ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جلوگیری از برخورد پهپادها با موانع توسط رادار
تکنولوژی

به زودی پهپادها با کمک رادار از وجود موانع بر سر راه خود آگاه می شوند

پهپادها ابزارهایی بسیار سرگرم کننده و البته کارآمد هستند، اما در عین حال می توانند خطرناک بوده و در برخورد با انسان ها یا هر شیء دیگری، خسارت به بار بیاورند. ضمن این که این گجت ها ...

محمد مافی‌ها
نوشته شده توسط محمد مافی‌ها | ۵ تیر ۱۳۹۵ | ۰۱:۰۰

پهپادها ابزارهایی بسیار سرگرم کننده و البته کارآمد هستند، اما در عین حال می توانند خطرناک بوده و در برخورد با انسان ها یا هر شیء دیگری، خسارت به بار بیاورند. ضمن این که این گجت ها به هیچ وجه ارزان نیستند و به طور معمول در برخورد با موانع متحمل آسیب زیادی می شوند. بر همین اساس مهندسین Arbe Robotics سیستمی را توسعه داده اند تا پهپادها بتوانند به کمک رادار از برخورد با موانع اجتناب کنند.

البته پیش از این نیز برخی پهپادها به سامانه ممانعت از برخورد مجهز بوده اند، اما روش تشخیصی آنها بر اساس تصاویر ثبت شده توسط دوربین ها است که توان زیادی از باتری را هدر داده و سرعت عمل پهپادها را تا حدودی کم می کنند. حالا کمپانی Arbe Robotics روشی را ابداع کرده که به جای استفاده از دوربین، موانع توسط راداری بسیار کم مصرف و با سرعت زیاد شناسایی می شوند.

این سامانه جدید شامل یک سخت افزار قابل نصب بر روی پهپادها و نرم افزار مرتبط با آن است. رادار مذکور می تواند تا شعاع ۲۰۰ متری اطراف پرنده مکانیکی ما را برای وجود موانع رصد کند و نرم افزار آن نیز قادر است تغییر جهت مناسب برای اجتناب از برخورد را به سرعت انجام دهد.

Arbe Robotics مدعی است که سامانه توسعه یافته به دست آنها در یک نوبت پرواز حداکثر ۵ درصد مصرف باتری پهپادها را افزایش می دهد.

البته باید در نظر گرفت که این سیستم برای پهپادهای معمولی با سرعت معقول و جهت ممانعت از برخورد با موانع ثابت طراحی شده است. دارپا (DARPA) نیز در حال توسعه یک تکنولوژی مشابه جهت پهپادهای سریع با کارکرد نظامی است. سرعت عمل این سیستم به حدی خواهد بود که می تواند در سرعت های بالای پرواز نیز مانع برخورد پهپادها با موانع ثابت و متحرک شود.

هنوز مشخص نیست که محصول Arbe Robotics چه زمانی راه خود را به بازار پیدا می کند. اما تا آن زمان صاحبان پهپادهای گران قیمت می توانند گجت خود را در مقابل تصادفات و حوادث بیمه نمایند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی