سرویس پردازش کوآنتومی IBM به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد

IBM از امروز با استفاده از یک سرویس رایگان مبتنی بر کلاود دسترسی کاربران به پردازنده کوآنتومی 5 کیوبیتی خود را که در مرکز تحقیقات T.J. Watson نیویورک قرار دارد، فراهم می کند.

کیوبیت یا بیت کوآنتومی واحد اصلی اندازه گیری محاسبات کوانتومی محسوب می شود و این در حالی است که در علم رایانش کلاسیک از واحد بیت استفاده می گردد. نکته دیگر اینکه کیوبیت می تواند صفر، یک یا هر دو باشد و در زمانی که سناریوی آخر رخ دهد (یعنی یک کیوبیت هم صفر باشد و هم یک) کامپیوترهای کوآنتومی این قابلیت را دارند که برخی فرایندهای کاری را با سرعتی به مراتب بالاتر از انواع کلاسیک به انجام برسانند.

اما اقدام اخیر IBM برای ارائه دسترسی به این سرویس از آن جهت اهمیت دارد که امکان کار کردن با زیرساخت های پیشتر ممنوعه و یا در انحصار آزمایشگاه های تحقیقاتی را به مردم عادی می دهد.

طبق گفته چری چو مدیر گروه محاسبات تجربی کوآنتومی IBM، این شرکت مدت 35 سال است که روی محاسبات کوآنتومی کار می کند و طبق ادعای او، رشته علوم اطلاعات کوآنتومی در اصل توسط واحد تحقیقات این کمپانی و مشخصا یکی از متخصصان آن به نام چارلز بنت بنیان نهاده شده است.

گوگل هم از جمله شرکت هایی است که آزمایشگاهی در زمینه هوش مصنوعی کوآنتومی دارد و اخیرا هم با مرکز تحقیقاتی Ames متعلق به ناسا وارد همکاری شده تا نوعی رایانه کوآنتومی را از شرکت D-Wave خریداری نماید. مایکروسافت هم که از بزرگان حوزه تکنولوژی در دنیا محسوب می شود، گروه تحقیقات کوآنتومی مختص به خود را دارد. اما به جرات می توان گفت که IBM از تمامی آنها جلوتر است چراکه امکانی را فراهم نموده تا مردم عادی نیز به این زیرساخت گران قیمت تحقیقاتی دسترسی داشته باشند.

این شرکت نوعی اینترفیس اشاره-و-کلیک را برای تازه کارها و متخصصان امر طراحی نموده و به لطف آن داده های وروردی کاربران (برحسب اینکه کیوبیت ها چه کاری را باید انجام دهند) به زبان اسمبلی کوآنتومی برگردانده می شوند تا روی چیپ قابل اجرا باشند.

اما نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که IBM منابع محدودی از این کامپیوترها را در ا ختیار دارد و در نتیجه نمی توان انتظار داشت که به عنوان نمونه هزار نفر تست های خود را به صورت همزمان روی چیپ کوآنتومی متعلق به آن اجرا نمایند.

از همین رو این شرکت نوعی سیستم زمانبندی را طراحی کرده تا تست ها به صورت سلسله وار و پشت سر هم انجام شوند؛ به بیان دیگر بعد از آنکه یک فرایند انجام شد، سیستم نتایج آن را از طریق ایمیلی در اختیار کاربر قرار خواهد داد و تست بعدی را آغاز می کند.

بسته به اینکه استقبال از این سرویس تا چه اندازه خوب باشد، مایکروسافت بر میزان زیرساخت های  موجود خود برای کاربران خواهد افزود.

مطالب مرتبط

دستاور جدید دانشمندان: درهم‌تنیدگی کوانتومی در یک ماهواره کوچک

در دنیای فیزیک کوانتومی، درهم‌تنیدگی کوانتومی یکی از جذاب‌ترین پدیده‌ها محسوب می‌شود و حالا دانشمندان توانسته‌اند دوباره آن را نشان دهند، البته این بار روی ماهواره «CubeSat» به چنین موفقیتی دست پیدا کرده‌اند.زمانی که دو ذره پیوند ناگسستنی باهم ایجاد می‌کنند که یکی از آن‌ها به عنوان نشانگر دیگری در جنبه‌های خاص عمل می‌کند، با درهم‌تنیدگی... ادامه مطلب

گوگل امکان دسترسی شرکت‌‌ها به کامپیوتر کوانتومی را فراهم می‌کند

گوگل بزودی سرویسی راه اندازی خواهد کرد تا از طریق آن همه به کامپیوتر کوانتومی آنها دسترسی داشته باشند. شرکت‌های مختلف می‌توانند از راه حل ارائه شده از سوی گوگل برای برطرف کردن مشکلات خودشان استفاده کنند.در حال حاضر در سراسر جهان تنها چند کامپیوتر کوانتومی کارا در دسترس و فعال است، که به کمک... ادامه مطلب

«هانی‌ول» قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی جهان را ساخت؛ دو برابر سریعتر از IBM

«هانی‌ول» اخیرا اعلام کرده که موفق به ساخت قدرتمندترین کامپیوتر کوانتومی با حجم کوانتوم ۶۴ شده که دو برابر از جایگزین بعدی خود در این صنعت، قوی‌تر است.این ادعای هانی‌ول به معنای آن است که این شرکت می‌تواند با استفاده از کامپیوتر کوانتومی خود به صنایع در رفع مشکلاتی که حل آن‌ها به وسیله کامپیوترهای... ادامه مطلب

پروتکل ارتباطی همراه با نویز؛ راهکاری برای جلوگیری از حملات با کامپیوترهای کوانتومی

با افزایش ارتباطات میان افراد و دستگاه‌های مختلف در سراسر جهان، نیاز به ابزارهای پیشرفته برای افزایش امنیت آن‌ها احساس می‌شود. حالا محققان به پروتکل ارتباطی دست پیدا کرده‌اند که محافظت از حریم شخصی را کاملا تضمین می‌کند.در حال حاضر ارتباطات میان سیستم‌ها را به وسیله رمزنگاری امن نگه می‌داریم، اما همچنان نمی‌توانیم امنیت آن‌ها را... ادامه مطلب

کمپانی استرالیایی کارایی کیوبیت‌های کوانتومی در دمای اتاق را ثابت کرد

شرکت «Archer Materials» اعلام کرده که در رقابت برای ساخت پردازنده محاسبات بیت کوانتومی (کیوبیت) در دمای اتاق به یک موفقیت دست پیدا کرده و توانسته اولین اندازه‌گیری خود را روی یک جزء کیوبیت انجام دهد.مدیر عامل این کمپانی استرالیایی، «محمد چوکر» درباره این موفقیت اعلام کرده:«ما با موفقیت توانستیم اولین اندازه‌گیری خود را روی... ادامه مطلب

IBM از توسعه فناوری‌های تشخیص چهره دست کشید؛ نگرانی از نقض حریم خصوصی

مدیرعامل IBM، «ارویند کریشنا» در نامه‌ای به کنگره اعلام کرده که این شرکت عرضه نرم افزارهای تشخیص یا تحلیل چهره را متوقف می‌کند و از تحقیق و توسعه در این بخش دست می‌کشد.در این نامه نوشته شده:««IBM قاطعانه مخالف استفاده از هر نوع فناوری از جمله تشخیص چهره برای نظارت جمعی، ایجاد پروفایل بر اساس... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟