اوراکل در پی دریافت جریمه ۹.۳ میلیارد دلاری از گوگل جهت استفاده از جاوا در اندروید

اوراکل در پی دریافت جریمه ۹.۳ میلیارد دلاری از گوگل جهت استفاده از جاوا در اندروید

دور جدید دادگاه شرکت اوراکل در برابر گوگل، در تاریخ نهم ماه مه آغاز می شود و اکنون خبر می رسد که اوراکل، تصمیم دارد دادگاه را راضی نماید تا جریمه ای معادل ۹.۳ میلیارد دلار برای گوگل تایید کند.

این خبر از طریق دادخواست رسمی اوراکل برای دادگاه افشا شده. اوراکل و گوگل سال هاست که نزاع حقوقی گسترده ای را دنبال می کنند؛ این در حالیست که گوگل مدت هاست که تمام تلاش خود را به کار بسته تا بدون پرداخت جریمه از درب دادگاه خارج شده و این پرونده را به دست فراموشی بسپارد.

نزاع حقوقی مورد اشاره بر سر استفاده گوگل از جاوا در اندروید است. زمانی که گوگل از این زبان برنامه نویسی در پلتفرم نرم افزاری خود بهره گرفت، جاوا به توسعه دهنده اصلی اش، یعنی شرکت Sun Microsystems تعلق داشت اما اوراکل در سال ۲۰۰۹ این شرکت را خرید. (داستان خریده شدن این شرکت توسط اوراکل و افولش در دوره «حباب دات کام» را اینجا مطالعه کنید.)

در دادگاه بعدی، هیئت منصفه باید رای دهد که آیا گوگل برای استفاده رایگان از جاوا، باید هزینه پرداخت کند یا خیر. شرکت ساکن مانتین ویوی کالیفرنیا باور دارد که نوع استفاده اش از جاوا، به گونه ای بوده که نباید به اوراکل غرامتی پرداخت کند.

در دادگاه آتی، اوراکل برنامه دارد تا نحوه کسب درآمد گوگل از اندروید و میزان آن را برای هیئت منصفه تشریح کند. این شرکت باور دارد که گوگل تا کنون میلیاردها دلار از این سیستم عامل درآمد داشته در حالی که در گزارشات مالی خود، به آن تاکید نمی کند.

شاید جالب باشد بدانید که در سال ۲۰۰۹، اوراکل برای خرید شرکت Sun Microsystems مبلغی معادل ۷.۴ میلیارد دلار هزینه کرد و جاوا، صرفا یکی از دستاوردهای این کمپانی بود. اکنون اوراکل می خواهد از طریق قانون نقض کپی رایت، گوگل را ملزم به پرداخت جریمه ای ۹.۳ میلیارد دلاری برای استفاده رایگان از جاوا کند.

این پرونده حقوقی از سال ۲۰۱۱ آغاز شده و در ابتدای کار، رقم درخواستی از سوی اوراکل برابر با ۶ میلیارد دلار بود که در آن زمان، قاضی پرونده، رقم درخواستی را رد نمود و اظهار داشت که بیش از اندازه بالاست. این بار هم به نظر می رسد که رقم ۹.۳ میلیارد دلاری و درخواستی اوراکل، از سوی هیئت منصفه رد شود.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.