با گذشت ۲ سال از عمر طرح رومینگ ملی، اینترنت آن هنوز نسل ۲ باقی مانده است

همان گونه که خیلی از مشترکان موبایل می دانند، طرح رومینگ ملی بین اپراتور رایتل و دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در خرداد ماه ۹۳ منعقد و اجرایی ‌شد. هدف از برقراری رومینگ ملی آن بود که بر فرض اگر سیم کارت مشترک رایتل در منطقه‌ ای آنتن نداشت، مشترک مورد نظر بتواند از آنتن اپراتور های دیگری که در آن منطقه پوشش دارند استفاده کند. به بیان دیگر، اپراتورهای دارای پوشش گسترده تر در شبکه، ملزم شدند به اپراتور های کوچک‌ تر سرویس بدهند تا مشکل عدم آنتن دهی مشترکان آنها در برخی مناطق حل شود.

اهرم اجرایی این الزام، گرو نگه‌ داشتن مجوز اینترنت نسل سه و چهار یعنی ۳G و ۴G بود. در زمان آغاز این طرح، همراه اول و ایرانسل به کاربران خود اینترنت نسل ۲ ارائه می دادند، اما رایتل به کاربران خود اینترنت نسل ۳ ارائه می کرد که با اجرای طرح رومینگ، اپراتورهای اول و دوم نیز موفق شدند اینترنت خود را به نسل ۳ ارتقا دهند. با این حال هنوز اینترنتی که در طرح رومینگ ملی در اختیار کاربران رایتل قرار می گیرد، اینترنت کند نسل ۲ است.

همچنین ظاهراً در طرح رومینگ ملی، بسته‌ های اینترنت غیر فعال و هزینه ها براساس نرخ آزاد محاسبه می‌ شود که طبیعتاً نسبت به بسته ها گران تر است. به این ترتیب اینترنت نسل ۲ روی سیم کارتی که قرار است خدمات نسل های بالاتر ارائه دهد به علاوه ی هزینه های گران تر دیتا نسبت به بسته های اینترنت، اعتراض مشترکان رایتل را در بر داشته است. به گزارش خبرگزاری فارس، شرکت رایتل با واکنش نسبت به این موضوع اعلام کرده که درخواست اصلاح این روند را به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ارائه کرده و امیدوار به حل مشکل است.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟