وقتی یکی از مدیران اپل تصمیم بگیرد کسی را استخدام کند چه اتفاقی می افتد؟

اغلب کسانی که آرزوی کار کردن در شرکتی مثل اپل را در سر می پرورانند، به شیوه ی عادی و معمول درخواست کار خود را به ثبت می رسانند یعنی خودشان درخواست و مدارک خود را ارسال می کنند، سپس از طریق مسئولین جذب نیرو با آنها تماس گرفته می شود. به این شکل با ارسال مدارکی مثل رزومه و نامه ی انگیزه، در نهایت با آنها جلسات و مصاحبات مختلفی انجام می شود.

اما وقتی یکی از مدیران اپل تصمیم می گیرد شما را در مجموعه ی خود به کار بگیرد، این فرایند می تواند بسیار متفاوت باشد.

این دقیقاً اتفاقی است که برای مایکل گارتنبرگ افتاده است. او یک تحلیلگر حوزه ی فناوری است که در حال حاضر برای iMore کار می کند. او به مدت ۳ سال به عنوان مدیر ارشد بازاریابی محصول برای اپل کار کرده و اخیراً در پادکستی تجربیات خود را از استخدام شدن در اپل با Mac Observer در میان گذاشته است.

تور کیش

او زمانی که به عنوان یک تحلیلگر مشغول به کار بود برای گفتگو درباره ی فروش، روند ها و دیگر مسائلی که معمولاً برای تحلیلگر ها جذابیت دارد در یک کنفرانس تلفنی معمولی شرکت کرد. یکی از طرف های این کنفرانس تلفنی، معاون وقت شرکت اپل به نام گریگ یوزویاک بوده است که از گارتنبرگ اجازه می خواهد ۵ تا ۱۰ دقیقه وقتش را بگیرد.

گارتنبرگ در صحبت های خود توضیح می دهد: «مسئولین رده بالای اپل محض خوش و بش با تحلیلگران تماس نمی گیرند. با خودم فکر کردم چه کار ممکن است کرده باشم که تا این حد یوزویاک را رنجانده است؟»

گارتنبرگ ابتدا تصور کرده است به نوعی باعث عصبانیت اپل شده است. اما بعد مشخص شد یوزویاک می خواسته درباره ی یک موقعیت شغلی با او صحبت کند. او در این باره توضیح می دهد: «اینگونه شد که تلفنم زنگ خورد. تلفن را برداشتم و از آن سوی خط کسی گفت سلام مایکل، یوز هستم. الان زمان زیادی برای صحبت کردن ندارم به همین دلیل یکراست می روم سراغ اصل مطلب. دوست داری به اپل بیایی و برای ما کار کنی؟»

رازداری به سبک اپل

گارتنبرگ ابتدا حتی نمی دانست صحبت بر سر چه شغلی است. او می گوید: «هرچه باشد داریم راجع به اپل صحبت می کنیم».

پس از آن که گارتنبرگ از شوک اولیه ی این پیشنهاد بیرون آمده، یوزویاک به او گفته است که برای کار در اپل مجبور خواهد بود به مقر اصلی این شرکت واقع در کوپرتینوی کالیفرنیا برود.

یوزویاک در نهایت به او می گوید که وظیفه ی او در موقعیت شغلی مورد نظر، این خواهد بود که به فیل شیلر، معاون ارشد بازاریابی اپل گزارش بدهد. اما ظاهراً شیلر می خواسته خودش شخصاً جزئیات کار را با گارتنبرگ در میان بگذارد.

phil-schill

فیل شیلر

گارتنبرگ به شوخی به او پاسخ می دهد: «شما می خواهید بدانید من به این شغل علاقه ای دارم و آیا حاضرم محل زندگی ام را عوض کنم و به ساحل غربی امریکا بیایم، اما نمی گویید چه کار باید انجام دهم؟». به گفته ی گارتنبرگ، یوزویاک نیز در پاسخ می گوید: «بله، تقریباً همینطور است که فرمودید. فیل ظرف چند روز آینده با شما تماس می گیرد».

گارتنبرگ این موضوع را با خانواده اش در میان گذاشت و تا چند روز خبر دیگری نشد. سپس مسئول جذب نیروی اپل با گارتنبرگ تماس می گیرد و باز هم او را در جریان چند و چون کار نمی گذارد و صرفاً به او می گوید فیل می خواهد خودش در این باره با شما صحبت کند. سپس به گارتنبرگ پیشنهاد می دهد ۲ روز دیگر کالیفرنیا باشد.

app

کمپ اپل

درست از لحظه ای که گارتنبرگ در کالیفرنیا از هواپیما پیاده می شود پیامی دریافت می کند مبنی بر اینکه باید با یکی از مقامات وقت بازاریابی اپل به نام هیروکی آسایی ملاقاتی داشته باشد؛ چرا که آسایی مسافرتی در پیش دارد.

گارتنبرگ می گوید: «روز بعد، جلسات متعددی برگزار شد. اولین ملاقات با فیل و باقی کارمندانش بود: فیل، یوز، برایان کرول که آن زمان مسئول MacOS بود، دیو مودی که مکینتاش را اداره می کرد، مایکل چائو، که مسئولیت آیپد را داشت، رونا اوکاموتو که توسعه دهنده بود. بنابراین می توان گفت تقریباً کل تیم فیل آنجا بودند».

و اما پیشنهاد

مشخص شد این همان تیمی بود که از گارتنبرگ می خواستند به عنوان مدیر ارشد بازاریابی بین الملل به آن بپیوندد. روز بعد، او پیشنهادی غیر رسمی از سوی مسئول جذب نیروی اپل دریافت کرد. گارتنبرگ در مورد کاری که در آنجا انجام می داده به جزئیات زیادی نمی پردازد و می گوید: «هرچه در اپل انجام می شود پشت همان دیوار ها می ماند».

او می گوید: «یکی از چیز هایی که به من گفته شد این بود که تو به اینکه در جمع، در برابر رسانه ها صحبت کنی عادت داری. اما باید متوجه باشی که صدای اپل یکی است، و تو این صدا نیستی».

با جذب شدن گارتنبرگ در اپل، حتی توئیت های او نیز کمتر شد؛ نه به این خاطر که توئیت کردن با سیاستی در اپل در تضاد باشد؛ به این دلیل که او نمی خواست چیزی بگوید که اثری منفی روی اپل داشته باشد. او به صورت ناشناس به نوشتن پیام هر محصول، سخنرانی ها و محتوای مورد نیاز برای بازاریابی محصولات اپل می پرداخت.

گارتنبرگ به ماجرایی که در روز اول برایش اتفاق افتاده بود نیز اشاره می کند و می گوید: «اپل شرکتی است که حیاتش به جزئيات وابسته است. به خاطر دارم روز اول برای شخصی ایمیلی فرستادم و وقتی پاسخ آن را دریافت کردم دیدم پایین آن نوشته شده: رعایت املای صحیح در اینجا اهمیت دارد». گارتنبرگ با خواندن این نوشته متوجه شد طی یک اشتباه تایپی، در ایمیل خود the را hte نوشته است.

او در نهایت تصمیم گرفت از کار طولانی در شرکت اپل دوری کند و اندکی به خودش استراحت بدهد اما مدتی که در آن شرکت مشغول به کار بوده را بسیار دوست دارد. گارتنبرگ در این باره می گوید: «اپل یکی از بهترین جاهای دنیا برای کار کردن است».

مطالب مرتبط

تولیدکنندگان مطرح موبایل برای کشف باگ در نرم افزارشان چقدر هزینه می کنند؟

از آنجا که نرم افزار موبایل با کمک منابع متعددی ساخته می شود، پیچیدگی بسیار بالایی دارد و همزمان محصولاتی که با کمک این منابع ساخته می شوند نیز می توانند حاوی حفره های امنیتی متعددی باشند؛ برای مثال سیستم عامل اندروید بالغ بر ۱۰ میلیون خط کد دارد.البته هم اکنون تلاش های متعددی برای... ادامه مطلب

جانی آیو اپل را ترک کرد

نام جانی آیو، طراح مشهور، از صفحه مربوط به تیم مدیریتی اپل حذف شد و به این ترتیب پایان رسمی حضور او در کوپرتینو و همکاری اش با این کمپانی رقم خورد. آیو از سال ۱۹۹۲ میلادی به اپل ملحق شد و از سال ۱۹۹۶ مدیریت تیم طراحی محصول آن را بر عهده گرفت.البته آخرین... ادامه مطلب

رویداد غیرمنتظره اپل برای معرفی بازی‌ها و اپ‌های برتر ۲۰۱۹

اپل خود را برای برگزاری یک رویداد در ماه آینده آماده می کند که احتمالا به معرفی اپلیکیشن ها و بازی های برتر iOS در سال ۲۰۱۹ اختصاص خواهد داشت.اپل معمولا نام اپ ها و بازی ها برتر را تنها با انتشار بیانیه خبری معرفی می کند اما امسال در چرخشی آشکار قصد برگزاری یک رویداد... ادامه مطلب

اپل بالاخره ایده معرفی «آیپد پرو» به عنوان یک «کامپیوتر» را کنار گذاشت

زمانی که آپید پرو معرفی شد، میان صحبت‌های مدیران ارشد این شرکت و تبلیغات رنگارنگ و انبوهش، می‌شد فشار زیادی را روی این موضوع دید که این شرکت، می‌گوید «آیپد پرو» می‌تواند نقش یک «کامپیوتر» را برای کاربران حرفه‌ای بازی کند؛ استدلالی که البته کاربران حرفه‌ای (و البته مایکروسافت) به دلیل محدودیت‌های مشخص سیستم‌عامل iOS... ادامه مطلب

بلومبرگ: مک بوک پرو ۱۶ اینچی آماده رونمایی است

اگر چند وقت اخیر منتظر معرفی مک بوک پرو ۱۶ اینچی اپل بوده‌اید، شاید از عرضه آن کمی ناامید شده باشید. اما خبر‌های خوبی از سوی بلومبرگ منتشر شده است که به نوعی عرضه مک بوک پرو را تایید می‌کند. بر اساس این گزارش، اپل به احتمال زیاد امروز از مک بوک پرو ۱۶ اینچی... ادامه مطلب

جاسوسی در اینستاگرام ممنوع؛ اپلیکیشن Like Patrol از اپ استور حذف شد

چندی پیش بود که اینستاگرام تصمیم گرفت بخش فالووینگ را از برنامه خود حذف کند، زیرا عقیده داشت که این بخش اطلاعات زیادی از فعالیت‌های دوستان و خانواده افراد را در اختیار کاربران می‌گذاشت. همچنین بسیاری از افراد هم نمی‌دانستند که فعالیت‌های آن‌ها به این شکل در این بخش نمایش داده می‌شود. به همین دلیل... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟