ژوئن برای چهاردهمین ماه متوالی رکورد بیشترین دمای زمین را جابجا کرد

ژوئن برای چهاردهمین ماه متوالی رکورد بیشترین دمای زمین را جابجا کرد

ژوئن برای چهاردهمین ماه متوالی رکورد بیشترین دمای زمین را جابجا کرد

بنا به گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) به علت تأثیر پدیده ال نینیو بر گرمایش اقیانوس ها و همچنین افزایش کلی دمای جهان به تبع فعالیت های انسانی، سیاره خاکی ما داغ ترین ماه ژوئن را در تاریخ خود تجربه کرد. با این حساب، رکورد گرم ترین ماه سال برای چهاردمین بار متوالی شکسته شد، که طولانی ترین رکوردشکنی پی در پی از این حیث در تاریخ بشر به شمار می رود.

NOAA در گزارش آنالیز جهانی خود برای ماه ژوئن نوشت:

با وجود اینکه امروزه اکثر مناطق سطح زمین در وضعیتی گرم تر از میانگین دمای خود به سر می برند، افزایش گرما باعث شده بالاترین دما برای ماه ژوئن از سال ۱۸۸۰ تا به امروز رقم بخورد.

در همین راستا سازمان مورد بحث اشاره کرد احتمال دارد رشته ی گرمایش متوالی زمین به صورت موقتی قطع شود، زیرا ال نینیو بالاخره جای خود را به لانینیا می دهد و جریان های حاره ای اقیانوس آرام اندکی خنک تر می شوند. شایان توجه است اگرچه ال نینیو را تا حد زیادی عامل اصلی تجمع CO2 در جو زمین می دانند، اما گرمایش کره خاکی را نمی توان کاملاً به گردن این پدیده انداخت.

مدیر مؤسسه تحقیقات فضایی Goddard ناسا، «گوین اشمیت» در بیانه ای اعلام کرد اگرچه فعالیت ال نینیو در مناطق حاره ای در زمستان سال جاری باعث تقویت روند افزایش دما پس از ماه اکتبر شد، اما دلیل اصلی ثبت رکوردهای دمایی را باید در جای دیگری جستجو کرد.

همچنین ناسا در تحقیقات خود مشاهده کرده یخ های مناطق شمالگان به پایین ترین سطح خود رسیده است. محققین می گویند این وضعیت علاوه بر ایجاد مشکل برای حیات وحش مناطق قطبی، بر نحوه حرکت و چرخش زمین نیز تأثیر خواهد داشت.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل