سیگیت از بزرگ ترین هارد درایو تجاری دنیا با ظرفیت 10 ترابایت پرده برداشت

سیگیت از بزرگ ترین هارد درایو تجاری دنیا با ظرفیت 10 ترابایت پرده برداشت

آیا به دنبال فضای بیشتر برای ذخیره سازی اطلاعات روی پی سی خود هستید؟ سیگیت درخواست شما را شنیده و امروز صبح با معرفی پر ظرفیت ترین هارد درایو تجاری دنیا به آن پاسخ داده است.

این محصول ۱۰ ترابایتی که Barracuda Pro نام دارد صرفا از نظر ظرفیت سرآمد نیست و طبق ادعای شرکت سازنده اش هاردی با عملکرد فوق العاده است که ۲۵۶ مگابایت حافظه نهان یا کَش برایش در نظر گرفته شده.

سرعت چرخش هارد دیسک داخلی این محصول برابر با ۷۰۰۰ دور بر دقیقه عنوان شده که به مراتب بیشتر از ۵۴۰۰ دور بر دقیقه ایست که در محصولات ارزان قیمت موجود در بازار شاهدش هستیم.

البته در عصر حاضر و با وجود حافظه های SSD با سرعت خواندن خارق العاده ۱.۵ گیگابایت بر ثانیه، شاید استفاده از عبارت «عملکرد فوق العاده» برای یک هارد مکانیکی کمی اغراق آمیز باشد، اما با در نظر داشتن همه جوانب، Barracuda Pro سه و نیم اینچی باز هم در نوع خود بی نظیر است؛ نرخ انتقال پایدار این هارد درایو برابر با ۲۲۰ مگابایت بر ثانیه اعلام شده که با در نظر داشتن محصولات مشابه می توان آن را فوق العاده خواند.

محصول تازه سیگیت از تکنولوژی تازه ای به نام Conventional Magnetic Recording یا ضبط مغناطیسی متعارف بهره می گیرد و به همین خاطر در آن از تکنیک مهر و موم کردن هارد و پر نمودنش با گاز هلیوم یا فناوری مغناطیسی برای بالا بردن ظرفیت خبری نیست.

مقامات رسمی شرکت سازنده اعلام داشته اند که Barracuda Pro برپایه طراحی هفت صفحه ای ساخته شده که این گفته معمولا با توجه به تعدد دیسک های گردان به معنای بیشتر شدن میزان مصرف انرژی هارد است اما در این مورد، سیگیت متعهد شده که محصول تازه اش یکی از کم مصرف ترین درایوهای ارائه شده به بازار است.

براساس اعلام این شرکت، هارد جدید تنها ۶.۸ وات برق را در طول فعالیت خود برای پیدا کردن اطلاعات و ۴.۵ وات را در زمان آیدل بودن (بدون فعالیت) مصرف می کند و به همین خاطر می توان گفت که به حق یکی از کم مصرف ترین ها طبق استانداردهای تعریف شده است.

اما نکته مهم در مورد این محصول «تجاری» بودنش است چراکه احتمالا می دانید مدت هاست هارد درایوهای سازمانی با ظرفیت های مشابه به بازار عرضه شده اند. HGST (تکنولوژی های جهانی ذخیره سازی هیتاچی) که از شرکت های تابعه وسترن دیجیتال است اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی، یک هارد ۱۰ ترابایتی پر شده از هلیوم را به بازار عرضه کرد و چندی بعد، یعنی در ماه ژانویه، سیگیت نیز محصولی مشابه به آن را معرفی نمود.

البته همانطور که پیشتر اشاره شد هر دوی این هارد درایوهای ۳.۵ اینچی مصارف سازمانی دارند و برای استفاده در سرورها طراحی شده اند و به همین خاطر قیمت شان بالاتر است. برای مثال محصول سیگیت با نام ۱۰TB Seagate Enterprise قیمتی در حدود ۶۰۰ دلار دارد و هارد درایو HGST در رنج قیمتی ۷۵۰ دلار به فروش می رود.

اما ابزار ذخیره سازی تازه سیگیت با نام  Barracuda Pro طبق اعلام شرکت سازنده ۵۳۴.۹۹ دلار قیمت دارد که تا حدودی از انواع سازمانی مشابه ارزان تر است.

سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که در بازار رقابت SSDها اوضاع چگونه است؟ سامسونگ اخیرا بزرگ ترین SSD دنیا را با ظرفیت ۴ ترابات و قیمت ۱۵۰۰ دلار معرفی کرد (یعنی هر گیگابایت ۳۷ سِنت). محصول تازه سیگیت اما با معادله قیمتی هر گیگابایت ۵ سنت به فروش می رود.

این شرکت دو محصول ده ترابایتی دیگر را هم معرفی کرده که قیمت پایین تری دارند اما برای استفاده به همراه سیستم های دسکتاپی طراحی نشده اند: برای نمونه مدل IronWolf برای ذخیره سازی متصل به شبکه یا NAS طراحی شده و قیمتی برابر با ۴۶۹.۹۹ دلار دارد، در حالی که درایو ۱۰ ترابایتی SkyHawk برای مراقبت ویدئویی عرضه شده و با قیمت ۴۵۹.۹۹ دلار به فروش خواهد رفت.

البته پایین بودن قیمت این دو محصول نیز به معنای وجود محدودیت هایی برای آنهاست؛ مثلا اینکه ضمانت آنها کوتاه تر بوده و به سه سال تقلیل یافته در حالی که Barracuda Pro مانند هارد درایوهای سازمانی با ۵ سال ضمانت عرضه می شود. گفتنی است که هر سه این محصولات صرفا از اینترفیس SATA پشتیبانی می کنند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato