جایزه تورینگ امسال به پایه گذاران رمزنگاری مدرن تعلق گرفت

Whitfield Diffie و  Martin E. Hellman دو برنامه نویسی هستند که نخستین شیوه رمزنگاری را برای عصر اینترنت پایه گذاری کردند و به پاس همین تلاش، امسال موفق شدند جایزه تورینگ را از آن خود کنند.

این جایزه که در واقع از روی اسم آلن تورینگ ریاضیدان بریتانیایی نام گذاری شده ارزشی برابر با یک میلیون دلار دارد و از سوی گوگل به دانشمندان و مهندسانی تعلق می گیرد که در زمینه علم رایانه فعالیت می کنند.

این دو نفر در دهه 1970 میلادی نخستین نمونه از رمزنگاری کلید-عمومی را انجام دادند و به همین خاطر امسال شایسته دریافت این جایزه شناخته شدند.

malltina

پروتکل ارائه شده توسط این دو دانشمند که تبادل کلید Diffie–Hellman نام دارد روشی را ارائه می کند که به موجب آن می توان پیام های رمزگذاری شده را از طریق کانال های عمومی انتقال داد.

این پروتکل در واقع نخستین راهکاری بود که رمزنگاری را به دو گروه کلید خصوصی (Public Key) برای رمزنگاری و کلید خصوصی (Private Key) برای رمزگشایی تقسیم می کرد؛ به بیان دیگر، هر فردی که کلید عمومی در اختیار داشته باشد می تواند یک پیام را به صورت آنلاین رمزگذاری کند اما برای رمزگشایی آن به یک کلید خصوصی نیاز خواهد بود.

براساس اعلام انجمن ماشین های محاسباتی که در واقع جایزه تورینگ را اعطا می کند تبادل کلید Diffie–Hellman پیشرفتی قابل توجه بود و به «مبنای اصلی برای اغلب پروتکل های پر مصرف امنیتی در اینترنت امروزی» بدل گردید.

تا پیش از این کشف، چنانچه دو شخص معین تمایل داشتند اطلاعات رمزنگاری شده را با هم به اشتراک بگذارند باید در وهله نخست به صورت خصوصی کلیدهای مربوط به رمزگذاری و رمزگشایی را با هم تبادل می کردند.

Diffie و Hellman اما با عمومی کردن کلید رمزنگاری کاری کردند که دو شخص بدون آنکه یکدیگر را ملاقات نمایند به صورت ایمن اطلاعات مد نظرشان را با هم به اشتراک بگذارند.

قرار است که جایزه تورینگ در جریان مهمانی سالانه این انجمن که در ماه ژوئن در سانفرانسیسکو برپا می گردد به این دو دانشمند اعطا شود.

مطالب مرتبط

حمله باج افزاری گسترده علیه کانن؛ ۱۰ ترابایت دیتا به سرقت رفت

شرکت کانن اعلام کرده که هدف دو حمله باج افزاری بزرگ قرار گرفته است و دسترسی به ۱۰ ترابایت دیتای ارزشمند آن حالا منوط به پرداخت مبلغی نامشخص باج به عاملان این حملات است.البته این شرکت جزئیات زیادی در مورد نوع دیتای سرقت شده خود ارائه نکرده و مشخص نیست چه تعداد از کاربران آن... ادامه مطلب

رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی روی دست شرکت‌ها خرج می‌گذارد

بر اساس جدیدترین پژوهش صورت گرفته، هزینه هر رخنه اطلاعاتی در خاورمیانه بیش از میانگین جهانی و برابر ۶.۵۲ میلیون دلار است.این تحقیق که توسط «IBM Security» و «Ponemon Institute» صورت گرفته، هزینه رخنه اطلاعاتی در ۱۷ کشور جهان در سال ۲۰۲۰ را مورد تحلیل قرار داده است. طبق این گزارش، میانگین هزینه هر رخنه... ادامه مطلب

هکرها رمز عبور بیش از ۹۰۰ VPN سرور سازمانی را منتشر کردند

هکرها لینک دانلود لیستی حاوی نام کاربری، رمز عبور و آدرس‌های IP بیش از ۹۰۰ سرور سازمانی Pulse Secure VPN را در یک فروم هک منتشر کردند.سایت ZDNet به نسخه‌ای از این لیست دسترسی پیدا کرده و می‌گوید شامل اطلاعات زیر می‌شود: آدرس‌های IP سرورهای Pulse Secure VPN نسخه فریم ور سرور Pulse Secure VPN... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

چرا حملات باج افزاری همچنان قربانی می‌گیرند؟

باج افزارها بیش از سه دهه است که مورد استفاده قرار می‌گیرند و برخی محققان از آنها به عنوان بزرگترین کابوس امنیت آنلاین یاد می‌کنند. با این وجود هنوز هم شرکت‌های بزرگ و کوچک توسط حملات باج افزاری غافلگیر شده و در یک دو راهی سخت قرار می‌گیرند: چشم پوشی از فایل‌های رمزگذاری شده یا... ادامه مطلب

گارمین در پی حمله سایبری میلیون‌ها دلار به هکرها باج داده است

گارمین اوایل مرداد ماه حمله باج افزاری گسترده‌ای را تجربه کرد که بسیاری از سرویس‌های این شرکت را از کار انداخت. حال گزارشی منتشر شده که نشان می‌دهد این شرکت چند میلیون دلار به هکرها باج داده تا سرویس‌هایش به سرعت به حالت عادی بازگردند.خبرگزاری Sky News در گزارش جدیدی مدعی شده که گارمین با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟