دانشمندان ژن های موثر در خاکستری شدن مو و رشد ابروهای پیوندی را شناسایی کردند

دانشمندان برای نخستین بار ژن هایی که به خاکستری شدن مو و ابرو، ضخیم شدن ریش ها و پیوندی شدن ابروها می انجامند را در جریان تحقیقات اخیر خود روی ژنوم بیش از 6 هزار لاتین تبار تشخیص دادند.

به لطف این داده ها می توان ظاهر یک فرد را با استفاده از DNA وی مشخص نمود و همین دستاورد می تواند در بررسی های قضایی و مطالعات انسان شناسی بسیار موثر واقع شود.

لازم است اضافه نماییم هر یک از ژن های کشف شده توسط پژوهشگران پیشتر به خاطر نقش شان در شکل گیری خصوصیات دیگر شناسایی شده بودند. برای نمونه ژن IRF4 که به خاکستری شدن مو ارتباط دارد در تولید ملانین (همان رنگدانه ای که رنگ مو، پوست و چشم ها را مشخص می کند) نیز دخیل است.

تور کیش

جمعیت مورد استفاده در این تحقیق هر یک از نژاد و دودمان متفاوتی بودند که اروپاییان (48 درصد)، بومیان آمریکا (46 درصد) و آفریقایی ها (6 درصد) را در بر می گرفت. لازم است اضافه نماییم که اغلب تحقیقات گذشته روی ژنتیک مو در منطقه اروپا صورت گرفت که سهم بسیار کوچکی از جوامع انسانی را تشکیل می دهد.

به گفته آندرس روئیز لینارس پروفسور علوم زیستی در کالج لندن و از مولفان مقاله منتشر شده جدید در این باره، آن مطالعات حتی روی تناوب خصوصیات و ویژگی ها تکیه داشتند.

اما در مطالعه ای که امروز جزئیات مربوط به آن منتشر گردید، شرکت کنندگان اجداد و نیاکانی از نژادهای مختلف داشتند و در نتیجه دانشمندان نمونه های موی اصطلاحا «سالمی» را در اختیار داشتند.

به این ترتیب، گروه پژوهشگران موفق شدند ژن های متعددی که نوع و رشد مو را تحت تاثیر قرار می دهد شناسایی کنند. روئیز لینارس همچنین اظهار داشت: ما در مرحله بعد روی خصوصیاتی تمرکز کردیم که طبق گزارشات در میان آمریکایی ها و اروپایی ها متداول است.

وی به عنوان نمونه به ژن IRF4 و ارتباط آن با خاکستری شدن مو اشاره کرد که در حدود 15 درصد از اروپایی ها آن را در بدن خود دارند اما در آمریکایی ها یافت نشد. شاید در آینده امکانی فراهم شود که از این ژن ها برای تغییر رنگ موی انسان (زمانی که در حال تشکیل شدن در فولیکول است) استفاده گردد و به همین خاطر پیش بینی می شود که صنایع زیبایی و آرایشی علاقه خاصی به این یافته و خصوصا ژن هایی داشته باشند که به خاکستری شدن مو و جنس آن ارتباط دارند.

البته لازم است یادآور شویم که حضور این ژن ها در بدن یک فرد لزوما نمی تواند به معنای تضمین وجود یک مشخصه خاص در آن فرد باشد اما بروز آن مشخصه را بسیار محتمل خواهد کرد.

روئیز لینارس در این باره گفت: این یافته بدان معنا نیست که صرفا به خاطر داشتن آن ژن موهای شما خاکستری شوند بلکه در مقابل، وجود آن ژن شانس رشد این موها در شما را نسبت به جمعیت بالا می برد.

این یافته همچنین می تواند روش های به کار رفته در علوم قضایی و جنایی و همچنین مطالعات مرتبط به انسان شناسی را تحت تاثیر قرار دهد و به عنوان نمونه می تواند بازسازی چهره یک شخص را از طریق DNA آن ممکن نمایند.

در مطالعات اخیر همچنین دانشمندان به ارتباط میان ژن های Foxl2 و PAX3 با ابرو و ضخامت میزان پیوند ابرو پی بردند که البته پیشتر می دانستند این دو، رشد ساختاری نواحی یاد شده را تحت تاثیر قرار می دهند.

تور کیش

مطالب مرتبط

کشف بیش از 300 ویروس بزرگ با قابلیت های عجیب

محققان چندین ویروس عجیب از نقاط مختلف دنیا کشف کردند. آنها باکتریوفاژ (فاژ) یا همان ویروس هایی را کشف کرده اند که به باکتری ها حمله کرده و آنها را از بین می برند. این جانداران بسیار کوچک از نظر ابعاد، بسیار بزرگ تر از ویروس های معمولی بوده و توانایی ها پیچیده ای دارند... ادامه مطلب

جهش آمار قربانیان ویروس کرونا در چین؛ مرگ 242 نفر در یک روز

مقامات پزشکی استان هوبئی چین از مرگ 242 نفر به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در روز چهارشنبه خبر دادند که بالاترین آمار مرگ و میر روزانه از زمان شیوع این ویروس در دسامبر سال گذشته میلادی محسوب شده و نسبت به رکورد قبلی (مرگ 103 نفر در یک روز) بیش از دو برابر افزایش... ادامه مطلب

آخرین بازمانده‌های ماموت پشمی از دیابت و ناباروری رنج می‌بردند

ماموت پشمی به عنوان یکی از بزرگ‌ترین حیواناتی است که روی کره زمین قدم گذاشته است، چند هزار سال پیش منقرض شد. با این حال دانشمندان عقیده دارند که تعدادی از آن‌ها توانستند مدت بیشتری روی این کره خاکی دوام بیاورند و دنیای پسا عصر یخبندان را نیز ببینند. با این تفاوت که تغییرات ژنتیکی... ادامه مطلب

هوش مصنوعی در نبرد با کرونا چه نقشی دارد؟

علی رغم تمام سنگرهایی که در برابر کرونا شکل گرفته، این ویروس مرموز به سرعت در حال تسخیر مناطق مختلف است. محققان برای مغلوب کردن ویروس زرادخانه ای از سلاح های مختلف را شکل داده اند که یکی از اجزای اصلی آن هوش مصنوعی است. اما این فناوری چگونه در نبرد با کرونا به داد... ادامه مطلب

تولید واکسن برای ویروس کرونا چقدر طول می‌کشد؟

درحالی که یک ویروس جدید از خانواده کرونا جان هزاران چینی و همین‌طور افراد ساکن در اقصی نقاط جهان را به خطر می‌اندازد، دولت‌ها و محققان سخت در تلاشند که واکسنی پیش‌گیرانه برای آن تولید کنند. اما آیا واکسن ویروس کرونا دیرتر از آن که قادر به کمک به مردم باشد از راه خواهد رسید؟... ادامه مطلب

درمان دیستروفی عضلانی در خوک با روش ویرایش ژن کریسپر

دیستروفی عضلانی دوشن (به اختصار DMD) یکی از متداول ترین و مخرب ترین بیماری های عضلانی است حالا اما محققان آلمانی با استفاده از ابزار ویرایش ژن کریسپر این بیماری را در خوک ها درمان کرده و دریچه تازه ای را به روی بیماران مبتلا به DMD گشوده اند.دیستروفی عضلانی شامل گروهی از اختلالات پیشرونده است که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟