فیلیپس دوربینی ساخته که بدون تماس با بدن بیمار، علائم حیاتی اش را پایش می کند

سیستم هایی که علائم حیاتی را پایش می کنند در زمره مهم ترین ابزارهایی قرار دارند که کارشناسان حوزه بهداشت و درمان برای مراقبت از بیماران به آنها رجوع می نمایند.

در این بیماران، حتی کوچک ترین تغییرات در برخی علائم حیاتی مشخص شان هم می تواند نشانه ای دال بر بروز مشکل باشد و در مواردی که بیمار هوشیاری لازم را ندارد، خواب است یا به هر طریقی قادر به برقراری ارتباط نیست، پایش و نظارت بر علائم حیاتی او از هر زمان دیگری بیشتر اهمیت دارد.

سیستم های کنونی کار پایش علائم حیاتی بیماران و آگاه سازی کارکنان واحد مراقبت در مورد کوچک ترین تغییرات در این علائم را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند اما این سیستم ها همگی از سنسورهایی بهره می جویند که نیازمند تماس فیزیکی مستمر و ایمن با بدن فرد بیمار هستند.

اوایل همین هفته، فیلیپس یک دوربین انقلابی تازه را رونمایی کرد که بدون نیاز به اتصال به بدن فرد بیمار می تواند برخی علائم حیاتی خاص را در وی اندازه بگیرد.

وقتی بیماری را در ذهن خود متصور می شویم که مورد عمل جراحی قرار گرفته معمولا تصویر یک تخت بیمارستانی در ذهنمان شکل می گیرد که با انبوهی از ماشین ها و لامپ های چشمک زن احاطه شده و البته نمایشگرهایی که حاوی اطلاعات کلیدی و مهم در خصوص وضعیت فرد هستند.

در این تصویر سازی، فرد بیماری در تخت دراز کشیه و ملحفه های سفید رنگی رویش قرار دارند و تعداد زیادی سیم که از دستگاه های کناری اش خارج شده اند به بدن او متصل گردیده اند.

اما به لطف سیستم ابداعی فیلیپس، در آینده این تصویر به کلی از ذهن هایمان پاک خواهد شد. به دنبال تحقیقی که نتایج آن همین ماه در نشریه Anesthesia & Analgesia منتشر گردید، فیلیپس این هفته اعلام کرد نوعی سیستم دوربین را ساخته که قادر است تراکم اکسیژن خون شریانی (SpO2) بیمار را از هر نقطه ای درون اتاق مورد پایش قرار دهد.

برای استفاده از این دوربین تنها کافیست که فرد بیمار درون کادر قرار داده شود تا دستگاه به صورت مستمر و دقیق نبض وی را با اندازه گیری نور بازتابی از قسمت پیشانی اش اندازه بگیرد.

گفتنی است تغییراتی که در توناژ پوست انسان رخ می دهند و مشاهده شان برای چشم های غیرمسلح غیر ممکن است، می توانند ضربان قلب فرد را به دقیق ترین شکل اعلام کنند.

جالب است بدانید که نرخ تنفس یک فرد نیز با پایش حرکات بدنی اش که البته آن نیز برای چشم انسان قابل تشخیص نیست، اندازه گیری می گردد.

تحقیقی که از آن صحبت می کنیم و نتایجش هم توسط محققان فیلیپس منتشر گردید، در واقع آزمایشاتی را نشان می دهد که روی 41 فرد سالم صورت گرفته و در ادامه می توانید ویدئویی از عملکرد این دستگاه را مشاهده نمایید.

Carla Kriwet مدیرعامل واحد راهکارهای پایشی و مراقبتی فیلیپس در همین رابطه گفت: پایش علائم حیاتی در تمامی بخش های مراقبتی ضروری است اما برای جمعیت بیمارانی که شرایط خاصی دارند، مدیریت نمودن فرایند مراقبت از آنها بدون آنکه کمترین ناراحتی را برایشان به دنبال داشته باشد امری بسیار مهم تلقی می شود و امید می رود که این دوربین ها بهترین راهکار برای عملیاتی سازی این مهم باشند.

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

واکسن کرونا روسیه در بدن ۱۰۰ درصد دریافت‌کنندگان آنتی‌بادی تولید کرد

واکسن کرونا روسیه که پیش از این به خاطر آزمایش‌های ناکافی مورد انتقاد قرار گرفته بود، در بدن تمام داوطلبان آنتی بادی تولید کرده است.ماه گذشته بود که پوتین از تولید نخستین واکسن کرونا توسط روسیه خبر داد. این واکسن دو مرحله‌ای بر پایه «آدنوویروس» سرماخوردگی و توسط «مرکز تحقیقات همه‌گیرشناسی و میکروبیولوژی گامالئی» تولید شده اما فقدان... ادامه مطلب

درمان احتمالی بیمار HIV بدون تزریق سلول های بنیادی

نتایج یک تحقیق نشان می دهند که یک زن آلوده به ویروس HIV احتمالا بدون دریافت سلولهای بنیادی درمان شده است. لورین ویلنبرگ ۶۶ ساله از کالیفرنیا در سال ۱۹۹۲ میلادی به این ویروس آلوده شد و دانشمندان می گویند او یکی از جمعیت ۰.۵ درصدی از بیمارانی است که سیستم ایمنی بدن شان بدون... ادامه مطلب

تایید اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا؛ کارایی واکسن زیرسوال می‌رود؟

دانشمندان دانشگاه «هنگ کنگ» اولین مورد ابتلای مجدد به کرونا را به صورت بالینی تایید کردند که می‌تواند پیامدهایی برای اثربخشی واکسن کرونا داشته باشد.بیش از ۶ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می‌گذرد و دانشمندان به تحقیقات پیرامون این بیماری ادامه می‌دهند. یکی از سوالات مهم درباره کووید-۱۹، ابتلای مجدد افراد به آن... ادامه مطلب

۹ دلیل برای اینکه به عرضه واکسن کووید-۱۹ در سال ۲۰۲۱ خوش‌بین باشیم

درحالی که فصل پاییز به سرعت نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، بسیاری این سوال برایشان پیش آمده که آیا تلاش محققان برای ساخت واکسن ویروس کووید-۱۹، بزودی به ثمر خواهد نشست یا خیر.مقاله‌ای که پیش روی شماست توسط ویلیام پتری نوشته شده. پزشک و متخصص بیماری‌های عفونی در دانشگاه ویرجینیا و کسی که به تحقیق روی... ادامه مطلب

دومین واکسن کرونا روسیه مرحله اول آزمایش‌ها را با موفقیت گذراند

واکسن «EpiVacCorona» در آزمایش‌های بالینی صورت گرفته روی تعداد محدودی از داوطلبان عوارض جانبی خاصی به همراه نداشته است.با گسترش هرچه بیشتر کرونا در نقاط مختلف جهان موسسات بسیاری روی توسعه واکسن و دارو برای این بلای مهلک تمرکز کرده‌اند و روسیه هم در این زمینه از کشورهای پیشرو است که مدتی پیش از واکسن... ادامه مطلب

با «دکتر اسپات» آشنا شوید؛ رباتی برای معاینه از راه دور بیماران مبتلا به کووید-۱۹

محققان MIT و شرکت «بوستون داینامیکس» در همکاری با یکدیگر از تولید نمونه جدیدی از سگ رباتیک اسپات خبر داده‌اند که به پزشک توانایی معاینه از راه دور بیماران مبتلا به کووید-۱۹ را می‌دهد.یکی از مهم ترین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت و دیگر سازمان‌های بهداشتی کم کردن تماس‌های فیزیکی در دوران کرونا است. رعایت فاصله... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟