اتحاد تایزن در آستانه شکست؛ ۶ تن از ۱۰ عضو کناره گیری کرده اند

اتحاد تایزن در آستانه شکست؛ ۶ تن از ۱۰ عضو کناره گیری کرده اند

اتحاد تایزن در آستانه شکست؛ ۶ تن از ۱۰ عضو کناره گیری کرده اند

در روزهایی نه چندان دور، دو اَبَر کمپانی سامسونگ و اینتل بنیانگذار اتحادی بودند که بر اساس آن سعی می شد گزینه ای سوم در کنار iOS و اندروید پدید آمده و بازار از انحصار این دو پلتفرم خارج شود. ناگفته نماند به غیر از دو شرکتی که از آنها یاد شد هشت کمپانی دیگر نیز به این اتحاد پیوستند که عبارت بودند از KT، فوجیتسو، NTT Docomo، اورنج تلکام، هوآوی، SK Telecom، NEC و LG U+.

اما این روزها خبر می رسد که اتحاد تایزن با گذشت هر روز و هر ساعت و با قدرت یافتن بیش از پیش پلتفرمهای موبایلی اپل و گوگل ضعیف تر شده و تعداد اعضای آن نیز رو به کاهش هستند. در همین راستا و بر اساس گزارشی که به تازگی توسط «Business Korea» انتشار یافته، اتحاد مورد بحث حالا تنها چهار عضو ثابت دارد که شامل اینتل، سامسونگ، SK Telecom و LG U+ می شوند.

بیشتر اعضای اتحاد مذکور یکی یکی پا پس کشیده اند و تنها کمپانی غیر کره ای عضو آن نیز اینتل محسوب می گردد. فوجیتسو جمع مورد اشاره را ترک کرده، هوآوی هم رویه ای مشابه را در پیش گرفته و KT، اورنج تلکام و NTT Docomo نیز از این قاعده مستثنی نبوده اند و دیگر تمایل چندانی به فعالیت در این جمع ندارند.

NTT Docomo که یکی از فعال ترین و علاقه مند ترین اعضای اتحاد تایزن در حوالی سال ۲۰۱۲ بود، حالا فعالیت چندانی از خود بروز نمی دهد. NEC اتحاد را در ۲۰۱۴ ترک کرد و هوآوی هم با گذر زمان تصمیم گرفت راهی جداگانه را در پیش گرفته و توسعه ی پلتفرم اینترنت اشیا اختصاصی اش را در دستور کار قرار دهد.

شواهد نشان می دهند اینتل هم شور و اشتیاق اولیه را ندارد و رفته رفته در توسعه ی تایزن و فناوری های مرتبط دلسرد شده است. در سوی دیگر ماجرا سامسونگ شروع به استفاده از تایزن در تلویزیون های هوشمند، یخچال ها، تلفن های هوشمند، ساعت های هوشمند، دستبندهای سلامتی و سایر لوازم خانگی اش کرده و امید دارد به این ترتیب بقای این سیستم عامل و فراگیر شدنش را تضمین کند.

کره ای ها بنا دارند تایزن را به خودروهای هوشمند و برخی از محصولات دیگر هم وارد نمایند و حال باید دید آنها می توانند عاقبت در برابر اندروید و iOS حرفی برای گفتن داشته باشند یا خیر؛ هر چند که در برهه زمانی کنونی چنین امری تقریباً بعید جلوه می کند.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل