بخیه های هوشمند می توانند بهبود زخم ها را تحت نظر بگیرند

بخیه های هوشمند می توانند بهبود زخم ها را تحت نظر بگیرند

بخیه های هوشمند می توانند بهبود زخم ها را تحت نظر بگیرند

ظاهراً روزی فرا می رسد که بخیه های بدن پس از عمل جراحی، خودشان اطلاعات وضعیت زخم را برای پزشک معالج ارسال می کنند. به تازگی تیمی از مهندسین دانشگاه تافتس آمریکا (که چند دانشمند ایرانی نیز در آن حضور دارند) نوعی نخ هوشمند ساخته اند. این نخ ها از مواد مختلف مانند کتان و ترکیبات مصنوعی تشکیل شده و مانند حسگرهای مختلف فیزیکی و شیمایی عمل می کنند.

ترکیبات به کار رفته در نخ های یاد شده قادرند معیارهای مختلفی از جمله فشار، استرس، تنش، دما، pH و سطح گلوکز بدن را اندازه گیری کنند. سپس بخیه هوشمند روی بدن می تواند داده ها را به صورت بی سیم به تلفن همراه یا کامپیوتر پزشک متخصص مورد نظر ارسال کند، تا بر روند بهبودی شما نظارت داشته و از عفونت احتمالی زخم باخبر شوند.

intelligent_thread_1

برخلاف ایمپلنت های سخت و غیر قابل شکل دهی، از این نخ ها می توان برای ساخت ابزارهای هوشمندی در شکل های دلخواه و مطابق با وضعیت خاص اندام های مختلف بدن استفاده کرد؛ مثلاً می توان بانداژهای هوشمند ساخته یا لباس هایی مجهز به حسگرهای سنجش سلامت داخلی و دیگر قابلیت های پیشرفته تولید نمود.

لازم به ذکر است که این تیم تحقیقاتی برای بررسی کامل سازگاری زیستی نخ های ابداعی با بدن انسان به زمان بیشتری نیاز دارند، اما در صورت موفقیت آمیز بودن نتایج آزمایشات، بیمارستان ها می توانند در مواقع لزوم از آنها استفاده نمایند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل