بررسی بازی سنتوری؛ عنوانی موزیکال با فرهنگ ایرانی

کمتر پیش می آید هنگام تجربه عنوانی موزیکال، از خود نپرسید چرا بازیسازان ایرانی به چنین بازی هایی روی نمی آورند. این سبک که به واسطه حضور Piano Tiles یا ساخته های کمپانی Rayark محبوبیت بسیار بالایی میان کاربرهای اسمارت فون ها پیدا کرده، همچنان روی خوش به عناوین داخلی نشان نداده است. طبیعتا تصور تجربه عنوانی مشابه Piano Tiles با موسیقی های اصیل ایرانی می تواند هر فردی را به وجد بیاورد.

خوشبختانه استودیو گلیم گیمز به درخواست بازیکن ها پاسخ داده و پس از مدت ها شاهد یک عنوان موزیکال با سبک و سیاق ایرانی هستیم؛ عنوانی که شاید به واسطه المان های خود، تجربه اش برای هر ایرانی واجب باشد اما متاسفانه عاری از مشکلات نیست.

گلیم گیمز را تقریبا همه بازیکن های ایرانی می شناسند. این استودیو که با موتوری و هی تاکسی توانسته بود تجربه ای دلنشین از سبک ریسینگ هدیه دهد، این بار تغییر رویه داده و عنوانی موزیکال ساخته است. سنتوری را از دیدگاه ظاهری همچنان می توانیم مشابه دو ساخته قبلی گلیم گمیز بنامیم. به نظر می رسد این رویه به امضای این استودیو تبدیل شده باشد.

سنتوری - بازی موبایل

برای ورود به هر مرحله باید بلیط و سکه بدهید. سکه ها که با اتمام هر مرحله به دست می آیند اما برای دریافت بلیط نیازمند الماس هستید. خوشبختانه گرفتن الماس هم غیر ممکن نیست. البته از پرداخت درون برنامه ای می توانید استفاده کنید.

بار دیگر شخصیت و محیط ها بر اساس فرهنگ ایرانی ساخته شده اند، با این تفاوت که عناصر امروزی بیشتری می توانیم لا به لای آن ها پیدا کنیم. از ظاهر بازی که بگذرید به المان های گیم پلی می رسید. همان طور که بالاتر هم اشاره ای غیر مستقیم کردیم، مکانیزم های سنتوری مشابه عناوین موزیکال است.

محیط گیم پلی از سه ردیف تشکیل شده است. بازی را که شروع کردید، اجسامی رنگی از هر ردیف پایین می آیند و اگر آن ها به نقطه مورد نظر رسیدند، باید روی حلقه های هر ستون کلیک نمایید. با کمی پیشروی هم سرعت حرکت اجسام رنگی افزایش پیدا می کنند تا بازیکن با چالش بیشتری مواجه شود.

متاسفانه یکی از مشکلات عجیب بازی به همین بخش کنترل باز می گردد. معمولا در این گونه عناوین هنگامی که جسم روی دایره قرار گرفت، باید صفحه اسمارت فون را لمس کنید. در صورتی که سنتوری این گونه نیست. حتی اگر اجسام رنگی نزدیک نقطه مورد نظر هم شدند، می توانید باز تاچ اسکرین موبایل را لمس کرده و امتیاز بگیرید.

سنتوری - بازی

تصویر بالا را می بینید؟ دو جسم رنگی به یکدیگر متصل شده اند. فکر می کنید باید همزمان به دکمه ها ضربه بزنید؟ این گونه نیست! می توانید یکی هم یکی هر ستون را لمس کنید. همچنین بین نت ها و دکمه های رنگی هماهنگی نیست و گاهی اوقات اگر از لمس کردن دایره های رنگی هم دست بکشید، باز موسیقی نواخته می شود.

ابتدا فکر کردیم این مسئله به امتیازدهی باز می گردد. به بیان ساده تر، اگر هنگامی که اجسام به خود دایره ها رسیدند عکس العمل نشان نداده و زود این کار را انجام دهید، امتیاز کمتری کسب کرده و نمی توانید سه ستاره ممکن را به دست آورید. اما در کمال تعجب دیدیم از این فرضیه های شرلوک هولمزی خبری نیست. نزدیک یا روی دایره؛ همین که اشتباه نکنید امتیاز کامل را خواهید گرفت.

بزرگترین المانی که تجربه سنتوری را واجب می کند، استفاده از موسیقی های اصیل ایرانی است. قطعه هایی که هر مرحله می نوازید، داخلی بوده و هر از چندگاهی هم ترکیبی از چند ساز گوناگون هستند. از دیدگاه کیفیت، ترک های استفاده شده روندی سینوسی دارند. بعضی از آن ها بسیار زیبا بوده و بعضی دیگر هم خیلی به دل نمی نشینند. عجیب تر، استفاده از قطعه های تکراری است. امکان دارد مرحله ای، موسیقی که قبلا نواخته شده را دوباره تکرار کنید.

البته نه موسیقی ها تکراری و نه رفتار عجیب نت ها، هیچ کدام بزرگترین المان منفی سنتوری نیستند و این بازی با معضل بزرگتری دست و پنجه نرم می کند. موسیقی هایی که می شنوید خیلی واضح نبوده و بیش از حد بم هستند. ساده تر بگوییم، صدا عمیق بوده و به گوش کاربر نزدیک نیست.

سنتوری - گلیم گیمز

قلبی که گوشه سمت چپ می بینید، حکم سلامتی شما را دارد. با هر بار اشتباه یک قلب کم می شود که می تواند روی گرفتن هر سه ستاره تاثیر منفی بگذارد. این سیستم سلامتی و مکانیزم های موجود در بخش کنترل که بالاتر به آن اشاره کردیم، بازی را ساده کرده است.

از دیدگاه گرافیکی همان طور که گفتیم استودیو گلیم گیمز باز فرهنگ ایرانی را هدف قرار داده است. ظاهر بازی هم خوب است اما متاسفانه مشکلات تکنیکی امان بازیکن را می برند. از لگ های موجود هنگام نواختن نت ها فاکتور بگیریم، بزرگترین مشکل این بخش را می توانیم به نام رزولوشن پایین صفحه باز بزنیم.

خود ما هم خیلی تعجب کردیم. بنابراین به بخش تنظیمات رفتیم تا کمی ظاهر قضیه را بهتر کنیم. ولی دیدیم اصلا گزینه ای برای تغییر رزولوشن یا شفافیت تصویر وجود نداشته و بازی به همین صورت است. نمی دانیم چرا، اما حدس می زنیم در انتشار سنتوری، گلیم گیمز کمی عجله به خرج داده، وگرنه از استودیویی با این پیشینه قدرتمند چنین مشکلاتی بعید به نظر می رسد.

در پایان یک نکته ای را می خواهیم اضافه کنیم. دیده اید گاهی اوقات عناوینی با وجود مشکلات زیاد خود همچنان لذت را به بازیکن هدیه می دهند. سنتوری یکی از همین بازی هاست. همین که می توانید عنوانی ایرانی با این سبک و سیاق ببینید، به خودی خود خوشحال کننده است. اما امیدواریم با آپدیت های بیشتر، بازی به جایگاهی که لیاقتش را دارد برسد.

بازی سنتوری
  • بازی سنتوری
  • قیمت: رایگان
  • سازنده: گلیم گیمز
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 41.2 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

معرفی بازی Rolling Ball؛ چرخش توپ

شنیده اید می گویند بعضی ها شور چیزی را در می آورند؟ حکایت ساخته های Candy Mobile همین گونه است. شاید این توسعه دهنده همان رویه Fun Games For Free را ادامه داده و اپلیکیشن هایش کم حجم باشند اما مسئله ای که موجب شده این قضیه برای Candy Mobile خیلی به چشم بیاید را می... ادامه مطلب

بررسی بازی جنگ زرهی؛ خونین خط

چون بعضا توسعه دهندگان داخلی از ساخته های جهانی الهام می گیرند، متاسفانه طی چند ماه گذشته شاهد عرضه عناوین اکشن ایرانی بودیم که یکی از بزرگترین نقطه ضعف های این گونه اپلیکیشن ها را داشتند. با این بازی ها، شما معمولا طی سناریویی که تا پایان هم حفظ می شود به جنگ با دشمن... ادامه مطلب

نوستالژی های مجازی؛ معرفی بهترین بازی های تخته ای روی موبایل

در روزگاری که هنوز دنیای دیجیتال زندگی مردم را تحت الشعاع خود قرار نداده بود، این بازی های تخته ای یا Board Games بودند که نقش مهمی در سرگرمی خانواده ها ایفا می کردند. متاسفانه با پیشروی تکنولوژی، کم کم این گونه عناوین هم محبوبیت خود را از دست دادند. با این وجود، هستند بازی... ادامه مطلب

بررسی بازی موتوری 2؛ سراشیبی سقوط

اگر به روند پیشرفت بازی های موبایل ایرانی نگاهی بیندازیم، میبینیم عناوینی با پرداخت مناسب به ایده ها توانستند خود را با عنوان «اولین ها» به ثبت برسانند. از عنوان ماجراجویی 41148 که یکی از جذاب ترین داستان های ایرانی را به نمایش گذاشت بگیرید تا شمشیر تاریکی که با استقبال جهانیان مواجه شد. شاید پیش... ادامه مطلب

معرفی بازی Dancing Line؛ رقص خطوط

با موفقیت هایی که Cheetah Games به واسطه Piano Tiles 2 و Rolling Sky به دست آورده بود، برای تجربه Dancing Line خیلی هیجان داشتیم. عنوانی که همانند بقیه ساخته های این توسعه دهنده معروف، با قطعه های موسیقی اش می خواهد طعم شیرین آرامش را به بازیکن ها هدیه بدهد. این که آن ها... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ بازگشت لیگ رویایی

زندگی امروزی آنقدر پرفشار و پراسترس شده که حتی ساده ترین کارها هم در آدمی تنش و تشویش به وجود می آورند. در این بین همه ما احتیاج به فضایی برای خودمان داریم که از دغدغه ها دور شویم و برای حتی چند دقیقه هم که شده به مشکلات فکر نکنیم. بیایید این فضا را... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x