بررسی قسمت پنجم بازی حریم؛ فرار از زندان

پس از پایان اپیزود پنجم حریم، پرسش عجیبی از خود کردیم؛ آیا این عنوان ادامه همان قسمت های قبلی است؟ بیایید با هم رو راست باشیم، اپیزودهای ابتدایی حریم هیچگاه نمی توانستند یکی از بهترین بازی های ماجراجویی داخلی لقب بگیرند. چون با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کردند. از طراحی نه چندان جالب محیط ها بگیرید تا گیم پلی بسیار ضعیف که انگار هیچ گونه تفکری پشتش نبود.

با این وجود، محسن پیری زاده رفته رفته توانست جایگاه واقعی عنوان خود را پیدا کرده و المان هایش را بهبود بخشد. اکنون هم زمانی است که با اطمینان می توانیم بگوییم حریم یکی از جذاب ترین عناوین ماجراجویی ایرانی به شمار می رود. اگر دوست دارید بدانید اپیزود پنجم این بازی چگونه موجب شد تا تغییر عقیده بدهیم، بررسی امروز را از دست ندهید.

قسمت پنجم حریم داستان اپیزودهای قبلی را ادامه می دهد. متاسفانه هنوز اتفاقات حریم به نقطه ای نرسیده اند که بتوانند بازیکن را ترغیب به ادامه بازی کنند. داستان این قسمت هم بیش از پیش که بعضی سوالات را پاسخ دهد، سعی دارد ابهامات بیشتری را به وجود بیاورد تا مخاطب را تشنه قسمت بعدی بگذارد. اوج این کار را هم می توانیم با پایان عجیبش ببینیم.

حریم 5

با وجود این که حدود پنج قسمت از بازی به انتشار رسیده اما همچنان شخصیت پردازی ضعیفی دارد.

اگر بخواهیم از قسمت ابتدایی تاکنون به داستان حریم نگاه کنیم، باید بگوییم خیلی کم پیش آمده نسبت به اتفاقات بازی واکنش نشان دهیم. ساده تر بگوییم، سوالاتی که سازنده ایجاد می کند به کلیشه ای ترین شکل ممکن پاسخ داده می شوند. بنابراین طبیعی است بازیکن انگیزه خود پیرامون داستان از دست بدهد. با وجود این که با تزریق بعضی المان های داستانی بهتر این بخش هم به جایگاه واقعی خود رساند.

همانند کاری که سازنده با گیم پلی انجام داد. معماهای قسمت پنجم حریم دستخوش تغییرات مثبت و طاقت فرسایی شده اند. از واژه «طاقت فرسا» استفاده کردیم، چون چالش های اپیزود پنجم سخت تر از چیزی هستند که فکر می کنید. ولی نکته مهم اینجاست، تمامی معماها هوشمندانه طراحی شده و یادآور بازی های ماجراجویی قدیمی خواهند بود.

بگذارید ابتدا سفری به گذشته داشته و به چندین نمونه از مشکلات این بخش قسمت های پیشین نگاهی بیندازیم. اپیزود ابتدایی را به خاطر دارید؟ پس از این که شخصیت اصلی داستان، عروسک عجیبی را پیدا می کند، با خود می گوید شاید بعدها به کارم بیاید، بنابراین آن را بر می دارد؛ او از کجا فهمید به چنین چیزی نیاز پیدا خواهد کرد؟ به همین سادگی پاسخ یکی از چالش ها را سازنده به بازیکن داد.

بخش پنجم - حریم

اپیزودهای بعدی کم کم معما هم جایگاه خود را پیدا نمودند اما هنوز منطقی پشت بعضی چالش ها نبود. اپیزود چهارم را به یاد بیاورید. قسمتی از بازی باید صندوقچه ای رمز دار را باز نمایید. فکر می کنید پس از جستجوهای فراوان و پیدا کردن اعداد با چی رو به رو می شوید؟ نمی گوییم تا چیزی لو نرود ولی مطمئنا شخصیت منفی داستان این همه چالش به وجود نیاورده تا به یک وسیله معمولی برسد.

از این حرف ها می خواستیم به یک نکته خیلی مهم برسیم؛ معماها شاید بهتر شدند اما هنوز منطقی پشت آن ها نبود. اپیزود پنجم به پیشنیان خود پشت کرده و بازیکن را درگیر چالش هایی می کند که هوشمندانه تر هستند. این بار معماها تنها وسیله ای برای پیشروی نبوده و خود را با داستان و اتفاقات بازی گره زده اند. همین المان به تنهایی توانسته تا قسمت پنجم حریم را با عناوین قبلی جدا کند.

دومین پیشرفت بزرگ بازی به طراحی خود معماها باز می گردد. اکنون نیاز به تفکر بیشتری نسبت به گذشته داشته و تک تک چیزهایی که می بینید، امکان دارند استفاده شوند. همچنین اضافه سازی عنصر «هیجان» به بعضی پازل ها توانسته تا هیجان گیم پلی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. با این وجود، همچنان معماها جای پیشرفت داشته و می توانند بهتر شوند.

حریم - اپیزود پنجم

بخش صداگذاری واقعا ضعیف است. متاسفانه این قسمت هم تغییراتی ایجاد نشده و همان صداهای نچسب را می شنویم. نکته جالب اینجاست سازنده سعی کرده با خنده هایی، احساس ترس را به مخاطب القا کند. ولی این خنده ها هیچ شباهتی با صدای شخصیت منفی ندارند.

متاسفانه یکی از بزرگترین المان های منفی قسمت های قبلی حریم پای خود را به اپیزود پنجم هم باز کرده؛ همانند گذشته مدت زمان گیم پلی بسیار کوتاه است. شاید معماهای سخت تر موجب شوند تا زمان بیشتری را پای حریم بگذرانید، ولی چنین چیزی نمی تواند مشکل بزرگ این را بپوشاند.

از دیدگاه گرافیکی، نسبت به قسمت قبلی تفاوت زیادی را شاهد نیستیم اما همین تغییرات هم مثبت بوده اند. محیط ها به گونه طراحی شده اند تا بازیکن استرس موجود را بیش از پیش احساس کند. البته هنوز انیمیشن حرکت شخصیت ها تغییری نکرده اند. امیدواریم تا سازنده دستی روی این بخش بازی هم بکشد.

برای جمع بندی باید بگوییم قسمت پنجم حریم توانسته نسبت به اپیزودهای قبلی جهش داشته باشد. اگر محسن پیری زاده همین روند را ادامه داده و به صداگذاری و داستان هم اهمیت بیشتری بدهد، مطمئنا حریم جایگاه بهتری را پیدا خواهد کرد.

بازی ترسناک حریم : بخش پنجم
  • بازی ترسناک حریم : بخش پنجم
  • قیمت: 2000 تومن
  • سازنده: MP Goup
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 30.6 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

معرفی بازی بی خاصیت ها؛ جنگ سربازان مینیاتوری

بدون شک عرضه موتور گرافیکی یونیتی یکی از مهم ترین اتفاقات دنیای بازی ها بود. نسخه رایگان این موتور قدرتمند با ارائه امکاناتی کامل، در جلب نظر بازی سازان سراسر دنیا موفق بوده و تاکنون آثار موفقی مثل Temple Run، Shadowgun و Monument Valley توسط آن ساخته شده اند. بازی Pocket Troops عنوان اکشن آنلاینی است که... ادامه مطلب

بررسی بازی تیزبال؛ جنگجویان آسمان

شنیده اید می گویند سالی که نکوست از بهارش پیداست؟ خوب امیدواریم این قضیه برای بازی های ویدیویی ایرانی هم صادق باشد. طی یک ماه گذشته، دست به انجام بازی هایی زدیم که همگی آن ها نه تنها یک تجربه جذاب به بازیکن ها هدیه می دادند بلکه بعضا توانستند تا استانداردهای جدیدی را برای... ادامه مطلب

معرفی بازی Roofbot؛ یک قدم تا موفقیت

پس از یک ماجراجویی فراموش نشدنی با خواهران قریب، اکنون نوبت به ربات ها رسیده تا بازیکن ها را شیفته خود کنند. مطمئنیم نام Double Coconut برای خیلی ها نا آشناست، توسعه دهنده ای که اپلیکیشن هایش توانستند بین بهترین های فستیوال گوگل قرار بگیرند. Parallyzed و Roofbot را می گوییم. Parallyzed [معرفی دیجیاتو] را... ادامه مطلب

معرفی بازی Flappy Golf 2؛ قطعه ای خوشمزه از کیک نودل

فلپی برد موفقیت های گوناگونی به دست آورد، چرا سازنده تصمیم به حذف اپلیکیشنش از فروشگاه ها گرفت؟ «دونگ نگوین» فلپی برد را تنها با یک هدف توسعه داد؛ عنوانی که مخاطب بتواند هنگام حرکت هم به تجربه اش ادامه دهد. شاید او با مکانیزم های فوق العاده ساده پروژه اش توانست به این خواسته... ادامه مطلب

معرفی بازی Versus Run؛ طراوت کلیشه ها

Versus Run یکی از کلیشه ای ترین ایده های ممکن در صنعت بازی های موبایل را دارد. حتی مکانیزم اصلی گیم پلی بازی هم برای استودیو Ketchapp تازگی نداشته و آنان چند ماه پیش عنوانی تقریبا مشابه با نام Zig Zag Boom را منتشر نمودند. بدون مقدمه چینی حرف هایمان را شروع کردیم تا بگوییم با... ادامه مطلب

رقابت مجازی؛ معرفی بهترین بازی های آنلاین موبایل برای فصل تابستان [قسمت پایانی]

تابستان فصل عجیبی برای بازیکن هاست. در این روزها عناوین بزرگی به انتشار نرسیده و بیشتر شرکت های معروف عرضه بازی های خود را به تاریخ دیگری موکول می کنند. طبیعتا چون سه ماه زمان کمی نیست و مدت ها برای رسیدنش چشم انتظار بوده ایم، نمی توانیم به همین راحتی از سرگرمی های مجازی بگذریم. بنابراین... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x