زندگی بعد از جدایی از اتحادیه اروپا؛ چه بر سر استارتاپ های فناوری بریتانیا می آید؟

زندگی بعد از جدایی از اتحادیه اروپا؛ چه بر سر استارتاپ های فناوری بریتانیا می آید؟

صبح روز گذشته، وقتی کارآفرینان حوزه فناوری در لندن به صفحه تلویزیون و نمایشگر موبایل خود نگاه کردند با یک خبر بهت انگیز روبرو شدند: مردم این کشور رای به خارج شدن از اتحادیه اروپا داده بودند.

حدود 90 درصد از بنیانگذاران شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی ابدا منتظر چنین نتیجه ای نبودند. اغلب آنها خودشان هم از کشورهای خارجی به این سرزمین آمده اند. امروز، در حالی که این کارآفرینان همچنان در بهت و حیرت انتشار خبری به سر می برند که اقتصاد کشورشان را به شدت تحت تاثیر قرار داد، برای تدوین استراتژی های تازه ای وارد عمل می شوند تا کسب و کارشان را در انگلستانی بهبود بدهند که از این پس غریبه ها در آن جایی ندارند.

Herman Narula بنیانگذار شرکت Improbable که در زمینه ساخت نرم افزارهای شبیه سازی فعالیت می کند در این باره گفت: «روز بسیار ناراحت کننده ای بود». دفتر اصلی این شرکت در لندن قرار دارد و اخیرا موفق شد بودجه ای 20 میلیون دلاری را از شرکت سرمایه گذار اندرسون هورویتز دریافت نماید.

اندرسون هورویتز شرکتی آمریکایی است و در نتیجه Improbable هم دلار آمریکا دریافت می کند و هم پوند انگلیس (از مشتریان داخلی خود) اما نوساناتی که در نتیجه انتشار این خبر دست به گریبان پوند انگلیس شد به شدت کسب و کار آن را تحت تاثیر قرار داد.

بنیانگذاران Improbable
بنیانگذاران Improbable

اثر مهم دیگر این خبر جنبه روانشناختی آن است که به طور مشخص متوجه کارفرمایانی شد که از کشورهای دیگر به بریتانیا آمده اند. خود Narula در هند متولد شده و وقتی که تنها دو سال داشت همراه خانواده اش به انگلستان مهاجرت کرد. حالا او یک شهروند انگلیسی به حساب می آید اما نتیجه همه پرسی روز گذشته به شدت برایش ناامید کننده بود.

او می گوید: انگلستان کشوری است که به لحاظ تاریخی در کل دنیا نقش ایفا کرده است و حالا داوطلبانه درهایش را به روی دنیا می بندد که این اتفاق ابدا خوب نیست.

برنت هوبرمن از بنیانگذاران Lastminute.com و Founders Factory (یکی از مطرح ترین شتاب دهنده های حوزه فناوری که دفتر اصلی اش هم در لندن قرار دارد) در این باره گفت: جوی که در دفتر اصلی شرکت Made.com (یک کمپانی فعال در زمینه تجارت الکترونیک) ایفاست بسیار ناراحت کننده گزارش شده.

او ادامه داد: مردم احساس می کنند پس زده شده اند. تصورم این است که کمپین «ترک اتحادیه اروپا» این مساله را نادیده گرفته بود و آنها در واقع روانشناسی پس زده شدن برای کارمندان غیربریتانیایی را در نظر نگرفته بودند.

هوبرمن که در کیپ تاون آفریقای جنوبی متولد شده و خودش را یک مهاجر می داند در این باره گفت: من بودم که بنیانگذار Made.com را وادار کردم تا دفتر اصلی شرکت را از چین و از طریق پاریس به لندن انتقال دهد.

Ning Li بنیانگذار این شرکت اما می گوید که به خاطر نقل مکان به لندن ابدا افسوس نمی خورد. او ادامه می دهد: این یکی از بهترین تصمیماتی است که من تا به حال در زندگی ام گرفته ام اما نکته ای که وجود دارد این است که حدودا نیمی از مشتریان ما در اروپا مستقر هستند و حدود 35 درصد از 200 کارمندمان در لندن از دیگر کشورهای اروپا به این شهر آمده اند.

حالا این جمعیت 35 درصدی نگران هستند که با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا شرایط اقامت شان چطور تغییر خواهد کرد که البته این مساله منوط به مذاکرات آتی مقامات بریتانیایی با اتحادیه اروپا خواهد بود.

لی می گوید: پیدا کردن توسعه دهندگان و مهندسان خوب پیشتر کار سختی بود که البته بخشی از این کمبود توسط مهاجران اروپایی تامین می شد، حالا اما با این اتفاق مشخص نیست که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

117software-developer

جرج آزبورن وزیر اقتصاد این کشور قبلا گفته بود درهای بریتانیا «به روی مشاغل باز است» اما کارآفرینانی نظیر Hoberman نگرانند که رفراندوم اخیر، پیامی غیر از این را به جهانیان رسانده باشد.

حوزه فناوری لندن نیز تا حدود زیادی روی استخدام مهندسان باهوش نرم افزار از اتحادیه اروپا و به طور مشخص اروپای شرقی استوار است که حالا با این اتفاق پیش بینی شده تحولاتی عظیم در این رابطه رخ دهند. حال سوال این جاست که چقدر مانده دولت این کشور مذاکراتش را در این رابطه با اتحادیه اروپا آغاز نماید.

دیوید کامرون نخست وزیر این کشور که از طرفداران ابقای بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، بعد از آنکه با نتیجه رفراندوم روبرو شد اعلام نمود که تا چهار ماه دیگر از مقام خود استفا می دهد. برخی پیش بینی کرده اند که نخست وزیر جدید، احتمالا تمام تلاش خود را خواهد کرد تا ضمن ترک اتحادیه اروپا، بریتانیا را در بازار این اتحادیه نگه دارد و از این لحاظ دنباله رو کشورهایی نظیر نروژ، سوئیس و ایسلند باشد (طبق قوانین بازار داخلی اروپا، نقل و انتقال انسان، کالا و خدمات در داخل این اتحادیه کاملا آزاد است).

اما حتی این نتیجه هم معلوم نیست که به بار بیاید چراکه Wolfgang Schauble وزیر اقتصاد آلمان مدعی شده این تاکتیک بریتانیا عملیاتی نیست.

حرف آخر این است که با نهایی شدن این جدایی، لندن و به طور مشخص استارتاپ های لندنی باید سخت تر از گذشته کار کنند تا برای استخدام نیرو از کشورهای اتحادیه اروپا خود را مطرح نمایند.

هوبرمن می گوید: ما برای اینکه نشان دهیم همچنان رویکردی باز را برای تجارت و مراواده با دنیا در پیش گرفته ایم باید سخت کار کنیم و به نوعی این جدایی از اتحادیه اروپا را جبران نماییم. برای نمونه این احتمال می رود که بریتانیا نیز برای مهاجرت افراد به داخل خاک خود، مهارت هایی را به عنوان پایه و پیش نیاز تعیین نماید و دنباله رو کشوری مانند استرالیا شود.

بریتانیا احتمالا همچون استرالیا مهات های استانداردی را برای جذب مهندسان نرم افزار از کشورهای دیگر تعیین خواهد کرد

او می گوید: این پیامی است که قطعا از کمپین ترک اتحادیه اروپا موسوم به Leave شنیده نشد، اما بگذارید امیدوار باشیم که بریتانیا چنین هدفی دارد و بعد از آنکه بیش از اندازه به سمت اتحادیه اروپا تغییر جهت داده بود حالا می خواهد به جای این محدوده با کل دنیا مراوده داشته باشد.

اما در دراز مدت، اگر استخدام نیرو از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای استارتاپ های انگلیسی فعال در زمینه فناوری دشوارتر شود، آنها ترغیب می گردند که دفاتر خود را در مناطقی نظیر برلین، اروپای شرقی و هر نقطه دیگری از بلوک اروپا افتتاح نمایند.

این در واقع همان کاری است که Damian Kimmelman بنیانگذار آمریکایی DueDil (استارتاپ فعال در زمینه هوش سازمانی) در لندن در حال برنامه ریزی برای عملیاتی ساختنش است.

او می گوید: ما در تلاشیم تا دفاتر تازه ای را بگشاییم. او اضافه کرد که به همراه تیم تحت سرپرستی اش سعی که ظرف می کنند در هفته های آتی برنامه ای برای این منظور تدوین نمایند.

البته هم Hoberman و هم Kimmelman باور دارند که مدیریت کردن نیروها در کشورهای خارجی به مراتب دشوارتر از کار با آنها زیر یک سقف در لندن است اما Kimmelman امیدوار است که با این اتفاق شرکتش چشم اندازی متفاوت پیدا کند. او می گوید: ما از امروز به بعد دیگر یک شرکت بریتانیایی نیستیم و در مقابل استارتاپی بین المللی به حساب می آییم.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.