ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تسلا در حال وارد شدن به بحرانی ترین مقطع تاریخ کمپانی خود است

تسلا پیش از این خبر داده بود که در ماه مارس، از خودرویی تحت عنوان Model 3 پرده بر می دارد که قیمتی ارزان تر از نمونه های پیشین و معادل ۳۵ هزار دلار خواهد ...

تسلا پیش از این خبر داده بود که در ماه مارس، از خودرویی تحت عنوان Model 3 پرده بر می دارد که قیمتی ارزان تر از نمونه های پیشین و معادل ۳۵ هزار دلار خواهد داشت.

در این تاریخ تسلا مشخصا همین سدان را به ما نشان خواهد داد اما سال پیش مدیر ارشد فناوری در این شرکت به نام «JB Straubel» عنوان کرده بود که مدل ۳، در واقع یک پلتفرم خواهد بود که خانواده ای از خودروها را در بر می گیرد.

همین موضوع خبر از آن می دهد که تسلا به راحتی می تواند با استفاده از پلتفرم مدل ۳، یک SUV ارزان تر نیز توسعه دهد. این در واقع کاری است که بیشتر تولید کنندگان خودرو انجام می دهند و از یک پلتفرم برای چند خودرو بهره می گیرند تا هم کار طراحی با سرعت بالاتری پیش رود و هم هزینه ها به شکل قابل توجهی کاهش یابد.

تا به امروز، تسلا هنوز یک پلتفرم کاملا بالغ نداشته است. اولین خودرویش به نام «رودستر»، از پلتفرم «Lotus» بهره گرفته بود و Model S یا Model X مسیری را طی کردند که پیش از این توسط سایر تولید کنندگان آزموده شده و عناصر مشابه زیادی با دیگران در پلتفرم این خودروها یافت می شود.

اما این «Model 3» است که می خواهد تسلا را در جاده ی استقلال تمام و کمال قرار دهد و به کمک بسیار زیاد همین خودرو، شرکت مورد بحث می تواند در سال ۲۰۲۰ به هدف خود برای فروش ۵۰۰ هزار اتومبیل در سال برسد.

استراتژی توسعه چند خودرو به شکل همزمان

modelx-w600

اگر بخواهیم شفاف سازی کنیم باید بگوییم که تسلا همواره تلاش داشته چند خودرو را با هم به بازار عرضه نماید و این استراتژی را دنبال کرده. در همان زمانی که رودتسر تازه از راه رسیده بود مدیران این شرکت سخت در پی توسعه Model S بودند که در آن زمان، پروژه اش با کد رمز «ستاره سپید» (White Star) در حال توسعه بود.

مدت اندکی بعد ایلان ماسک برای اولین بار پرده از Model X برداشت و ذهنیت همه را نسبت به خودروهای الکتریکی تغییر داد؛ خودرویی که دیگر کوچک نبوده و قرار هم نیست صرفا در زمین گلف مورد استفاده قرار گیرد، آرام راه نمی رود و توانش بسیار بیشتر از حرکت برای ۵۰ مایل است.

در آن زمان به هیچ وجه نمی شد تشخیص داد که آیا تسلا می تواند استراتژی خود را عملی کند یا خیر. در اواخر سال ۲۰۰۸ تسلا تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود. Model S و Model X هر دو در نهایت با تاخیر به دست خریداران رسیدند اما شرکت مورد بحث خبر می دهد که در سال گذشته فوق به فروش بیش از ۵۰ هزار خودرو شده است. سهام تسلا برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ به شکل عمومی در بازار بورس عرضه شد و با وجود اینکه در انتهای سال ۲۰۱۵ ارزش سهام تسلا به شدت کاهش یافت ولی هنوز هم می توان گفت که بهای هر سهم از سهام شرکت مورد اشاره بسیار بیشتر از ارزش گذاری اولیه ایست که در سال ۲۰۱۰ صورت پذیرفت.

در این میان پلتفرم مدل ۳ است که می تواند با نمونه سدان و کراس اوور خود، زمینه ساز موفقیت های بعدی تسلا شود. هر چند این شرکت یک چالش دیگر را نیز در برابر خود دارد، چالشی به نام تولید انبوه.

بزرگ شدن

img_3272-w600
کارخانه تولید خودروهای تسلا در کالیفرنیا

تسلا حالا ۵۰ هزار خودرو به فروش می رساند اما بر اساس اهداف اولیه اش، قرار است به ۵۰۰ هزار دستگاه در سال ۲۰۲۰ برسد. تسلا می خواهد این کار را انجام دهد تا به کاهش استفاده از سوخت های فسیلی یاری رساند و البته تحقق بخشیدن به چنین هدفی به هیچ عنوان ساده نیست.

ماسک تعهد خود جهت رسیدن به این هدف را هفته گذشته نشان داد، جایی که حدود ۱۰۰ میلیون دلار از سهام شرکت خود را که اکنون قیمتی پایین در بازار بورس یافته اند را خریداری کرد.

Model X یک خودروی بسیار جذاب است که از تکنولوژی های پیشرفته و قیمت بالایی بهره می برد. پلتفرم مدل ۳ اما باید ساده تر از این نمونه بوده و به آسانی ساخته شود. قرار است این محصول یک خودروی خانوادگی باشد که بتواند به لطف قیمت پایین خود، هویت کنونی تسلا را به مشتریان بسیار بیشتری نشان دهد.

تسلا اکنون در مرحله ای قرار گرفته که می خواهد از سازنده خودروهای لوکس به سازنده اتومبیل های روزمره و معمولی هجرت کند و این دقیقا همان کاریست که «هنری فورد» ۱۰۰ سال پیش انجام داد.

یک هنری فورد جدید؟

elon musk-w600

تسلا حالا سهم بسیار اندکی از فروش اتومبیل به شکل جهانی دارد. این سازنده را نه می توان در بین تولیدکنندگان محصولات لوکس جای داد و نه خودروهایی تولید می کند که هر شخص با حقوقی معمولی، بتواند آنها را بخرد. از طرفی فورد، جنرال موتورز، تویوتا و چندین سازنده دیگر محصولاتی بسیار ارزان ارائه داده اند که اتفاقا نیازی هم به سوخت فسیلی ندارند و با باتری کار می کنند.

تسلا هنوز بیش از اندازه کوچک است و البته به اندازه سایر شرکت های سازنده اتومبیل هم سودآور نیست. نمی تواند سالانه میلیون ها خودرو ساخته و آنها را به فروش برساند و اکنون با توجه به علاقه سازندگان بزرگ صنعت خودرو به توسعه اتومبیل های الکتریکی، آیده تسلا در ابهام قرار گرفته و مشخص نیست برای رشد در بین این جمع، چه باید بکند. این شرکت منتقدان بسیار زیادی هم دارد که همه آنها می گویند آنچه در ذهن ایلان ماسک می گذرد و نقشه اش برای حیات را درک نمی کنند.

تسلا به لطف مدل اکس و مدل اس، نیمی از راه تحقق بخشیدن به استراتژی خویش را پیموده و در سال جاری با معرفی مدل ۳، می خواهد سهمی گسترده تر از بازار حمل و نقل شخصی را به خود اختصاص دهد.

یک ماه دیگر تا معرفی مدل ۳ باقی مانده و این خوردو می آید تا آینده تسلا را بسازد. باید منتظر به بازار عرضه شدن این محصول بود و دید که سرنوشت این شرکت دست خوش چه تغییراتی خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی