روش FBI برای عبور از گذرواژه آیفون احتمالاً در آینده افشاء شده و کاربرد خود را از دست خواهد داد

روش FBI برای عبور از گذرواژه آیفون احتمالاً در آینده افشاء شده و کاربرد خود را از دست خواهد داد

به گفته برخی از مهندسین ارشد اپل و متخصصین دیگر، روش مورد استفاده برای گشودن قفل آیفون ۵C توسط FBI که با جار و جنجال بسیاری انجام گرفت نمی تواند برای مدت طولانی مخفی باقی بماند.

پلیس فدرال آمریکا موسوم به FBI مدتی پیش با مراجعه به مراجع قضایی تلاش برای وادار کردن اپل به رمزگشایی از آیفون به جا مانده از تروریست حادثه سن برناردینو را آغاز کرده بود، اما اپل اعتقاد داشت در صورت باز کردن راه دسترسی دولت در این حادثه، تضمینی وجود ندارد که همین روش در آینده به دست افراد نامربوط نرسد.

در نهایت اما هفته پیش بود که FBI شکایت قضایی خود را پس گرفت و اعلام کرد یک گروه ناشناس روشی برای عبور از گذرواژه آیفون مجرم درگذشته یافته اند.

حال نکته اینجاست که هرچند FBI روش خود را فاش نکرده، اما اگر در آینده اتفاق مشابهی روی دهد و بار دیگر اپل از همکاری سر باز زند، دولت به سادگی می تواند با حکم دادگاه FBI را به افشای این روش وادار نماید.

حتی اگر دولت پای خود را از چنین جدال هایی کنار بکشد باز هم پرونده های بسیاری وجود دارد که باز کردن قفل آیفون می تواند به حل آنها کمک کند و بر همین اساس می توان پیشبینی کرد که دیر یا زود پلیس فدرال استفاده از روش خود را به مقامات محلی ایالت ها آموزش دهد.

بر همین اساس، تعجبی وجود ندارد که اپل بخواهد پیش از اینکه این روش در اختیار افراد بیشماری قرار گرفته و از کنترل خارج شود، آن را مسدود نماید.

یکی از متخصص پزشکی قانونی که تاکنون برای ورود به ابزارهای متعددی با FBI همکاری داشته در همین زمینه می گوید: «FBI باید این نکته را به خود بقبولاند که اگر روش باز کردن قفل آیفون را در اختیار بخش های دیگر قرار دهد، اپل دیر یا زود مجبور می شود آن را مسدود نماید و پلیس فدرال برگ برنده خود را به همین سادگی از دست خواهد داد».

این در حالی است که خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داده بود پلیس فدرال آمریکا اعلام کرده راه حل خود را با رعایت محدودیت های قانونی و سیاست های کاری، در اختیار دیگران نیز قرار خواهد داد.

حتی اگر FBI چنین کاری نکند، باز هم به گفته متخصصین راه هایی وجود دارد که می تواند به افشاء و بی مصرف شدن این روش در آینده منجر گردد، ضمن اینکه قوانینی در ایالات متحده وجود دارد که می توان با تفسیر آنها پلیس فدرال را وادار ساخت روش خود را با تولید کننده دستگاه در میان گذارد.

علاوه بر این در نظر داشته باشید که اگر پلیس فدرال این روش را در مورد متهمین زنده به کار گیرد، وکیل آنها این امکان را خواهد داشت تا در جریان کم و کیف انجام آن قرار گیرد.

یکی از مهندسین ارشد اپل در همین زمینه می گوید: «آسیب پذیری هایی در این سطح عموماً عمر کوتاهی دارند و دیر یا زود بالاخره افشاء خواهند شد.»

برای مثال می توان به ابزارهای بهره برداری از آسیب های موسوم به «روز-صفر» اشاره کرد که به وفور در بازار وجود دارند و دولت ها برای دسترسی به ابزارها و اطلاعات شهروندان، آنها را از موسسه های امنیتی و دلال ها خریداری کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

جالب است بدانید که فروشندگان به حدی از آسیب پذیری هایی که به فروش می رسانند مطمئن هستند که دریافت بخشی از مبلغ فروش را به ۶ ماه آینده موکول می کنند تا خریدار اطمینان داشته باشد در این مدت آسیب پذیری افشاء نشده یا بروزرسانی برای رفع آن از سوی تولید کننده ارائه نخواهد شد.

گذشته از تمام احتمالات بالا، این موضوع را نیز نباید از یاد ببریم که همان گروهی که این روش را کشف و در اختیار FBI قرار داده اند به راحتی می توانند در آینده نیز روش خود را به فروش رسانده یا در اختیار اشخاص دیگری نیز قرار دهند.

در پایان لازم است اشاره کنیم که هرچند اپل روی وجهه خود در زمینه امنیت کاربران حساسیت زیادی دارد، اما هیچکدام از اتفاقات بالا نگرانی یا تغییری در سیاست های این شرکت ایجاد نکرده است.

حتی به نظر می رسد مهندسین اپل در حال حاضر از عملکرد خود راضی و خرسند نیز باشند چرا که مدتی پیش خبر رسید یک موسسه امنیتی نرم افزار مورد نیاز برای جیلبریک کردن آیفون از طریق وب را به مبلغ یک میلیون دلار خریداری کرده است.

کارکنان اپل اعتقاد دارند حتی با وجود چنین ابزارهایی، کاربران باید بیشتر از مجرمین و هکرها نگران دولت ها باشند، چرا که فقط آنها می توانند از عهده چنین هزینه هایی برای نفوذ به یک تلفن هوشمند بر آیند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato