پردازنده 48 هسته ای AMD در راه است [شایعه]

پردازنده 48 هسته ای AMD در راه است [شایعه]

طبق شایعاتی که نشریه Fudzilla اخیرا به آن پرداخته، شرکت AMD مشغول کار روی یک چیپ سروری ۴۸ هسته ای با اسم رمز Starship است.

چیپ مورد بحث قرار شده که با استفاده از معماری ۷ نانومتری تولید گردد و انتظار می رود که در سال ۲۰۱۸ میلادی (یعنی یک سال بعد از  زمان اعلام شده برای عرضه چیپ های ۳۲ هسته ای Naples که با بهره گیری از معماری ۱۴ نانومتری FinFET تولید می گردند) به بازار عرضه گردد.

Starship چهل و هشت هسته ای اما قابلیت اجرای ۹۶ فرایند (Thread) را دارد و نسخه های دیگری از آن نیز قرار است تولید شوند که هسته های کمتری خواهند داشت و در داخل سیستم های دسکتاپی و سروری مقرون به صرفه تر به خدمت گرفته خواهند شد.

توان طراحی گرمایی یا TDP این چیپ ها نیز طبق برآوردهای صورت گرفته بین بازه ۳۵ تا ۱۸۰ وات خواهد بود. در هر حال اگر چنین شایعه ای صحت داشته باشد، می توان مطمئن بود که AMD خود را برای مهاجرت از معماری ۱۴ نانومتری به نوع ۷ نانومتری آماده می کند و معماری ۱۰ نانومتری را که در نقشه های راه اینتل به آن اشاره شده پشت سر می گذارد و به نوعی از آن جهش خواهد کرد.

در هر صورت، این خبر که قرار است چیپ های مبتنی بر معماری هفت نانومتری در سال ۲۰۱۸ میلادی عرضه شوند بسیار هیجان انگیز است و انتظار می رود که به لطف آنها تغییری قابل توجه در عملکرد سیستم های بهره مند ایجاد گردد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato