توضیحات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن علنی مجلس

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی حضور یافته و علت افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل را به نمایندگان مجلس توضیح داده است. وی در خصوص شرايط اينترنت، تلفن همراه و اقتصاد مقاومتی نیز گفته است: «طی ۱۰ سال گذشته تاكنون تحولات بسيار عظيمی در بخش فناوری اطلاعات به وجود آمده است كه اين تحولات تأثير به سزايی در ابعاد مختلف زندگی مردم دارد. در سال ۲۰۰۰، هفتصد ميليون نفر مشترك تلفن همراه بودند كه امروز اين ميزان به هفت ميليارد مشترك رسيده است، همچنين در سال ۲۰۰۰، چهارصد ميليون كاربر اينترنت بودند كه اين تعداد در حال حاضر به ۳۲۰۰ ميليون نفر رسيده است كه اين افزايش ها حاصل تغيير و پيشرفت در تكنولوژی است».

واعظی: «از ۱۰ شركت بزرگ جهان، ۷ شركت مربوط به ارتباطات و فناری اطلاعات است»

واعظی افزوده است: «از ۱۰ شركت بزرگ جهان، ۷ شركت مربوط به ارتباطات و فناری اطلاعات است و اين تغييرات در تكنولوژی و محتوای اطلاعاتی به وجود آمده است. بنابراين امروز جهان با پديده‌ ای به نام چند رسانه‌ ای مواجه است. در بخش محتوا، اول صوت داشتیم و بعد در هفت هشت سال گذشته دیتا اضافه شد؛ امروز جهان با ارتباطات چند رسانه ای مواجه است. ابتدا شبکه‌ های آنالوگ را در تکنولوژی داشتیم و بعد دیجیتال شد و اکنون مبتنی بر ip است. پیش‌ بینی می‌ کنیم ۵ میلیارد اتصال تا ۵ سال آینده تحت عنوان اینترنت اشیا داشته باشیم».

موبایلت

حجم بازار ICT ایران و سهم ما از بازار جهانی

واعظی سهم بازار جهانی ICT در اقتصاد را سه هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار عنوان کرد که تنها ۰.۴ درصد از این سهم مربوط به ایران می‌ شود و گفت: «می‌ توانیم ۱ درصد سهم بازار جهانی را طبق محدوده ی جمعیتی کشور داشته باشیم لذا باید تلاش کنیم به سهم ۳۵ میلیارد دلاری برسیم. سال ۹۱ حدود ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در این حوزه داشتیم اما در پایان سال گذشته این مقدار به ۶۴۰۰ میلیارد تومان رسید».

وزیر ارتباطات: حجم بازار ICT کشور در حال حاضر حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان است

او افزود: «سهم درآمدی اپراتور ها در این حوزه بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان است که تا پایان برنامه ی ششم پیش‌ بینی می‌ کنیم این سهم به ۶۷ هزار میلیارد تومان برسد. وزیر ارتباطات حجم بازار ICT کشور را در حال حاضر حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان عنوان و ابراز امیدواری کرده این میزان تا پایان برنامه ی ششم به ۸۶ هزار میلیارد تومان برسد.

رشد ظرفیت پهنای باند داخل کشور

واعظی در خصوص ظرفیت پهنای باند داخل کشور در ابتدای کار دولت و حال حاضر نیز گفته است: «ظرفیت حدود ۶۲۵ گیگابیت بر ثانیه بود که امروز با رشدی ۶.۵ برابری به ۴ هزار گیگا بیت بر ثانیه رسیده است. تعداد مشترکان ارتباطی هم از ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار به ۳۴ میلیون مشترک رسیده است».

واعظی: «ظرفیت پهنای باند داخل کشور با رشدی ۶.۵ برابری به ۴ هزار گیگا بیت بر ثانیه رسیده است»

وی با اشاره به سیاست جدی دولت برای کاهش ترافیک بین‌ المللی و افزایش ترافیک داخلی گفته است: «در ابتدای کار دولت ۱۰ درصد مردم از ترافیک داخلی استفاده می‌ کردند که خوشبختانه با تولید محتوای فاخر، ۴۰ درصد از مصرف ترافیک، داخلی شده است و در نظر داریم تا پایان کار دولت این رقم را به ۵۰ درصد برسانیم. یکی از سیاست‌ های ما توجه به روستا های کشور است. در ابتدای کار دولت، هیچ روستایی دسترسی به اینترنت نداشت اما اکنون ۱۸ هزار روستا به اینترنت وصل هستند».

دولت الکترونیک و پست

وزیر ارتباطات همچنین گفته است: «در ابتدای کار دولت، ۷ خدمت در بخش دولت الکترونیک وجود داشت ولی این تعداد امروز به ۱۵ خدمت رسیده است».

محمود واعظی: «شرکت پست از نظر درآمد ۶۹ درصد رشد داشته است»

واعظی به زیرساخت خدمات پستی نیز اشاره کرد و گفت: «در پست کشور تحولات بسیار خوبی به وجود آمده است. در ابتدای دولت زیان انباشته پست ۳۵۰ میلیارد تومان و بدهکاری آن ۱۵۰ میلیارد تومان بود اما الان همه ی زیان‌ ها برطرف شده است. این شرکت از نظر درآمد ۶۹ درصد رشد داشته است».

دوران پسابرجام و اشتغال زایی

او اشاره‌ ای به اتفاقات بعد از برجام نیز داشته و اذعان کرده است: «تحولات خوبی در این حوزه به وجود آمده است و از نظر تکنولوژیکی توانستیم با کشور های دنیا ارتباطات نزدیکی برقرار کنیم».

وزیر ارتباطات: «فارغ‌ التحصیلان ما معادل شبکه‌ های مختلفی که در دنیا وجود دارد را در کشور ایجاد کرده‌ اند»

واعظی با اشاره به برنامه ی اشتغال‌ زایی وزارتخانه ی متبوعش نیز گفته است: «سال گذشته ۷۰ هزار فرصت شغلی به وجود آوردیم. اشتغال‌ زایی یکی از دغدغه‌ های اصلی کابینه ی دولت است. فارغ‌ التحصیلان ما معادل شبکه‌ های مختلفی که در دنیا وجود دارد را در کشور ایجاد کرده‌ اند».

شبکه ی ملی اطلاعات

واعظی بار دیگر به شبکه ی ملی اطلاعات اشاره کرده و گفته است: «مقام معظم رهبری در حکم تشکیل شورای عالی فضای مجازی روی این پروژه تأکید کرده‌ اند و خوشبختانه زیرساخت‌ های آن تا حد قابل قبولی به وجود آمده است».

وزیر ارتباطات درباره ی رسالت IXP ها نیز گفته است: «راه‌ اندازی مراکز تبادل ترافیک دیتای شبکه ی ملی اطلاعات باعث می‌ شود استفاده ی مردم از محتوای داخلی افزایش یابد و از سویی باعث کاهش هزینه‌ ها می‌ شود». واعظی به مذاکرات سال گذشته ی این وزارتخانه با آیکان نیز اشاره کرده و ادامه داده است: «توانستیم Key-Root را در ایران به اجرا بگذاریم وظرف دو سه ماه آینده Root دیگری به این مجموعه اضافه خواهد شد».

فیلترینگ اینترنت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به برنامه‌ های وزارت ارتباطات برای صیانت فرهنگی و اجتماعی نیز اشاره‌ ای داشته و ابراز کرده است: «دنبال اینترنت سالم هستیم. تلاش جدی باید در بخش فنی، فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم تا از تهدیدات اینترنت کاسته شود. در این سه سال گذشته تلاش زیادی از نظر فرهنگی انجام دادیم و فیلترینگ هوشمند را به وجود آوردیم. لذا اگر تا سال ۹۲، ۵ درصد کاربران فضای مجازی با فیلترینگ مواجه می‌ شدند، این میزان الان به کمتر از ۰.۵ درصد رسیده است».

محمود واعظی: «تعداد کاربران فضای مجازی که با فیلترینگ روبرو می شوند به کمتر از ۰.۵ درصد رسیده است»

وی تصریح کرده است: «بازدید و تلاش برای باز کردن صفحات مستهجن در حال حاضر به کمتر از ۱ درصد رسیده است. تلاش داریم با همکاری دانشگاه‌ ها و مجموعه‌ های دانش بنیان، فیلترینگ هوشمند را با اعتباری ۲۰۰ میلیارد تومانی توسعه ببخشیم».

واعظی در پایان به سرمایه‌گذاری ۶۰ هزار میلیارد تومانی در حوزه ی ICT طی برنامه ی ششم توسعه پرداخت و اذعان کرد: «از این میزان سرمایه‌گذاری، ۶۵ درصد باید توسط بخش خصوصی انجام شود و باقی را دولت بگذارد».

موبایلت

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟