چینی ها در حوزه تولید چیپ حافظه روی دست سامسونگ بلند شده اند

سامسونگ یکی از بزرگ ترین تولید کننده های چیپست در جهان محسوب می گردد. این شرکت برای برندهای بزرگی همانند کوالکام و اپل این قطعات سخت افزاری تولید می نماید. همچنین کمپانی های بسیاری از چیپ های ذخیره سازی غول تکنولوژی کره ای استفاده می نمایند.

اما با تمامی این تفاسیر، این شرکت بزرگ اکنون رقیبی پیدا کرده که ممکن است موقعیت کنونی سامسونگ را به خطر بیندازد.

Tsinghua Unigroup Ltd که یک موسسه دولتی چینی به شمار می رود قصد دارد به بزرگ ترین تولید کننده چیپ در دنیا تبدیل گردد و از این رو تمام تلاش خود را برای از میدان خارج نمودن رقیب کره ای خود انجام خواهد داد.

مدیر شرکت چینی مورد بحث، Zhao Weiguo، در مصاحبه خود به بلومبرگ گفته که کمپانی آنها برنامه ریزی نموده تا در طی سال های آتی ۳۰ میلیارد دلار برای توسعه کارخانه های تولید قطعات نیمه رسانای خود سرمایه گذاری نماید.

این رقم بیش از دو برابر سرمایه گذاری ۱۱.۵ میلیارد دلاری سامسونگ در سال جاری میلادی است. از همین رو، کارشناسان اعتقاد دارند با تعیین چنین بودجه هنگفتی شرکت چینی یاد شده قادر خواهد بود به چشم اندازی که برای خود تعیین نموده دست پیدا نماید.

Tsinghua Unigroup در حال حاضر دو کمپانی تولید کننده چیپست به نام های Spreadtrum و TRA میکروالکترونیکس را خریداری کرده و به شرکت هایی همانند وسترن دیجیتال و میکرون تکنولوژی نیز چشم دوخته و بعید نیست در آینده نه چندان دور آنها را نیز به دست بیاورد.

بر اساس گزارشات سه ماهه پایانی سال گذشته میلادی، شرکت های چینی متعددی که در حوزه تولید صفحه نمایش و چیپست فعالیت دارند، در تلاش بودند تا موسسه های وابسته به سامسونگ را به دست بیاورند و همین موجب شد سامسونگ در معرض تهدیدات بسیاری از جانب چینی ها قرار بگیرد.

طبق گمانه زنی های متعدد و با توجه به رقابتی بودن بازار DRAM انتظار می رود که سود این کمپانی در سه ماهه اول سال جاری به ۴.۹ میلیارد دلار کاهش بیابد. جالب است بدانید Tsinghua Unigroup بسیار تلاش داشت تا کمپانی SK Hynix را به دست بیاورد اما موفق نشد.

در آخر هم بگوئیم، با این روندی که چینی ها در پیش گرفته اند و می خواهند پرچمدار تولید چیپ در جهان بشوند، شرکت های کره ای همانند سامسونگ باید با دقت و آینده نگری بیشتری به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟