ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

معرفی سیستم تماس اورژانسی موتور سیکلت؛ نوآوری ب ام و برای تسریع روند امداد رسانی

سیستم تماس فوری به مراکز اورژانس و امداد رسانی سال هاست که بر روی برخی خودروها عرضه می شوند، مانند کادیلاک که از طریق سیستم موسوم به on star می تواند پس از وقوع تصادف، ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰

سیستم تماس فوری به مراکز اورژانس و امداد رسانی سال هاست که بر روی برخی خودروها عرضه می شوند، مانند کادیلاک که از طریق سیستم موسوم به on star می تواند پس از وقوع تصادف، به شکل خودکار نیرو های امدادی را به محل حادثه هدایت کند.

حالا ب ام و قصد دارد پس از حدود 15 سال از فراگیر شدن این تکنولوژی در اروپا بر روی خودروها، اولین مدل موتورسیکلت مجهز به امکانات تماس فوری خود را از سال 2017 عرضه کند.

سری اولیه تنها در بازارهای اروپایی تولید خواهند شد اما احتمالا به زودی شاهد فراگیر شدن استفاده از این سیستم توسط سایر تولیدکنندگان اروپایی و آمریکایی نیز خواهیم بود.

با توجه به نصب مجموعه حسگرهای شتاب سنج و زاویه سنج، موتور می تواند از دست رفتن کنترل و بروز حادثه را به سرعت تشخیص داده و به شکل خودکار به مرکز فوریت های ب ام و تماس برقرار کند.

در این شرایط به لطف وجود سامانه GPS و گیرنده موبایل تعبیه شده در موتور، امکان تماس صوتی راکب با مرکز و اطلاع یابی از محل دقیق حادثه ممکن می شود.

یک مجموعه میکروفن بلندگو در مجموعه فرمان تعبیه شده تا پس از تماس خودکار، متخصصان مرکز اورژانس بتوانند با افراد حادثه دیده صحبت کنند و از شرایط آن ها مطلع شوند.

bmw bike-2

همچنین امکان تماس دستی با مرکز فوریت های ب ام و نیز از طریق یک دکمه بر روی مجموعه فرمان وجود دارد تا موتور سواران بتوانند در صورت مشاهده حادثه جاده ای برای سایر راکبین یا خودروهای مسیر، شرایط را بلافاصله به مرکز اطلاع دهند.

بررسی ها نشان می دهد که وجود چنین تکنولوژی ساده ای، می تواند تا 40 الی 50 درصد در زمینه کاهش زمان امداد رسانی موثر باشد و چنین بهبودی به معنای نجات دادن جان انسان های بسیاری در تصادفات رانندگی است.

ب ام و پیشتر نیز در زمینه ایمنی موتور سیکلت ها نوآورهایی را به نام خود ثبت کرده بود، برای مثال پس از معرفی سامانه ABS (ترمز ضد قفل) در خودروها، نخستین موتور مجهز به ABS توسط این کمپانی راهی بازار شد و از زمین خوردن بسیاری سوارکاران در زمان نیاز به ترمزگیری های شدید جلوگیری کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی