چین می خواهد به واسطه «اینترنت پلاس» رهبر سایبری دنیا شود

چین می خواهد به واسطه «اینترنت پلاس» رهبر سایبری دنیا شود

به گزارش رویترز، دولت چین اعلام کرده چشم انداز کلی آنها برای ۵ سال آتی این است که در حوزه صنایع پیشرفته همانند نیمه رساناها، نسل بعدی چیپست ها و علوم رباتیک و تجهیزات هوانوردی و ماهوره ای، خود را به صدر جدول پیشگامان رسانده و به عنوان رهبر این عرضه در جهان خودنمائی نمایند.

در همین راستا و در پی برنامه ریزی ۵ ساله ی خود که دیروز منتشر گشته، پکن اعلام نموده قصد دارد از اینترنت نیز در جهت تقویت وضعیت اقتصادی کشور بهره گرفته و سرزمین ازدهای سرخ را به یکی از قطب های سایبری دنیا بدل گرداند.

پیرو همین امر حدود ۲.۵ درصد از درآمد ناخالص داخلی این کشور برای بازه ی زمانی یاد شده به هزینه های تحقیق و توسعه اختصاص خواهد یافت. این در حالیست که در دوره پیش یعنی سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ این رقم، ۲.۱ درصد بود.

چین امیدوار است به واسطه بهره گیری از هوشمندی و توانائی بخش فناوری خود در گردآوری و پردازش اطلاعات، بتواند به بخش های سنتی اقتصاد نیز نفوذ کرده و موجب پیشرفت بیشتر و تاثیرگذاری بیشتر آنها بشود.

خط مشی این کشور “Internet Plus” نام دارد و برای دولت و بخش های مربوط به مراقبت های سلامتی و آموزش نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

به دنبال همه گیر شدن اینترنت و حضور آن در تمامی بخش های کشور، دولت چین قادر خواهد بود از این فناوری برای کنترل بیشتر کسب و کارها و مسائل جامعه استفاده نماید. با برنامه ریزی برای تبدیل شدن به یکی از قدرت های برتر سایبری در دنیا، سرزمین اژدهای سرخ از اینترنت برای کنترل امنیت ملی در داخل کشور و همچنین تبدیل شدن به صدایی رسا در عرصه بین المللی وب بهره خواهد گرفت.

چین در نظر دارد امکانات کنترل اینترنتی را افزایش دهد و برای این منظور، یک سیستم بررسی امنیت شبکه راه اندازی و تفتیش های سایبری را تقویت نموده است.

در آخر جا دارد اشاره نمائیم از زمانی که رئیس جمهور چین، Xi Jinping، از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی بر مسند قدرت نشست، تاکید بسیاری روی اینترنت و بهره گیری از آن برای بهبود اوضاع کشور و ارتقاء سطح امنیت ملی داشته و در این رابطه نیز اعتقاد دارد که به واسطه این فناوری می توان دشمنان را از فضای آنلاین حذف نموده و کنترل بیشتری بر گرایشات و تمایل شهروندان داشت.

تصویب این قوانین و پیش رفتن در مسیر این چشم انداز به دولت چین کمک می کند تا از تهدیدات احتمالی پیشگیری نموده و روی فعالیت های مردم در فضای مجازی کنترل بیشتری داشته باشد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato