استفاده یک چشمی از تلفن همراه در زمان خواب، پدیده «کوری موقت موبایلی» را به دنبال دارد

براساس گزارشی که اخیرا در نشریات انگلیسی منتشر شده، دو خانم به خاطر ابتلا به عارضه ای تحت عنوان «کوری موقت موبایلی» به مراکز درمانی و بیمارستانی این کشور مراجعه کرده اند.

در ادامه تیم های پزشکی که نگران وقوع سکته یا دیگر بیماری ها و وضعیت های وخیم در این دو خانم بودند، مجموعه ای از آزمایشات گران و پیچیده را روی آنها انجام دادند و بعد از آنکه یک متخصص چشم آنها را ویزیت کرد، علت عارضه را اینطور تشخیص داد: استفاده یک چشمی از اسمارت فون در رختخواب!

به دنبال این ماجرا نشریه پزشکی New England گزارشی در این رابطه را منتشر نمود تا به همگان اطلاع دهد که کوری موقت موبایل پدیده چندان نادری نیست. در واقع این مشکل زمانی رخ می دهد که یکی از چشم ها به روشنایی نمایشگر تلفن همراه شما عادت می کند و دیگری (که معمولا با بالش پوشیده شده) به تاریکی خو می گیرد.

وقتی اسمارت فون خاموش می شود، چشم ها که به شکلی نادرست خود را با روشنایی انطباق داده اند نمی توانند تفاوت به وجود آمده را جبران نموده و در نهایت پدیده «کوری» بروز می کند.

شاید نگران کننده ترین جنبه این شرایط موقتی آن باشد که افراد مبتلا از چند لحظه تا 15 دقیقه قوه بینایی خود را از دست می دهند که این زمان برای ترسیدن شان و مراجعه شان به بیمارستان کفایت خواهد کرد.

خوشبختانه متخصصی که این دو نفر را معاینه کرده بود در این باره گفت: نابینایی موقت موبایلی هیچگونه خطر جدی را متوجه افراد نمی کند زیرا چشم ها عاقبت خود را به صورت طبیعی انطباق می دهند.

البته اگر کاربران در حین کار با تلفن های همراه از هر دو چشم خود در تاریکی استفاده نمایند، یا اینکه اتاق را در این حین روشن نمایند یا حتی وقتی برای خواب به رختخواب رفتند دیگر از موبایل خود استفاده نکنند، دیگر دچار چنین عارضه ای نمی شوند.

در همین راستا محصولاتی نظیر وان پلاس 3 و اندروید N به وضعیتی موسوم به نایت مد مجهز شده اند تا این مشکل در حد امکان کمرنگ گردد. به لطف اپلیکیشن هایی نظیر توایلایت هم البته می شود به نتایجی مشابه دست یافت اما به یاد داشته باشید که علت روشنایی نمایشگر نیست بلکه مشکل به باز بودن یک چشم و بسته بودن دیگری مربوط می گردد.

جالب است بدانید یکی از این دو خانم که به بیمارستان مراجعه کرده بود، وقتی با تشخیص پزشک روبرو شد مشکل را درک نمی کرد و تصورش این بود که مشکل وخیم تر از اینهاست و تا ماه ها نشریات علمی را مطالعه می کرد تا علت بروز این پدیده را بیابد که در نهایت تشخیص پزشک را قبول کرد. اما با وجود این عارضه وحشتناک و در اختیار داشتن ابزارهای لازم برای پیشگیری از آن، این خانم باز هم رویه سابق را ادامه می دهد و چک کردن موبایلش قبل از خواب را کنار نگذاشته است.

یکی  از سخنگویان آکادمی چشم پزشکی انگلستان در این باره گفته، دو مورد ابتلای به این عارضه را نمی توان گواهی روشنی دال بر نقش داشتن استفاده یک چشمی از موبایل در بروز آن دانست اما اگر از مشکلی مشابه به این رنج می برید شاید بهتر باشد با کنار گذاشتن موبایل خود در حین خواب دیگر ترس پشت سر گذاشتن سکته را به جان نخرید.

مطالب مرتبط

دانشمندان روشی برای تبدیل گروه های خونی به هم یافتند

محققان به تازگی روشی یافته اند که تبدیل خونی از گروه های مختلف به خون از گروه O را ممکن می کند و به این ترتیب امکان تزریق آن تقریباً به هر فردی ممکن می شود. گروه های خونی روشی برای تقسیم بندی انواع خون ها بر اساس وجود یا عدم وجود آنتی ژن های موروثی خاص... ادامه مطلب

ابداع تاچ پدی با قابلیت انبساط تا 10 برابر بیشتر از اندازه معمول [تماشا کنید]

محققان اخیراً سخت مشغول توسعه تاچ پدی خاص با قابلیت انبساط هستند که می توان از آن برای کنترل بازی های ویدیویی یا نوشتن متون استفاده نمود. این تاچ پد تحسین برانگیز، از هیدروژل و شبکه ای از پلیمرهای هیدروفیلی ساخته شده که به پنل مورد اشاره اجازه انبساط بیش از حد معمول را می... ادامه مطلب

سالیوت ۱؛ اولین ایستگاه فضایی تاریخ

پس از فرود آپولو ۱۱ روی ماه سازمان فضایی شوروی تمرکز خود را از برنامه فضایی سرنشین دار به ایستگاه فضایی مدارگرد تغییر داد. انگیزه اصلی روس ها در این پروژه شکست دادن برنامه «اسکای لب» ایالات متحده بود که در نهایت به توسعه سالیوت ۱ انجامید. این ایستگاه در سال ۱۹۷۱ توسط اتحاد جماهیر شوروی... ادامه مطلب

اخترشناسان، کهکشان راه شیری را با دقتی استثنایی نقشه برداری کردند

تاکنون شاهد نقشه های متعددی از کهکشان راه شیری بوده ایم، اما دستاورد جدید اخترشناسان مرکز تحقیقات فضایی HI4PI با جزئیات فوق العاده، تمامی آنها را از دور خارج کرده است. محققین این مرکز توانستند با استفاده از فراوان ترین ماده در هستی، یعنی اتم هیدروژن خنثی، به تهیه این محتوا نائل آیند. البته چنین تحقیقاتی... ادامه مطلب

دارویی که مانند اسب تروآ تومورهای سرطانی را از بین می‌برد

از بین بردن تومورهای سرطانی فرآیندی دشوار و هزینه بر دارد که در برخی موارد نیز تنها به توقف رشد تومور منجر می شود. بیماران زیادی هم وجود دارند که بدنشان نسبت به درمان های رایج واکنشی نشان نداده و نمی توانند با پیشرفت سرطان مقابله کنند. حال اما داروی جدیدی توسعه یافته که مانند اسب... ادامه مطلب

تولید نمایشگری با جنس و ضخامت شبیه به پوست توسط محققین

نمایشگرهای منعطف روز به روز با موفقیت در حال گستردن خود در دل گجت های دیجیتالی هستند، اما به نظر می آید تحقیقات در زمینه هرچه انعطاف پذیر تر کردن آنها نیز به این زودی ها قصد آرام گرفتن نداشته باشد. در یکی از موفق ترین این تحقیقات تیم دانشگاه فلوریدای مرکزی تحت رهبری پروفسور Debashis Chanda موفق شده... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x