نکاتی برای فائق آمدن به استرس قبل از امتحان

باز هم فصل دلهره آور امتحانات فرا رسیده است؛ برهه ای که در آن بسیاری از محصلان از درس و تحصیل گریزان می شوند و با دلسردی صرفا امیدوارند که امتحانات را هر طور شده پشت سر بگذارند.

فرقی ندارد که در طول عمر خود چند بار وارد سالن آزمون شده اید و روی یکی از آن صندلی های داغ نشسته اید، در هر حال وقتی آزمون شروع می شود، عقربه های ساعت دیرتر از هر زمان دیگری حرکت می کنند و خود امتحانات هم که گویی هر بار دشوارتر از دفعه پیش می شوند.

در ادامه این مطلب قصد داریم نکاتی را با شما در میان بگذاریم که می توانند تا حدودی از سنگینی بار امتحان و استرس قبل از آن بکاهند.

hamrah-mechanic

روز آن امتحان کذایی فرا می رسد

بسیاری از دانش آموزان و محصلان همواره تصور می کنند که روز آزمون خیلی از آنها فاصله دارد و برخی حتی دعا می کنند با ابتلا به بیماری های همه گیر، بارش برف یا وقوع انواع و اقسام اتفاقات عجیب و غریب، آن را از خود دور کنند. در هر حال آزمون برگزار می شود. اینکه خودتان را فریب دهید که تا زمان برگزاری اش زمان زیادی باقی مانده و یا اینکه سعی کنید به امتحان فکر نکنید به شما کمک نمی کند. آزمون برگزار می شود و دوست داشته باشید یا نه شما هم روی آن صندلی خواهید نشست پس بهتر است در طرز فکر خود کمی تجدید نظر نمایید.

همه مثل هم نیستند

برخی محصل ها دوست دارند صبح خیلی زود از خواب بیدار شوند و درس ها را مرور نمایند، دیگران هم ترجیح می دهند شب زنده دار باشند و درس بخوانند. زمان خود را براساس کاری که دیگران انجام می دهند و در ظاهر به یک امر عادی و عرف تبدیل شده، تنظیم نکنید. مادامی که مطالعات شما در ساعت پربازده تان اتفاق بیافتند و بیشترین بهره را از آنها ببرید، بهترین انتخاب را داشته اید.

دیگران دوست دارند شما را بترسانند

url

همه ما از آن دوست هایی که ادعا می کنند روزی 20 ساعت درس خوانده اند را در جمع اطرافیانمان داریم. اما اگر بخواهیم صادق باشیم این افراد اندکی اغراق می کنند و بر فرض اینکه درست بگویند هم صرفا می توان گفت که خوشا به حالشان. هدف این افراد از مطرح کردن  این مسائل خواه ترساندن شماست یا باهوش جلوه دادن خود و بالا بردن اعتماد به نفس شان، در هر حال، دانستن این چیزها کمکی به شما نمی کند.

دیگران دوست دارند وانمود کنند درس نمی خوانند

در طرف دیگر، افرادی قرار دارند که همیشه می گویند، در امتحان پذیرفته نمی شوند و چون مرور نکرده اند، چیزی نمی دانند. اما صادق باشیم، اگر اینطور بود این افراد هیچ وقت به دانشگاه راه پیدا نمی کردند و اگر هم راست بگویند حتما آزمون را با موفقیت پشت سر نمی گذارند. در هر حال یادتان باشد که دنباله رو این افراد نباشید.

نمی توانید تمام مدت درس هایتان را مرور کنید

356876_465

مرور کردن درس ها قبل از امتحانات از جمله مسائل پر اهمیتی است که نباید فراموش کرد با این حال، نباید همه زمان خود را هم صرف این کار کنید. از رفتن به مراکز تفریحی یا سینما به هیچ وجه احساس گناه نکنید. تا زمانی که مطئن هستید وقت کافی برای مرور همه درس ها و پوشش کلیه مباحث را در اختیار دارید نباید از این بابت ناراحت باشید و بهتر است کمی زمان هم برای استراحت و سرگرمی تان کنار بگذارید.

موقعیت درس خواندن خود را عوض کنید

1377416386

اینکه تمام مدت روی یک میز در کتابخانه بنشینید و صدها و شاید هزار صفحه کتاب را در حالی که روی زمین دراز کشیده اید ورق بزنید کاری به شدت خسته کننده است و می تواند شما را در تنگنا قرار دهد. مطمئن باشید از تغییراتی که به خاطر تغییر دادن محل مطالعه در میزان بهره وری تان مشاهده خواهید کرد، شگفت زده می شوید.

برنامه داشته باشید

مرتبا به همه ما می گویند که برای خود یک جدول زمانی مطالعه تنظیم کنید و با وجود آنکه زمان آزاد ما با هم فرق می کند، باید هرطور شده آن را سازماندهی کنیم و برای خود برنامه داشته باشیم. یک روز قبل از آنکه مرور درس هایتان را شروع کنید، مشخص نمایید که چطور می خواهید وقت هر روز خود را به این کار اختصاص دهید و با این کار مطمئن باشید که حجم زیادی از کار از روی دوش شما برداشته می شود و به سادگی می توانید امتحانات خود را پشت سر بگذارید.

بیرون بروید

gh-2

این بیرون رفتن می تواند نیم ساعت ورزش در باشگاه یا حتی یک پیاده روی ساده باشد، اما تنفس هوای تازه واقعا در بالا بردن توانایی شما برای درس خواندن موثر است. اینکه قبل از مطالعه ذهن خود را کاما پاک کنید بسیار مهم است و پیاده روی هم یک فعالیت ساده و بدون هزینه برای این منظور. حتی توصیه می شود که یکی از دوستانتان را هم با خود همراه ببرید و با او در مورد امتحانات صحبت کنید یا اینکه اصلا حرفی از امتحان نزنید تا برای مدت کوتاهی هم که شده از این جو فاصله بگیرید.

کارهایی که باعث آرامشتان می شوند را پیدا کنید

hou3574

برای بسیاری از افراد یک دوش آب گرم می تواند بهترین دارو برای آرامش باشد. گوش دادن به موزیک دلخواه یا طبخ غذا نیز از دیگر فعالیت هایی هستند که به شما آرامش می دهند اما در نظر داشته باشید که بهتر است برای دور شدن کوتاه مدت از امتحانات، یک فعالیت سرگرمی برای خود داشته باشید. به این ترتیب وقتی به سراغ درس و مشق خود می روید نتنها زمان خود را هدر نداده اید بلکه کاملا حس تازگی خواهید داشت.

جای هیچگونه نگرانی نیست

تصور کنید که روز امتحان هر طور که بود فرا رسید اما دوران بعد از آزمون هم می تواند به اندازه قبل از آن دلهره آور و پرتنش باشد. دیگران از جواب هایی که به سوالات داده اند می گویند و نگران شدن شما از شنیدن این حرف ها هم هیچ سودی ندارد. اینکه هفته ها بعد از آزمون خود را مجاب نمایید که امتحان را رد خواهید شد در حالی که حتی یادتان نیست چه نوشته اید و سوالات چه بوده اند بدترین کار ممکن است. شما هرآنچه درتوان داشته اید را انجام داده اید و دیگر هیچ چیز قابل تغییر نیست.

مطالب مرتبط

۳ نشانه اینکه متحمل فشار کاری بیش از حد هستید

حتی تا قبل از دوران کرونا هم برخی از ما ساعت‌های طولانی را مشغول کار بودیم اما پس از شروع بحران دورکاری با کمرنگ کردن مرز بین کار و زندگی شرایط را بدتر کرده است. شاید تصور کنید با کار کردن بیشتر و بیشتر می‌توانید بازدهی را افزایش دهید اما عدم استراحت کافی نه تنها... ادامه مطلب

۷ راه برای افزایش اعتماد به نفس در مصاحبه استخدامی

پیدا کردن شغل آنقدر سخت شده که مصاحبه استخدامی برای هر کس می‌تواند دلهره‌آور باشد. این استرس اگر در حد معقول باشد به نفع افراد تمام می‌شود اما اغلب اوقات به حدی می‌رسد که ورق برگشته و مصاحبه به یک شکست تمام عیار بدل می‌شود. اگر تصور حضور در مصاحبه استخدامی ضربان قلب شما را... ادامه مطلب

سه گام ضروری برای نه گفتن در محیط کار که باید یاد بگیرید

اگر تاکنون در شرایطی قرار گرفته‌اید که بر خلاف میل باطنی خود به کسی جواب مثبت داده باشید، احتمالا با خود فکر می‌کنید که چطور یاد بگیرم که «نه» بگویم بی آنکه آدم رک و بی‌ادبی جلوه کنیم. در این مقاله سعی شده در ۳ حرکت به شما آموزش نه گفتن داده شود.بعضا برای هر... ادامه مطلب

برای بهبود کار و زندگی از این ۴ مدل آشفتگی ذهنی دوری کنید

این روزها در عصر اطلاعات به سر می بریم که علی رغم مزایای فراوان، خالی از ایراد هم نیست. کافی است موبایلتان را بردارید تا در معرض حجم عظیمی از اطلاعات و داده ها قرار گیرید که بخش زیادی از آن دردی از شما دوا نمی کنند. اگر بخش مفید داده ها را سیگنال در... ادامه مطلب

به بهانه هفته جهانی آگاهی از استرس؛ راهکارهای موثر برای مقابله با استرس

استرس زمانی شکل می گیرد که افراد باور داشته باشند تقاضاهای ناشی از محیط بیرون فراتر از ظرفیت آنهاست. براساس پژوهشی که توسط پلتفرم مدیریت کار Wrike روی ۱۶۰۰ کارگر در آمریکا و انگلستان انجام گرفت تقریبا یک سوم از کارگران معتقدند که سطح استرس مرتبط با کارشان به شدت بالاست و ۹۴ درصد از... ادامه مطلب

۷ راهکار ثابت شده برای کنترل استرس و تبدیل آن به انگیزه

اگر شخصی همواره استرس داشته باشد، ذهنیت منفی بر ذهن او غالب می‌شود و همیشه احساس خستگی فیزیکی یا ذهنی می‌کند. در این صورت فرد تصور می‌کند که در شرایط محیطی نامطلوبی گیر افتاده و قدرت این را ندارد تا مشکلات را حل کند. چه بخواهیم و نخواهیم این مسئله جزئی از زندگیست و باید... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟