دانشمندان ژن های موثر در خاکستری شدن مو و رشد ابروهای پیوندی را شناسایی کردند

دانشمندان برای نخستین بار ژن هایی که به خاکستری شدن مو و ابرو، ضخیم شدن ریش ها و پیوندی شدن ابروها می انجامند را در جریان تحقیقات اخیر خود روی ژنوم بیش از 6 هزار لاتین تبار تشخیص دادند.

به لطف این داده ها می توان ظاهر یک فرد را با استفاده از DNA وی مشخص نمود و همین دستاورد می تواند در بررسی های قضایی و مطالعات انسان شناسی بسیار موثر واقع شود.

لازم است اضافه نماییم هر یک از ژن های کشف شده توسط پژوهشگران پیشتر به خاطر نقش شان در شکل گیری خصوصیات دیگر شناسایی شده بودند. برای نمونه ژن IRF4 که به خاکستری شدن مو ارتباط دارد در تولید ملانین (همان رنگدانه ای که رنگ مو، پوست و چشم ها را مشخص می کند) نیز دخیل است.

جمعیت مورد استفاده در این تحقیق هر یک از نژاد و دودمان متفاوتی بودند که اروپاییان (48 درصد)، بومیان آمریکا (46 درصد) و آفریقایی ها (6 درصد) را در بر می گرفت. لازم است اضافه نماییم که اغلب تحقیقات گذشته روی ژنتیک مو در منطقه اروپا صورت گرفت که سهم بسیار کوچکی از جوامع انسانی را تشکیل می دهد.

به گفته آندرس روئیز لینارس پروفسور علوم زیستی در کالج لندن و از مولفان مقاله منتشر شده جدید در این باره، آن مطالعات حتی روی تناوب خصوصیات و ویژگی ها تکیه داشتند.

اما در مطالعه ای که امروز جزئیات مربوط به آن منتشر گردید، شرکت کنندگان اجداد و نیاکانی از نژادهای مختلف داشتند و در نتیجه دانشمندان نمونه های موی اصطلاحا «سالمی» را در اختیار داشتند.

به این ترتیب، گروه پژوهشگران موفق شدند ژن های متعددی که نوع و رشد مو را تحت تاثیر قرار می دهد شناسایی کنند. روئیز لینارس همچنین اظهار داشت: ما در مرحله بعد روی خصوصیاتی تمرکز کردیم که طبق گزارشات در میان آمریکایی ها و اروپایی ها متداول است.

وی به عنوان نمونه به ژن IRF4 و ارتباط آن با خاکستری شدن مو اشاره کرد که در حدود 15 درصد از اروپایی ها آن را در بدن خود دارند اما در آمریکایی ها یافت نشد. شاید در آینده امکانی فراهم شود که از این ژن ها برای تغییر رنگ موی انسان (زمانی که در حال تشکیل شدن در فولیکول است) استفاده گردد و به همین خاطر پیش بینی می شود که صنایع زیبایی و آرایشی علاقه خاصی به این یافته و خصوصا ژن هایی داشته باشند که به خاکستری شدن مو و جنس آن ارتباط دارند.

البته لازم است یادآور شویم که حضور این ژن ها در بدن یک فرد لزوما نمی تواند به معنای تضمین وجود یک مشخصه خاص در آن فرد باشد اما بروز آن مشخصه را بسیار محتمل خواهد کرد.

روئیز لینارس در این باره گفت: این یافته بدان معنا نیست که صرفا به خاطر داشتن آن ژن موهای شما خاکستری شوند بلکه در مقابل، وجود آن ژن شانس رشد این موها در شما را نسبت به جمعیت بالا می برد.

این یافته همچنین می تواند روش های به کار رفته در علوم قضایی و جنایی و همچنین مطالعات مرتبط به انسان شناسی را تحت تاثیر قرار دهد و به عنوان نمونه می تواند بازسازی چهره یک شخص را از طریق DNA آن ممکن نمایند.

در مطالعات اخیر همچنین دانشمندان به ارتباط میان ژن های Foxl2 و PAX3 با ابرو و ضخامت میزان پیوند ابرو پی بردند که البته پیشتر می دانستند این دو، رشد ساختاری نواحی یاد شده را تحت تاثیر قرار می دهند.

بلیط هواپیما hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

با الک جافریز، کاشف تکنیک انگشت‌نگاری دی‌ان‌ای آشنا شوید

در روز ۱۰ سپتامبر سال ۱۹۸۴ میلادی، الک جافریز، متخصص ژنتیک، سه کلمه در دفترچه قرمز رنگ روی میزش نوشت «۳۳ اتوراد، خاموش». این جمله به معنای پایان یافتن آزمایشی بود که همان تابستان کلید خورده و قرار بود به بررسی چگونگی انتقال بیماری‌های موروثی از یک عضو خانواده به عضو دیگر بپردازد. آزمایش به... ادامه مطلب

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟