بررسی قسمت پنجم بازی حریم؛ فرار از زندان

پس از پایان اپیزود پنجم حریم، پرسش عجیبی از خود کردیم؛ آیا این عنوان ادامه همان قسمت های قبلی است؟ بیایید با هم رو راست باشیم، اپیزودهای ابتدایی حریم هیچگاه نمی توانستند یکی از بهترین بازی های ماجراجویی داخلی لقب بگیرند. چون با مشکلات گوناگونی دست و پنجه نرم می کردند. از طراحی نه چندان جالب محیط ها بگیرید تا گیم پلی بسیار ضعیف که انگار هیچ گونه تفکری پشتش نبود.

با این وجود، محسن پیری زاده رفته رفته توانست جایگاه واقعی عنوان خود را پیدا کرده و المان هایش را بهبود بخشد. اکنون هم زمانی است که با اطمینان می توانیم بگوییم حریم یکی از جذاب ترین عناوین ماجراجویی ایرانی به شمار می رود. اگر دوست دارید بدانید اپیزود پنجم این بازی چگونه موجب شد تا تغییر عقیده بدهیم، بررسی امروز را از دست ندهید.

قسمت پنجم حریم داستان اپیزودهای قبلی را ادامه می دهد. متاسفانه هنوز اتفاقات حریم به نقطه ای نرسیده اند که بتوانند بازیکن را ترغیب به ادامه بازی کنند. داستان این قسمت هم بیش از پیش که بعضی سوالات را پاسخ دهد، سعی دارد ابهامات بیشتری را به وجود بیاورد تا مخاطب را تشنه قسمت بعدی بگذارد. اوج این کار را هم می توانیم با پایان عجیبش ببینیم.

حریم 5

با وجود این که حدود پنج قسمت از بازی به انتشار رسیده اما همچنان شخصیت پردازی ضعیفی دارد.

اگر بخواهیم از قسمت ابتدایی تاکنون به داستان حریم نگاه کنیم، باید بگوییم خیلی کم پیش آمده نسبت به اتفاقات بازی واکنش نشان دهیم. ساده تر بگوییم، سوالاتی که سازنده ایجاد می کند به کلیشه ای ترین شکل ممکن پاسخ داده می شوند. بنابراین طبیعی است بازیکن انگیزه خود پیرامون داستان از دست بدهد. با وجود این که با تزریق بعضی المان های داستانی بهتر این بخش هم به جایگاه واقعی خود رساند.

همانند کاری که سازنده با گیم پلی انجام داد. معماهای قسمت پنجم حریم دستخوش تغییرات مثبت و طاقت فرسایی شده اند. از واژه «طاقت فرسا» استفاده کردیم، چون چالش های اپیزود پنجم سخت تر از چیزی هستند که فکر می کنید. ولی نکته مهم اینجاست، تمامی معماها هوشمندانه طراحی شده و یادآور بازی های ماجراجویی قدیمی خواهند بود.

بگذارید ابتدا سفری به گذشته داشته و به چندین نمونه از مشکلات این بخش قسمت های پیشین نگاهی بیندازیم. اپیزود ابتدایی را به خاطر دارید؟ پس از این که شخصیت اصلی داستان، عروسک عجیبی را پیدا می کند، با خود می گوید شاید بعدها به کارم بیاید، بنابراین آن را بر می دارد؛ او از کجا فهمید به چنین چیزی نیاز پیدا خواهد کرد؟ به همین سادگی پاسخ یکی از چالش ها را سازنده به بازیکن داد.

بخش پنجم - حریم

اپیزودهای بعدی کم کم معما هم جایگاه خود را پیدا نمودند اما هنوز منطقی پشت بعضی چالش ها نبود. اپیزود چهارم را به یاد بیاورید. قسمتی از بازی باید صندوقچه ای رمز دار را باز نمایید. فکر می کنید پس از جستجوهای فراوان و پیدا کردن اعداد با چی رو به رو می شوید؟ نمی گوییم تا چیزی لو نرود ولی مطمئنا شخصیت منفی داستان این همه چالش به وجود نیاورده تا به یک وسیله معمولی برسد.

از این حرف ها می خواستیم به یک نکته خیلی مهم برسیم؛ معماها شاید بهتر شدند اما هنوز منطقی پشت آن ها نبود. اپیزود پنجم به پیشنیان خود پشت کرده و بازیکن را درگیر چالش هایی می کند که هوشمندانه تر هستند. این بار معماها تنها وسیله ای برای پیشروی نبوده و خود را با داستان و اتفاقات بازی گره زده اند. همین المان به تنهایی توانسته تا قسمت پنجم حریم را با عناوین قبلی جدا کند.

دومین پیشرفت بزرگ بازی به طراحی خود معماها باز می گردد. اکنون نیاز به تفکر بیشتری نسبت به گذشته داشته و تک تک چیزهایی که می بینید، امکان دارند استفاده شوند. همچنین اضافه سازی عنصر «هیجان» به بعضی پازل ها توانسته تا هیجان گیم پلی را به طرز چشمگیری افزایش دهد. با این وجود، همچنان معماها جای پیشرفت داشته و می توانند بهتر شوند.

حریم - اپیزود پنجم

بخش صداگذاری واقعا ضعیف است. متاسفانه این قسمت هم تغییراتی ایجاد نشده و همان صداهای نچسب را می شنویم. نکته جالب اینجاست سازنده سعی کرده با خنده هایی، احساس ترس را به مخاطب القا کند. ولی این خنده ها هیچ شباهتی با صدای شخصیت منفی ندارند.

متاسفانه یکی از بزرگترین المان های منفی قسمت های قبلی حریم پای خود را به اپیزود پنجم هم باز کرده؛ همانند گذشته مدت زمان گیم پلی بسیار کوتاه است. شاید معماهای سخت تر موجب شوند تا زمان بیشتری را پای حریم بگذرانید، ولی چنین چیزی نمی تواند مشکل بزرگ این را بپوشاند.

از دیدگاه گرافیکی، نسبت به قسمت قبلی تفاوت زیادی را شاهد نیستیم اما همین تغییرات هم مثبت بوده اند. محیط ها به گونه طراحی شده اند تا بازیکن استرس موجود را بیش از پیش احساس کند. البته هنوز انیمیشن حرکت شخصیت ها تغییری نکرده اند. امیدواریم تا سازنده دستی روی این بخش بازی هم بکشد.

برای جمع بندی باید بگوییم قسمت پنجم حریم توانسته نسبت به اپیزودهای قبلی جهش داشته باشد. اگر محسن پیری زاده همین روند را ادامه داده و به صداگذاری و داستان هم اهمیت بیشتری بدهد، مطمئنا حریم جایگاه بهتری را پیدا خواهد کرد.

بازی ترسناک حریم : بخش پنجم
  • بازی ترسناک حریم : بخش پنجم
  • قیمت: 2000 تومن
  • سازنده: MP Goup
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 30.6 مگابایت
دانلود

مطالب مرتبط

هفت سنگ؛ دوئل ساحران

علاقه‌مندان به دنیای The Witcher احتمالا در جریان هستند که بازی کارتی ویچر با نام GWENT حدودا بیش از یک سال است که برای PC و iOS منتشر شده. حالا استودیوی CD PROJEKT رسما اعلام کرده که نسخه اندروید بازی کارتی ویچر برای موبایل هم در راه است و گیمرهای این پلتفرم می‌توانند از طریق صفحه پلی استور... ادامه مطلب

دنیایی به وسعت خیال؛ معرفی بهترین بازی‌های MMORPG موبایل

با شنیدن نام بازی‌های نقش‌آفرینی کلان چند نفره آنلاین یا همان MMORPG احتمالا اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد دنیای عظیم، پیچیده و البته جذاب ورلد آو وارکرفت است. این‌ها در واقع مشخصه‌های اصلی یک بازی MMORPG به حساب می‌آیند؛ شما را با دنیایی بزرگ و بی‌پایان رو به رو می‌کنند که در آن هزاران... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ دویدن به سبک کراش

در حالی که با آمدن سه گانه بازی به یاد ماندنی کراش بندیکوت به PS4 و نهایتا سایر پلتفرم‌ها به نظر انقلابی برای این عنوان در حال رخ دادن است، اما نمی‌توانیم این حقیقت را انکار کنیم که دیدن روباه دوست‌داشتنی در بازی‌های جدید همچنان برایمان هیجان زیادی دارد. این بار نوبت به پلتفرم موبایل... ادامه مطلب

نیروهایت را فرا بخوان؛ معرفی بهترین بازی‌های Gacha برای موبایل

بازی‌های سبک Gacha این روزها محبوبیت زیادی بین گیمرها پیدا کرده‌اند و عناوین معروف با میلیون‌ها دانلود و نصب را شامل می‌شوند. در واقع طرفداران بازی های نقش آفرینی ژاپنی کلاسیک بخش اعظمی از جامعه آماری گیمرهای علاقه‌مند به این بازی‌ها را تشکیل می‌دهند، چرا که مکانیزم مبارزات در بازی های Gacha در کنار خط داستانی... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ لذت چیدن بلوک‌ها

با اینکه استودیوی Noodlecake Games عناوین مطرح زیادی در حوزه بازی‌های موبایل توسعه داده و کارنامه نسبتا درخشانی از خود به جای گذاشته، اما در واقع با Alto's Odyssey و سپس Alto's Adventure بود که توانست نام خود را بین گیمرهای حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای موبایل جاودانه کند. به هر حال با وجود این موفقیت‌ها Noodlecake هم... ادامه مطلب

معرفی بهترین بازی‌های اندروید که با بلواستکس روی پی‌سی قابل اجرا هستند

بلواستکس را دیگر همه می‌شناسند. این نرم‌افزار در واقع یکی از محبوب‌ترین امولاتورهای (شبیه‌سازها) اندروید برای پی‌سی و مک است که حدود 400 میلیون کاربر در دنیا دارد. با بلواستکس می‌توانید بسیاری از بازی‌های اندروید را روی کامپیوترتان اجرا کنید و البته این تنها امکانی نیست که این امولاتور محبوب در اختیارتان قرار می‌دهد. با... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟