همه چیز درباره آیفون 13
قمار ساتیا نادلا در مایکروسافت و ایده هایی که رنگ واقعیت به خود می گیرند

قمار ساتیا نادلا در مایکروسافت و ایده هایی که رنگ واقعیت به خود می گیرند

روز گذشته بود که مایکروسافت گزارش عملکرد مالی اش در سه ماهه نهایی سال ۲۰۱۵ را منتشر کرد؛ گزارشی که تحلیلگران و سهام داران را آسوده خاطر کرد و البته باعث شد ساعتی پس از انتشار آن، ارزش سهام مایکروسافت در بازار بورس تا ۳ درصد افزایش را تجربه کند.

نت فلیکس در گزارشات مالی خود به افزایش تعداد کاربرانش می نازد و یا فیس بوک، ادعا می کند که در فلان ماه چه تعداد کاربر در وب سایت اش آنلاین بوده اند. مایکروسافت ولی از سیستم پیچیده تری در بحث نمایش آمارهایش بهره می گیرد؛ سیستمی که خبر می دهد مایکروسافت طبق برنامه ریزی آقای نادلا به سوی موفقیت پیش می رود.

دو سالی می شود که دفتر ساتیا نادلا به بالاترین طبقه از مقر اصلی مایکروسافت نقل مکان یافته. در همان ابتدای کار و زمانی که تازه این عنوان را کسب کرده بود، دو هدف مهم برای شرکت متبوعش مشخص کرد: اول اینکه تا سال ۲۰۱۸، ویندوز ۱۰ دست کم در یک میلیارد دستگاه نصب شده باشد و دوم اینکه تا همان سال، مایکروسافت قادر شود از بخش سرویس های ابری که به سازمان ها ارائه می دهد، دست کم ۲۰ میلیارد دلار به شکل سالانه درآمد کسب نماید.

کافیست بدانید هر کاری که اکنون مایکروسافت می کند، هر ایده تازه ای که در ردموند مطرح می شود و هر خبر رسمی که از سوی مایکروسافت می شنوید، در راستای تحقق یافتن همین دو هدف یاد شده قرار دارد؛ هدفی که حرکت برای رسیدن به آن تا کنون با پیشرفت بسیار قابل قبولی همراه بوده.

بیایید کمی بیشتر در مورد این دو هدف صحبت کنیم.

هدف اول: ویندوز دهم

در ابتدای ماه ژانویه بود که مایکروسافت خبر داد بیش از ۲۰۰ میلیون دستگاه مختلف (بیشتر کامپیوتر و تبلت) از نسخه دهم ویندوز بهره می جویند. همانگونه که می دانید، سیاست مایکروسافت در خصوص ارائه این نسخه از پلتفرم نرم افزاری اش با گذشته تفاوت های ساختار شکنی داشته است.

همین چند سال پیش اهالی ردموند ویندوز را به عنوان شاهراه درآمدهای خود می دیدند؛ فرآورده ای که در هر صورت و به هر شکلی می توانست درآمدهای سرسام آوری را به جیب سهام داران این کمپانی بزرگ نرم افزاری سرازیر کند، چه از سوی تولید کنندگان کامپیوترهای شخصی و چه از سوی مصرف کنندگان کامپیوترهای شخصی. بالاخره یکی این وسط مجبور بود به مایکروسافت برای استفاده از ویندوز پول بدهد.

در یک ساختار شکنی بی سابقه و پس از حضور ساتیا نادلا، ویندوز دهم بر خلاف نسخه های پیشین به شکل رایگان در اختیار مصرف کنندگان قرار گرفت. حالا مایکروسافت تصور می کند که هر چقدر دامنه کاربرانی که از ویندوز ۱۰ استفاده می کنند گسترش یابد، مشتریان سرویس های مرغوب و ابری اش افزایش پیدا می کنند. در مورد سرویس هایی نظیر آفیس ۳۶۵، ویندوز استور، اکس باکس لایو و اپلیکیشن موسیقی Groove صحبت می کنیم.

screen shot 2015-12-02 at 11.41.56-w600

این استراتژی قمارآلود، تا به اینجای کار به ثمر نشسته. مایکروسافت روز گذشته و در خلال گزارش مالی اش بیان نمود که ۳۰ درصد از درآمد موتور جستجوی «بینگ» از طریق ویندوز ۱۰ به دست آمده است. چرا؟ پاسخ ساده است. «کورتانا» (دستیار دیجیتالی و مجازی مایکروسافت در ویندوز ۱۰، iOS و اندروید) برای پاسخ دادن به هر سوال شما به سراغ موتور جستجوی بینگ و البته تبلیغات موجود در آن می رود.

به شکل مشابهی، «ویندوز استور» اگرچه هنوز در انتظار حضور توسعه دهندگان بزرگ به سر می برد اما مایکروسافت گزارش داده که در سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۵، بیشترین درآمد از این فروشگاه نرم افزاری را داشته، درآمدی که البته مایکروسافت سهم قابل توجهی از آن را برای خود کنار می گذارد.

هدف دوم: فضای ابری

بر اساس درآمدهای بخش ابری و سرویس های سازمانی، مایکروسافت ادعا نموده که می تواند به درآمدی ۹.۴ میلیون دلاری در بخش "نرخ ترتیب سالانه" (ARR) دست پیدا کند. نرخ ترتیب سالانه روشی مرسوم برای محسابه درآمد شرکت های تکنولوژیک، مخصوصا در بخش محاسبه درآمدهای سرویس های ابری است.

(توضیح مترجم: ARR به این صورت است که مدیر عامل یک شرکت در صورت کسب درآمد ۱۰۰ میلیون دلاری در یک دوره سه ماهه مالی، درآمدی که در سه ماه کسب کرده را به ۹ ماه بعدی تعمیم می دهد و گمانه زنی می کند که شرکتش قادر است طی ۱۲ ماه به درآمد ۴۰۰ میلیون دلاری دست پیدا کند.)

دو سال پیش ساتیا نادلا گمانه زنی می کرد که ARR بخش فضای ابری در سال ۲۰۱۸ برابر با ۲۰ میلیارد دلار باشد، حالا همین رقم در آخرین گزارش مالی مایکروسافت به حدود ۱۰ میلیارد رسیده و نیمی از راه را پیموده است.

نادلا در هنگام ارائه آمارهای مالی شرکتش گفت: «موقعیت هایی که در تجارت فضای ابری برای سازمان ها نهفته هستند، به شکل شگفت انگیزی زیاد هستند؛ زیادتر از هر بازار و کسب و کار دیگری که تا کنون در آن قدم گذاشته ایم.»

تقاضای سازمان ها برای استفاده از فضای ابری سر به آسمان می کشد و در این میان، شرکت «آمازون» سطله ای خاص بر این تجارت دارد و البته حالا مایکروسافت وارد مبارزه با آمازون شده تا سهم بزرگتری از این تجارت سودآور را برای خود کنار بگذارد.

microsoftazure-w600

حالا «آژور» (Azure)، پلتفرم رایانش ابری مایکروسافت رقابتی سرسختانه را با «Web Services» از آمازون آغاز نموده و در گزارش مالی مایکروسافت بیان شد که ۱۲۷ درصد به نسبت مقطع زمانی مشابه در سال پیش افزایش درآمد داشته است. این در حالیست که عملکرد این رایانشگر ابری تا دو برابر افزایش داشته.

نادلا روز گذشته در جمع سهام داران بیان نمود که شرکت تحت مدیریت اش، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا در سایر زمینه های تکنولوژیک، قابلیت و فرصت ها را یافته و حضور موثری به هم رساند. آنچه مایکروسافت در گزارش مالی خود از عملکرد سه ماهه پایانی ۲۰۱۵ نشان داد، همان مواردی بودند که منتقدان وال استریت می خواستند آنها را بشنوند و البته اینطور که به نظر می رسد، مایکروسافت و نادلا احتمالا زودتر از سال ۲۰۱۸، به اهدافی که تعیین کرده اند دست پیدا خواهند کرد.

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato