چگونه اپلیکیشن های پیش فرض اندروید را حذف یا غیر فعال کنیم؟

چگونه اپلیکیشن های پیش فرض اندروید را حذف یا غیر فعال کنیم؟

تمامی اپ های پیش فرض گجت های هوشمند شما به دردتان نخواهند خورد و اغلب جز تلف کردن منابع سخت افزاری از قبیل پردازنده و حافظه اصلی، فایده دیگری هم ندارند! با پاک کردن اپلیکیشن هایی که به آن ها نیازی ندارید، قادر خواهید بود که فضا را برای دیگر محتویات و اپلیکیشن ها باز کنید. در این مقاله نشان خواهیم داد که چگونه می توانید این اپلیکیشن های پیش فرض را حذف، غیر فعال یا حداقل پنهان کنید!

بسیاری از اپلیکیشن ها، حتی هنگامی که فعال و در حال اجرا نیستند، در پس زمینه فعال بوده و همواره از منابع سخت افزاری مصرف می کنند. حتی از دید غیر سخت افزاری هم که نگاه کنیم، تمامی اپلیکیشن ها در منوی کشویی نمایش داده می شوند و کاربرانی که چندان تمایلی به مشاهده اپ های بی مصرف شان ندارند، احتمالا به دنبال راه چاره ای برای پنهان کردن یا حذف این اپ ها خواهند گشت.

غیر فعال کردن اپ ها

how-to-uninstall-apps-app-overview-w782

وارد بخش Settings شده و منوی Apps را باز کنید. در اغلب دیوایس ها ۳ تب در این منو قابل مشاهده است، اپلیکیشن های دانلود شده (Downloaded)، در حال اجرا (Running) و تمامی اپ ها (All). روی هر کدام از اپلیکیشن های لیست شده در این تب ها که اشاره کنید، وارد صفحه اطلاعات مربوط به آن خواهید شد. احتمالا خواهید دید که می توان بسیاری از اپلیکیشن ها را با فشردن کلید Uninstall پاک و یا با کلیک روی Disable غیر فعال کرد که در هر دو صورت اپلیکیشن مورد نظر از لیست اپلیکیشن ها حذف خواهد شد. اما در مورد بسیاری از اپلیکیشن های دیگر،  کلید Uninstall غیر فعال و یا با کلیدی دیگر جایگزین شده است.

how-to-uninstall-apps-app-uninstall-force-stop-w782

اپلیکیشن هایی که امکان پاک کردن آن ها وجود دارد، مواردی هستند که خودتان از منابع مختلف دانلود کرده اید. اما دیگر اپ ها، اپلیکیشن های پیش فرض و یا سرویس هایی هستند که حیات سیستم عامل اندروید به آن ها وابسته است. سرویس های حیاتی را اغلب نمی توان غیر فعال کرد و توصیه هم می کنیم که حتی المقدور چندان سعی نکنید در روند عادی این اپ ها تغییری ایجاد کنید. اپ های پیش فرض اما اپلیکیشن هایی هستند که خود تولید کننده گجت یا سیستم عامل آن ها را در دیوایس گنجانده و به نحوی امکان Uninstall شدن آن ها را غیر فعال کرده.

برخی دیگر از اپ ها، همانند Talkback به جای کلید Uninstall، کلیدی با نام Uninstall Updates دارند. فشردن این کلید خود اپلیکیشن را حذف نمی کند، بلکه تمامی بروزرسانی هایی که تا به حال برای آن دانلود و نصب شده را پاک می نماید و اپ را به حالت اولیه (یا Factory State) باز می گرداند.

how-to-uninstall-apps-app-uninstall-updates-w782

هنگام غیر فعال کردن برخی از اپلیکیشن ها، اخطاری مبنی بر عدم کارکرد درست سرویس های دیگر با غیر فعال کردن آن اپلیکیشن بخصوص مشاهده خواهید کرد. این سرویس ها، آن هایی هستند که که به اپ مورد نظر تکیه می کنند. برای مثال فرض کنید که شما از اپلیکیشنی جز Gmail برای خدمات نامه های الکترونیکی بهره می برید. هنگام غیر فعال کردن Gmail، این پیغام برای شما به نمایش در خواهد آمد.

بنابراین برای غیر فعال کردن اپلیکیشن های پیش فرض، می توانید به راحتی آن اپ را disable کنید. در این صورت اپلیکیشن از کشوی اپ ها حذف خواهد شد، اما با این حال هنگامی که به منوی Apps در Settings بازگردید، باز هم اطلاعات آن اپ را مشاهده خواهید کرد و قادر خواهید بود که با فشردن Enable، آن را مجددا فعال کنید. به عبارتی غیر فعال کردن اپلیکیشن، فایل های آن را به طور دائمی از روی حافظه دیوایس شما پاک نمی کند.

پاک کردن اپ ها

اگر هراسی از باطل شدن گارنتی ندارید و گوشی تان را روت کرده اید، اپلیکیشن System app Remover که تنها روی اسمارت فون های روت شده کار می کند، به شما کمک می کند که به راحتی هر اپ و سرویسی که مایلید را پاک کنید. گرچه حذف برخی اپ ها می تواند در عملکرد دیگر سرویس ها اختلال ایجاد کند.

(System app remover (ROOT
 • (System app remover (ROOT
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: Jumboil
 • سیستم عامل: Android
 • حجم: ۱.۸ مگابایت
دانلود

گوگل‌پلی

پاک کردن و غیر فعال سازی اپلیکیشن های گوگل

اندرویدی مجموعه ایست از نرم افزار ها و سرویس ها؛ بسیاری از آن ها به یکدیگر پیوسته اند و تنها در کنار یکدیگر کار می کنند، برخی دیگر هم کاملا از یکدیگر مستقل اند و غیر فعال سازی شان خللی در عمل کرد دیگر بخش های سیستم ایجاد نمی کند. اگر به جای این اپ ها و سرویس های مستقل از گزینه های جایگزین استفاده کنید، اپ های اصلی و پیش فرض بی مصرف خواهند شد. لیستی از اپلیکیشن هایی که می توان بدون دردسر آن ها را پاک کرد در جدول زیر آورده شده.

Untitled

هنگامی که اپلیکیشنی را غیر فعال می کنیم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ از کشوی اپلیکیشن ها حذف می شود، دیگر بروز رسانی ای دریافت نخواهد کرد، تمامی پردازش های مربوط به آن هم که به صورت مخفی اجرا می شدند غیر فعال شده و اپلیکیشن های مرتبط هم دیگر به درستی کار نخواهند کرد. برای مثال اگر Google Play Services را غیر فعال کنید، عملا بخش اعظمی از سیستم عامل شما دیگر به دستی کار نخواهد کرد. حتی برخی اپ هایی که در ظاهر هیچ ارتباطی به اپ غیر فعال شده ندارند هم دچار مشکلاتی خواهند شد.

بنابراین بهتر است هنگام غیر فعال کردن هر سرویسی، کمی در اینترنت جست و جو کنید و از تجارب دیگر کاربران بهره ببرید. لیست بالا کامل نیست، بدون کمک شما هم کامل نخواهد شد، پس هر تجربه ای که در این زمینه دارید را با ما و دیگر کاربران دیجیاتو در میان بگذارید.

پاک کردن یکجای چندین اپلیکیشن

وقتی زمان خالی کردن حافظه گجت مان از اپ های انباشته شده بی مصرف می رسد، به قدری پاک کردن این اپ ها به صورت تک تک طاقت فرساست که بی خیال این کار می شویم! اما به جای این که این اپ ها را از Settings و یا کشوی اپلیکیشن ها یکی یکی پاک کنید، می توانید با بهره گیری از اپلیکیشن ES File Manager، چندین اپ دلخواه را یک جا از حافظه خود حذف نمایید.

ES File Explorer File Manager
 • ES File Explorer File Manager
 • قیمت: رایگان
 • سازنده: ES APP Group
 • سیستم عامل: Android
 • حجم: ۷.۷ مگابایت
دانلود

گوگل‌پلی


لینک کمکی

 • اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید.
 • اپلیکیشن را اجرا کنید. اگر نخستین بار است که وارد این اپلیکیشن می شوید باید مراحل آموزشی را طی کنید.
 • آیکن سه خط در بالا سمت چپ را بفشارید.
 • در قسمت Library، گزینه APP را انتخاب کنید.

how-to-uninstall-apps-app-uninstall-exfile-explorer-menu-w782

 • انگشت خود را روی یکی از اپ هایی که مایل به پاک کردنش هستید مدتی نگه دارید تا آن اپ انتخاب و جعبه تیک در کنار سایر اپ ها نمایش داده شود.
 • بقیه اپ های مد نظرتان را هم انتخاب کرده و در پایان دکمه Uninstall در نوار پایین اپلیکیشن را فشار دهید.

how-to-uninstall-apps-app-uninstall-exfile-explorer-group-delete-w782

می توانید نوار بالای منوی APP را باز کنید و یکی از موارد User apps یا System Apps را برگزینید. برخی از اپلیکیشن های پیش فرض که قابل پاک شدن نیستند، همانند Opera mini در برخی دیوایس ها، در بخش اپلیکیشن های کاربر قرار گرفته شده اند. سایر اپ ها و سرویس های پیش فرض در بخش اپلیکیشن های سیستمی اند که همان طور که پیش تر اشاره کردیم باید قبل از حذف آن ها دقت کنید که خللی در کار دیگر سرویس ها ایجاد نکنند.

البته بعد از فشردن کلید Uninstall، برای هر اپی که انتخاب کرده بودید پیغامی به نمایش درخواهد آمد که از شما می پرسد که آیا قطعا می خواهید این اپ را پاک کنید یا خیر. با انتخاب Ok می توانید حذف شدن اپ را قطعی کنید، اما اگر از پاک کردن آن پشیمان شدید می توانید گزینه Cancel را انتخاب نمایید.

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato