همه چیز درباره آیفون 13
عملیات پرتاب موشک فالکون ۹ از سوی اسپیس اکس به فضا، در آخرین لحظه لغو شد

عملیات پرتاب موشک فالکون ۹ از سوی اسپیس اکس به فضا، در آخرین لحظه لغو شد

یکشنبه عصر قرار بود شرکت اسپیس اکس موشک فالکون ۹ خود را که این بار حامل یک ماهواره SES بود را به فضا ارسال کرده و ماهواره یاد شده را در «مدار زمین ثابت» و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دهد.

این ماموریت در لحظات پایانی لغو شده و پرتاب موشک نیز جلوگیری به عمل آمده است. این عملیات در حالی لغو شد که شمارش معکوس به صفر رسیده بود و می شد تکان هایی را نیز در موشک دید که تصور می شد هر لحظه قرار است پرواز خود را آغاز کند اما در همان لحظه، موتورهای موشک خاموش شوند.

در تصویر زیر، می توانید خاموش شدن موتورها و حرارت اولیه موشک برای پرواز را مشاهده کنید.

Screen Shot 1394-12-10 at 10.41.07-w600

پس از این اتفاق، اسپیس اکس گزارش داد که فالکون ۹ در سلامت کامل به سر می برد و مشکلی برایش پیش نیامده است.

چرا پرتاب لغو شد؟

وقتی که شمارش معکوس برای پرتاب موشک به صفر رسیده بود، زمان دقیقا ۷:۲۱ عصر به وقت محلی بود اما مشکل از کمی پیشتر و در ساعت ۶:۴۵ دقیقه به وقت محلی آغاز شده بود.

در حالی که خود موشک از روی زمین صاف به فضا ارسال می شد، محل فرود آمدن آن بر روی یک سکو در دریا بود. علت اولیه تاخیر مربوط می شد به نزدیک شدن یک قایق به محل فرود موشک. اسپیس اکس بیش از ۳۰ دقیقه زمان را صرف دور کردن قایق از محل فرود موشک کرد که البته پس از آن مشکلات دیگری به وجود آمد.

Screen Shot 1394-12-10 at 10.22.25-w600

مشکل بعدی این بار مربوط می شد به سوخت خود موشک. اکانت توییر اسپیس اکس و ایلان ماسک در رابطه با مشکل سوخت این توییت ها را ارسال کردند.

از ماه دسامبر گذشته تا کنون، اسپیس اکس نوع سوخت جدیدی را به کار می برد که در واقع نمونه ای بهبود یافته از اکسیژن مایع است. این نوع سوخت تراکم بیشتر از پیشرانه های مورد استفاده در صنعت هوایی دارد که باعث می شود موشک قدرت بالاتری به دست آورد.

تاخیر اولیه باعث شده بود تا در محاسبات گرم شدن سوخت برای استفاده مشکلاتی به وجود آید و به همین دلیل در حالی که شمارش معکوس پرتاب به صفر رسیده بود، عملیات لغو شد.

جالب اینجاست که لغو عملیات از سوی کامپیوتر هوشمند و داخلی خود موشک انجام شده چرا که این سیستم هوشمند اشکال را پیش بینی کرده بود.

عملیات پرتاب موشک های اسپیس اکس به این روال است که یک دقیقه پیش از پرتاب، کنترل کامل به کامپیوتر هوشمند درون موشک واگذار می شود. در این زمان کوتاه، سیستم هوشمند عوامل مختلف نظیر سوخت، موتورها، و سایر بخش های موثر را مورد بررسی قرار می دهد.

شرکت اسپیس اکس هنوز در مورد تاریخ بعدی پرتاب موشک اظهار نظری نداشته است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato