از هوش مصنوعی تا تعلیم کد نویسی به کودکان؛ اپل برای بقای هزار ساله اش برنامه ریزی می کند

ماه گذشته «تیم کوک»، مدیر عامل اپل در یک مصاحبه تلوزیونی حضور به هم رساند و بیان کرد که اپل تا هزار سال آینده در دنیای تکنولوژی فعال خواهد بود.

تیم کوک چنین جملاتی را در خصوص کاهش فروش آیفون ها و کاسته شدن از درآمد کلی شرکت تحت نظرش بیان کرد: «ما برای یک یا دو دوره ی سه ماهه مالی اینجا نیستیم. حضور ما هزار سال دوام خواهد داشت. تصمیم هم نداریم بیشترین ها را بسازیم، می خواهیم سازنده برترین ها باشیم.»

دیشب و در جریان کنفرانس WWDC به خوبی می شد این گفته ها را لمس کرد. آنچه اپل دیشب دست به معرفی اش زد، تا چند ماه دیگر به دست کاربران می رسد اما با نگاهی نزدیک تر، می توان پی به استراتژی هایی برد که اهمیت شان بسیار بیشتر از عرضه آیفون بعدی است.

در حالی که وان استریت نگرانی پایین آمدن درآمدهای اپل در سال ۲۰۱۶ را در سر دارد، این شرکت در حال توسعه چهارچوبی برای سلطه بر دنیای تکنولوژی در دهه های پیش روست.

علاقمندسازی کودکان به تکنولوژی

Apple WWDC 2016-339_575px

تیم کوک دیشب اگرچه آغازگر مراسم بود اما زمان زیادی را روی صحنه حضور نداشت. در واقع این سایر مدیران رده بالای اپل بودند که مراسم را برگزار کرده و پلتفرم های نو شده را نیز به نمایش کشیدند.

اما تیم کوک برای اعلام یکی از بخش ها، خودش روی صحنه حاضر شد. این بخش «Swift Playgrounds» نام داشت: اپلیکیشنی سرگرم کننده که در واقع ابزاری برای یاد دادن نحوه کد نویسی به کودکان در آیپد است.

توجه داشته باشید که در حال حاضر، اپل هیچ محصولی ندارد که به طور ویژه برای کودکان توسعه یافته باشد. شما چند فرد ده ساله را می شناسید که با خود آیفون های گران قیمت حمل کنند؟ اما اپل اهمیت همین قشر از جامعه را درک کرده و می داند بالاخره آنها، خود آینده هستند.

زمانی که همین کودکان بزرگ شدند، اپل می خواهد که آنها با زبان برنامه نویسی سوئیفت کاملاً آشنا باشند.

در واقع این برنامه بلند مدت اپل است که حالا، با اپ های اینچنینی سرمایه گذاری هایش را روی کودکان نشان داده و آنها را با مفاهیم اولیه زبان برنامه نویسی سوئیفت آشنا کند تا در آینده همین افراد بتوانند نیروی کار مورد نیازش را تامین کند. بی راه نبود که تیم کوک، دیشب خودش دست به معرفی Swift Playgrounds زد و پیشنهاد الزامی شدن یادگیری نحوه برنامه نویسی در مدارس را ارائه داد.

پلتفرم پس از پلتفرم

screen-shot-2016-06-13-at-120156-pm-750xx1835-1032-0-22-w800

اپل به وضوح از در دست دا چهار پلتفرم رایانشی خبر داد و آنها را به رخ کشید. در واقع همه مراسم به همین چهار پلتفرم اختصاص داشت. یکی برای ابزارهای پوشیدنی، دیگری برای تلفن های هوشمند، کامپیوترهای شخصی و البته تلویزیون ها.

اما این ها پلتفرم های کلی هستند و اپل پلتفرم های جزیی زیاد دیگری را هم معرفی و یا بروز رسانی کرد. از سیری گرفته که حالا حضورش را در پاییز در مک جشن می گیرد تا ارتقا نقشه اپل و دگرگونی اساسی بخش پیام رسان آیفون. جدا از همه این ها، اپل پلتفرم دیگری را زنده کرد که تا کنون چندان مورد توجه قرار نگرفته بود.

14009-96b4767d7d3b2b6d4e3ce58776efee5b

همهمه «اینترنت اشیا» سال هاست که شنیده می شود اما هنوز هم اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده. حالا اپل دستی بر سر HomeKit می کشد تا کاربران بتوانند همه بخش های هوشمند خانه خود را توسط اپلیکیشن واحد Home مدیریت و کنترل کنند.

اما پنداری تمام این پلتفرم ها به یک مقصود طراحی شده و یک وجه اشتراک دارند: اینکه بتوانند توسعه دهندگانی که تا کنون به سراغ اپل نیامده اند را به خود جذب کنند؛ افرادی که می توانند نسل بعدی اپلیکیشن ها را توسعه دهند و اپل به همین شکل می خواهد در مرکزیت باقی بماند.

برای مثال، اپل حالا API مرتبط با ژست های حرکتی اپل واچ را نیز در اختیار توسعه دهندگان قرار داده است. بر همین اساس شاید در آینده شما بتوانید به سادگی با حرکت دادن دست خود، کامپیوتر شخصی تان را کنترل کنید. مشخصاً چنین قابلیت هایی به سرعت به اکوسیستم محصولات اپل اضافه نخواهند شد اما نکته اینجاست که وقتی توسعه دهندگان API های لازم را در اختیار داشته باشند، به اندازه بلندپروازی های خود می توانند ایده جدید ارائه دهند.

«استیون میلونویچ» (Steven Milunovich) از موسسه UBS می گوید: «تا کنون این پرسش وجود داشت که آیا اپل درک درستی از پلتفرم ها دارد یا خیر. با توجه به گشوده شدن درب های بسیاری از آنها بر روی توسعه دهندگان و قرار دادن APIها در اختیار آنها، به نظر می رسد که این درک وجود دارد.»

می توانید از طریق وب سایت اپل، نگاهی داشته باشید به همه API هایی که توسعه دهندگان می توانند به آنها دسترسی داشته باشند و محصولات این شرکت را به مرحله تازه ای وارد کنند.

یافتن راه و رسم صحیح بقا

در حال حاضر کافیست به هر شرکت بزرگ تکنولوژیکی که می خواهید بنگرید تا حاصل تلاش هایش در مبحث هوش مصنوعی را مشاهده کنید. گوگل، فیسبوک، مایکروسافت؛ همه در حال توسعه آن هستند و بسیاری در این میان باور دارند که هوش مصنوعی پلتفرم اصلی آینده در مبحث پردازش کامپیوتری خواهد بود.

تا کنون، حتی بزرگترین طرفداران اپل هم تصور می کردند که این، مرحله ایست که اپل در آن جا مانده و نمی تواند به سادگی به پای دیگران برسد.

اپل شب گذشته به خوبی نشان داد که اجازه داده زمان سپری شود تا بتواند مفهوم هوش مصنوعی را آنگونه که می خواهد برای خود معنی کرده و آن را وارد محصولاتش کند. این شرکت همچنین روی صحنه این موضوع را مطرح نکرد، اما ابزارهایی را اکنون در وب سایت خود قرار داده که توسط آنها، توسعه دهندگان می توانند از هوش مصنوعی پیشرفته در اپ های خود استفاده کنند.

اپل همچنین بیان کرد که از رویکردی در تقابل با داده های کاربران استفاده می کند که از «داده های ناشناس» شرکت هایی نظیر گوگل و فیسبوک بسیار پیچیده تر است. اپل نام آن را «حریم خصوصی متمایز» گذاشته و تلاش می کند بدون نقض حریم خصوصی کاربران و استفاده از حجم گسترده ای از داده های آنها، موجب پیشبرد هوش مصنوعی شود.

«جان داوسون» (Jan Dawson) یکی از تحلیلگران نامدار دنیای تکنولوژی، اندکی پس از پایان مراسم دیشب اپل نوشت:

«اگرچه گوگل مسلماً در مبحث هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشتاز است، اما اپل هم نشان می دهد که در صورت تمایل، به سادگی می تواند در همین حوزه ها نوآوری کند. از طرفی در حالی این کار را انجام می دهد که به حریم خصوصی کاربر نیز احترام گذاشته شود و داده های شخصی او در خود دستگاه باقی مانده و با شخص ثالث ها در میان گذاشته نشود.»

اپل نگران چند ماه عقب افتادن از گوگل و فیسبوک در زمینه هوش مصنوعی نیست. این شرکت جاده پیش رو را برای خود ترسیم کرده و بر همان اساس پیش می رود. در بدترین سناریوی ممکن هم اپل می تواند از حجم گسترده سرمایه نقدی که در اختیار دارد استفاده کرده و تکنولوژی های مورد نیاز در زمینه AI و استعدادهای مرتبط با آن را تهیه کند.

هزار سال دیگر در ۳۰۱۶ یا حتی ده سال دیگر در ۲۰۲۶، افراد می توانند با نگاهی بر WWDC 16 در یابند که اپل از حالا بذرهایی برای تکنولوژی های پیش رو که در آینده از راه می رسند کاشته است.

مطالب مرتبط

نسخه دوم پلتفرم watchOS برای ساعت اپل منتشر شد

ابتدا قرار بر این بود که iOS 9 به همراه watchOS در کنار هم برای محصولات اپل منتشر شوند اما به نظر می رسد وجود یک باگ کوچک، باعث شده تا اپل عرضه نسخه جدید پلتفرم نرم افزاری ساعت خود را با اندکی تاخیر مواجه سازد. در هر صورت، شب گذشته این شرکت نسخه جدید پلتفرم... ادامه مطلب

استارتاپ مرموز و ساخت کارخانه ای یک میلیارد دلاری جهت توسعه خودروهای الکتریکی

تعداد تولید کنندگان خودروهای لوکس اگرچه محدود و اندک است اما به نظر می رسد که این بازار کوچک سود مناسبی برای فعالان این صنعت دارد و به همین دلیل یک عضو تازه تصمیم گرفته به جمع تولید کنندگان خودروهای لوکس از نوع الکتریکی اش اضافه شود. این بار یک استارتاپ مرموز از راه رسیده و می... ادامه مطلب

لغو قانون انتقال اجباری فناوری؛ گام تازه چین برای راضی کردن آمریکا

دولت چین لایحه ای را به مجلس ارائه کرده که از حقوق مالکیت معنوی شرکت‌های خارجی و سرمایه گذاری آنها پشتیبانی می‌کند. بر اساس قوانین فعلی چین کمپانی های خارجی برای سرمایه گذری در این کشور باید با طرف های چینی وارد شراکت شوند اما به باور بسیاری از جمله ترامپ این قانون باعث شده سازمان... ادامه مطلب

انتشار ویدیو از بازی های المپیک در شبکه های اجتماعی ممنوع شد

کمیته المپیک همواره در مورد نحوه و زمان پخش محتوای مربوط به برگزاری رویداد فوق قوانین سختگیرانه ای داشته، اما اخیراً این محدودیت ها به سطح تازه ای رسیده و طبق «راهنمای رسمی رسانه های اجتماعی» انتشار محتوا از طریق اپلیکیشن های استریم ویدیو، Vine و حتی فایل های تصویری GIF ممنوع است. در بخشی از دستورالعمل جدید... ادامه مطلب

واضح ترین رندرهای گلکسی نوت ۹ بر اساس فرضیات کنونی

گلکسی نوت ۹ یکی از مورد انتظارترین موبایل های ۲۰۱۸ است که هنوز نوبت رونمایی از آن فرا نرسیده اما بر اساس شایعات و خبرهای پیرامون آن، رندرهایی از این اسمارت فون طراحی شده است. بر اساس فرضیات کنونی انتظار نمی رود طراحی گلکسی نوت ۹ نسبت به مدل قبلی تغییر شگرفی داشته باشد؛ با این... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: Sony Xperia X

بالاخره روزی که مدتها در شایعات پیشبینی می شد فرا رسید و سونی نه تنها توسعه ی پرچمداران سری Z را متوقف کرد، بلکه بر اساس تازه ترین شنیده ها تولید محصولات سری C و M را نیز کنار گذاشته تا به طور خاص روی سری جدیدی به نام X تمرکز کرده و تمام تلفن های هوشمند... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x