مورد بحث تاکید داشت که این سیستم عامل از iOS جلو خواهد زد و پلتفرم اپل در سال ۲۰۱۶ فقط ۱۹ درصد از سهم بازار را در دست خود خواهد داشت. همچنین گفته می شد اندروید نیز از سهم ۶۱ درصدی خود در سال ۲۰۱۲ به ۵۳ درصد در سال جاری میلادی نزول خواهد کرد.

اما با مقایسه آماری که این موسسه به تازگی منتشر نموده، اندروید ۸۳ درصد، iOS حدود ۱۴ درصد و ویندوز فون ۲.۶ درصد از سهم بازار را در اختیار دارند. با این حساب، سیستم عامل ویندوز موبایل به جای پیشرفت، پسرفت نموده و سهمش نسبت به سال ۲۰۱۲ نصف شده.

با این تفاسیر می توان این گونه نتیجه گیری نمود که همه جایز الخطا هستند و نباید همیشه به صورت صد در صد به احتمالات و پیش بینی های افراد و موسسات اعتماد نمود، حتی آنهایی که پیشینه خوبی دارند و در بیشتر مواقع فرضیات شان درست از آب در آمده.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato