محمود واعظی در تلویزیون: اجرایی شدن ترابردپذیری در کمتر از ۲ هفته

محمود واعظی در تلویزیون: اجرایی شدن ترابردپذیری در کمتر از ۲ هفته

روز گذشته دکتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت روز جهانی ارتباطات در برنامه ی «تیتر امشب» صدا و سیما حاضر شد و به ارائه ی توضیحاتی درباره ی فعالیت های انجام شده در حوزه ی ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت. سرفصل های مهم و گزیده ای از صحبت های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این برنامه ی تلویزیونی را در ادامه از نظر خواهید گذراند.

جشنواره ی فاوا

دکتر واعظی با اشاره به برگزاری جشنواره ی فاوا به مناسبت روز جهانی ارتباطات بیان کرد: «با توجه به اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل است جشنواره را در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی برگزار کردیم. لذا در این جشنواره به شرکت های دانش بنیان و نوآوری های فنی و تولید محتوا و کسب و کار بیشتر توجه شد».

طرح ترابردپذیری

واعظی اجرای این طرح را موجب به وجود آمدن رقابتی سالم میان اپراتورها برای ارائه ی خدمات با کیفیت دانست و اضافه کرد: «اکنون مراحل آزمایشی آن در حال انجام است و در آینده ای بسیار نزدیک و کمتر از ۲ هفته ی آینده عملی خواهد شد».

شبکه ی ملی اطلاعات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ی شبکه ی ملی اطلاعات گفت: «حدود ۸۵ درصد زیرساخت این شبکه که مربوط به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است آماده شده و بقیه ی آن تا حدود ۴ ماه دیگر انجام خواهد شد. شبکه ی ملی اطلاعات به عوامل دیگری هم بستگی دارد از جمله اینکه همه ی آنچه که در داخل کشور به عنوان تولید محتوا انجام می گیرد باید در این شبکه قرار گیرد. امیدواریم اواسط امسال یا اوایل نیمه ی دوم، فاز نخست شبکه ی ملی اطلاعات عملیاتی شود».

پهنای باند داخلی

واعظی در رابطه با پهنای باند داخل کشور افزود: «ابتدای این دولت پهنای باند داخلی کشور که از زیرساخت های شبکه ی ملی اطلاعات است ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه بود که اکنون آن را به ۴ هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش داده ایم و در طرح های بعدی در حال گسترش است».

دغدغه های مقام معظم رهبری در رابطه با فضای مجازی

دکتر واعظی در ادامه با اشاره به دغدغه ی مقام معظم رهبری درباره ی فضای مجازی گفت: «همواره تشکر می کنیم که ایشان به موضوع فضای مجازی توجه هوشمندانه دارند و جلسات متعددی را شخصاً تشکیل دادند و هدایت کردند که در نتیجه ی آن شورای عالی فضای مجازی در حدود ۵ سال پیش تشکیل شد و مرکز ملی فضای مجازی هم تشکیل شد و ایشان همواره و با دقت مسئولین را در این امر راهنمایی می کنند».

فرهنگسازی

دکتر واعظی با اشاره اهمین فرهنگسازی در رابطه با استفاده از فضای مجازی ادامه داد: «سرعت رشد فضای مجازی بسیار زیاد است و به همین علت کمتر به فرهنگ استفاده ی صحیح از این فضا پرداخته شده است که همه ی دستگاه های فرهنگی از جمله رسانه ملی و روزنامه ها باید در این باره فرهنگسازی کنند».

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه فضای مجازی می تواند بسیار مفید باشد افزود: «طبق آمار بیش از ۹۵ درصد مردم ما در پی استفاده درست از این فضا هستند».

شبکه های اجتماعی

ایشان در مورد استقبال مردم از شبکه های اجتماعی خارجی و لزوم گسترش شبکه های اجتماعی داخلی افزود: «مردم ما ابتدا به دو شبکه ی اجتماعی آمریکایی و اسرائیلی مراجعه کرده بودند که ما از نظر امنیتی با آن ها مشکل داشتیم و علاقه ی جدی ما این است که مردم ما از شبکه های داخل استفاده کنند. دانشگاهی ها و برخی شرکت های دانش بنیان در این زمینه تلاش هایی کردند و حتی یکی از آن ها تا دو و نیم میلیون مشترک گرفت اما نتوانست خدمت رسانی لازم را به مردم داشته باشد. اکنون اینکه بین شبکه های آمریکایی و اسرائیلی، مردم شبکه ای را انتخاب کردند که مالک آن روسی است از نظر سیاسی تغییری به وجود آمده است و مسئولان این شبکه حاضرند با ما تعامل کنند».

واعظی در ادامه گفت: «اگر شبکه های اجتماعی ایجاد شوند که سرورهای آن در داخل باشد و توسط بخش خصوصی ایران ایجاد شود هم سرعت و هم امنیت آن بیشتر خواهد بود. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به هیچ وجه اجازه ی دخالت در حریم خصوصی افراد را ندارد بنابراین مسدود کردن سایت ها و صفحات مجازی بر اساس دستور قانون و قوه ی قضائیه انجام می شود».

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato