6 پناهگاه مجهز که برای قربانیان بلاهای طبیعی طراحی شده اند

6 پناهگاه مجهز که برای قربانیان بلاهای طبیعی طراحی شده اند

هر سال تعداد زیادی از مردم دنیا به دلایل مختلف از جنگ گرفته تا سیل، زمین لرزه و تغییرات آب و هوایی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده و وضعیت نا به سامانی را تجربه می نمایند. در این مواقع باید گروه های امداد در کوتاه ترین زمین ممکن به یاری آنها شتافته و ملزومات اولیه زندگی را برایشان مهیا نمایند.

اما عموما این کمک رسانی ها با تاخیرهایی رو به رو هستند و نمی توان آن طور که باید به آسیب دیده ها رسیدگی کرد. در همین راستا، تعدادی از طراحان و معمارهای ساختمانی، انواعی از پناهگاه های موقتی طراحی کرده اند که حمل و نصب بسیار آسانی دارند و بدون نیاز به وسیله ی خاصی و با کمک چندین نیروی انسانی می توان آنها را سر هم کرده و استفاده نمود.

این خانه های موقتی به قدری مستحکم و با دوام ساخته شده اند که تا چندین سال می توان از آنها بهره گرفت. برخی از مدل ها حتی قابلیت شناور شدن روی سطح آب را نیز دارند و می توانند آب آشامیدنی تولید کرده و از آفتاب برای تولید برق استفاده نمایند.

در ادامه می توانید تصاویر ۶ نمونه از بهترین و مدرن ترین پناهگاه های موقتی که توسط برندهای مختلف طراحی و ساخته شده اند را با توضیح مشخصاتشان مشاهده نمائید.

پناهگاه های ساخت IKEA: یکی از بهترین پناهگاه های ساخته شده در چند سال اخیر که بسیار سریع مونتاژ و قابل استفاده می شوند را کمپانی IKEA عرضه نموده. این خانه ها با هدف کمک به قربانیان حوادث طبیعی طراحی گشته اند اما در هر موقعیتی که به اسکان فوری نیاز باشد، می توان از آنها بهره گرفت. این محصولات که به Better Shelter Housing Units موسوم هستند در سال گذشته میلادی توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای مردم سوریه مورد استفاده قرار گرفت. این خانه ها به پنل های خورشیدی مجهز می گردند و در عرض 4 تا 8 ساعت با ابزار معمولی می توان آنها را ساخت و جالب اینجاست که تا 3 سال دوام خواهند داشت. همچنین این قابلیت را دارند که بتوان آنها را باز نموده و دوباره در جائی دیگر نصب نمود.
پناهگاه های ساخت IKEA: یکی از بهترین پناهگاه های ساخته شده در چند سال اخیر که بسیار سریع سر هم و قابل استفاده می شوند را کمپانی IKEA عرضه نموده. این خانه ها با هدف کمک به قربانیان حوادث طبیعی طراحی گشته اند اما در هر موقعیتی که به اسکان فوری نیاز باشد، می توان از آنها بهره گرفت. این محصولات که به Better Shelter Housing Units (یا واحدهای اسکان برای پناه گرفتن بهتر) موسوم هستند در سال گذشته میلادی توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای مردم سوریه مورد استفاده قرار گرفت.
این خانه ها به پنل های خورشیدی مجهز می گردند و در عرض ۴ تا ۸ ساعت با ابزار معمولی می توان آنها را سر هم کرد و جالب اینجاست که تا ۳ سال دوام خواهند داشت. همچنین این قابلیت را دارند که بتوان آنها را باز نموده و دوباره در جائی دیگر نصب نمود.
خانه های موقتی Exo: این پناهگاه های از پیش ساخته شده حمل بسیار آسانی دارند به طوری که می توان چند دستگاه از آنها را روی هم قرار داده و به راحتی آنها را به مقصد مورد نظر رساند. خانه های Exo را می توان با کمک چهار نفر آماده ی استفاده نمود. ظرفیت داخلی آنها نیز 4 نفره است. این واحدهای کوچک سیم کشی داخلی دارند و از این رو می توان آنها را به برق یا سیستم تهویه هوا وصل نمود، همچنین قابلیت استفاده از انرژی ها و نور طبیعی نیز به آنها اضافه گشته.
خانه های موقتی Exo: این پناهگاه های از پیش ساخته شده حمل بسیار آسانی دارند به طوری که می توان چند دستگاه از آنها را روی هم قرار داده و به راحتی آنها را به مقصد مورد نظر رساند. خانه های Exo را می توان با کمک چهار نفر آماده ی استفاده نمود. ظرفیت داخلی آنها نیز ۴ نفره است. این واحدهای کوچک سیم کشی داخلی دارند و از این رو می توان آنها را به برق یا سیستم تهویه هوا وصل نمود، همچنین قابلیت استفاده از انرژی ها و نور طبیعی نیز به آنها اضافه گشته.
کپسول نجات و پناهگاه سونامی هاوانا: تقریبا بیشتر خانه های موقتی که برای قربانیان حوادث طبیعی ساخته می شوند، مخصوص سطوح صاف و زمین خاکی هستند اما گاهی آسیب دیده ها نیاز دارند روی آب شناور باشند و از این رو، یک طراح کشتی استرالیایی به نام «مت دونکان»، کپسول نجات آب لرزه (سونامی) را طراحی نموده که مناسب زلزله های دریایی است. این کپسول ها کاملا ضد ضربه هستند و به گونه ای طراحی گشته اند که تا 6 تن سنگینی را می توانند به راحتی تحمل کنند. داخل این کپسول دو صندلی بزرگ با کمبرندهای ایمنی قرار دارد که چهار نفر راحت داخل آن جا شده و می توانند از محیطی که زلزله در آن روی داده فرار کنند. شیشه های ضد گلوله نیز کمک می کنند که نور به داخل کپسول وارد شود. در بالای این کپسول نیز فرستنده نوری قرار دارد که به قربانیان اجازه می دهد با استفاده از آن کمک طلب نمایند.
کپسول نجات و پناهگاه سونامی هاوانا: تقریبا بیشتر خانه های موقتی که برای قربانیان حوادث طبیعی ساخته می شوند، مخصوص سطوح صاف و زمین خاکی هستند اما گاهی آسیب دیده ها نیاز دارند روی آب شناور باشند و از این رو، یک طراح کشتی استرالیایی به نام «مت دونکان»، کپسول نجات آب لرزه (سونامی) را طراحی نموده که مناسب زلزله های دریایی است. این کپسول ها کاملا ضد ضربه هستند و به گونه ای طراحی گشته اند که تا ۶ تن سنگینی را می توانند به راحتی تحمل کنند. داخل این کپسول دو صندلی بزرگ با کمرندهای ایمنی قرار دارد که چهار نفر راحت داخل آن جا شده و می توانند از محیطی که زلزله در آن روی داده فرار کنند. شیشه های ضد گلوله نیز کمک می کنند که نور به داخل کپسول وارد شود. در بالای این کپسول نیز فرستنده نوری قرار دارد که به قربانیان اجازه می دهد با استفاده از آن کمک طلب نمایند.
Daiwa Lease EDV-01: کمپانی ژاپنی Daiwa Lease نوعی بنای از پیش ساخته شده برای استفاده به عنوان مدرسه یا بیمارستان های موقتی طراحی نموده که می توان از آنها به عنوان پناهگاه برای قربانیان حوادث طبیعی نیز بهره گرفت. این بنا به EDV-01 موسوم بوده و امکانات بسیار مدرنی در خود دارد. اندازه آن را می توان به کانتینرهای دریایی تشبیه نمود. این واحد های مسکونی به هیچ گزینه ی دیگری نیاز ندارند زیرا به صورت داخلی به سیستم های فیلتر آب، جذب نور خورشید و تولید برق مجهز شده اند. برای حمل این بنا به هلی کوپتر یا تریلی نیاز است. پس از نصب، EDV-01 یک خانه دو طبقه با امکاناتی همانند میز کار، تختخواب، آشپزخانه، حمام و توالت زیستی در اختیار خواهید داشت.
Daiwa Lease EDV-01: کمپانی ژاپنی Daiwa Lease نوعی بنای از پیش ساخته شده برای استفاده به عنوان مدرسه یا بیمارستان های موقتی طراحی نموده که می توان از آنها به عنوان پناهگاه برای قربانیان حوادث طبیعی نیز بهره گرفت. این بنا به EDV-01 موسوم بوده و امکانات بسیار مدرنی در خود دارد. اندازه آن را می توان به کانتینرهای دریایی تشبیه نمود. این واحد های مسکونی به هیچ گزینه ی دیگری نیاز ندارند زیرا به صورت داخلی به سیستم های فیلتر آب، جذب نور خورشید و تولید برق مجهز شده اند. برای حمل این بنا به هلی کوپتر یا تریلی نیاز است. پس از نصب، EDV-01 یک خانه دو طبقه با امکاناتی همانند میز کار، تختخواب، آشپزخانه، حمام و توالت زیستی در اختیار خواهید داشت.
خانه های مهندسی ساخت Hex: در بسیاری از مواقع، افرادی که خانه ی خود را در اثر زمین لرزه یا سیل از دست داده اند نمی توانند به سرعت سرپناهی برای خود مهیا نماید از این رو خانه هایی که در اختیار آنها قرار می گیرد باید برای مدت طولانی قابلیت استفاده را داشته باشند. پیرو همین امر کمپانی Architects For Society خانه هایی طراحی نموده اند که این معضل را برطرف می نماید. این خانه ها در فرم ها و پلن های مختلف طراحی گشته اند و شامل نمونه های دو، سه و 5 اتاق خوابه هستند. البته همه مدل ها به صورت 6 ضلعی طراحی شده اند. به دلیل زیربنای چند ضلعی که این ساختمان ها دارند، می توان چند دستگاه از آنها را در کنار هم نصب نموده و به صورت مشترک و به واسطه پنل های خورشیدی برق و از باران، آب آشامیدنی تولید نمود.
خانه های مهندسی ساخت Hex: در بسیاری از مواقع، افرادی که خانه ی خود را در اثر زمین لرزه یا سیل از دست داده اند نمی توانند به سرعت سرپناهی برای خود مهیا نماید از این رو خانه هایی که در اختیار آنها قرار می گیرد باید برای مدت طولانی قابلیت استفاده را داشته باشند. پیرو همین امر کمپانی Architects For Society خانه هایی طراحی نموده اند که این معضل را برطرف می نماید. این خانه ها در فرم ها و پلن های مختلف طراحی گشته اند و شامل نمونه های دو، سه و ۵ اتاق خوابه هستند. البته همه مدل ها به صورت ۶ ضلعی طراحی شده اند. به دلیل زیربنای چند ضلعی که این ساختمان ها دارند، می توان چند دستگاه از آنها را در کنار هم نصب نموده و به صورت مشترک و به واسطه پنل های خورشیدی برق و از باران، آب آشامیدنی  مورد نیازشان را تولید نمود.
خانه Duckweed Survival: همان طور که در تصویر می توانید ببینید، خانه های Duckweed Survival پناهگاه های شناور بر روی آب هستند که برای نجات افراد از درون آب طراحی و ساخته شده اند. برخلاف قایق های نجات، این شناورهای زرد رنگ مسقف هستند تا آدم ها را در برابر آسیب های احتمالی محافظت نمایند. بعلاوه هر کدام راداری نیز دارند که کمک می کند تا در موج های بزرگ نیز برگردان نشده و روی آب شناور بمانند. طراحان این قایق ها Zhou Ying و Niu Yuntao هستند و این وسایل را به گونه ای ساخته اند که بتوانند برای مدت زمان طولانی امنیت سرنشین ها را تامین نمایند. این قایق ها به سیستم تصفیه آب مجهز هستند و سقفشان نیز باز می شود تا هوا و نور به داخل قایق وارد شود.
خانه Duckweed Survival: همان طور که در تصویر می توانید ببینید، خانه های Duckweed Survival پناهگاه های شناور بر روی آب هستند که برای نجات افراد از درون آب طراحی و ساخته شده اند. برخلاف قایق های نجات، این شناورهای زرد رنگ مسقف هستند تا حادثه دیده ها را در برابر آسیب های احتمالی محافظت نمایند. طراحان این قایق ها Zhou Ying و Niu Yuntao هستند و این وسایل را به گونه ای ساخته اند که بتوانند برای مدت زمان طولانی امنیت سرنشین ها را تامین نمایند. این قایق ها به سیستم تصفیه آب مجهز هستند و سقفشان نیز باز می شود تا هوا و نور به داخل قایق وارد شود.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato