نقص امنیتی لینوکس، اطلاعات 1.4 میلیارد کاربر اندروید را در معرض خطر قرار داده است

ظاهراً هر ماه یک بار باید شاهد آسیب پذیری های تازه ای در اندروید باشیم. طبق اخبار منتشر شده از سوی مؤسسه امنیتی Lookout بیش از 80 درصد از کاربران سیستم عامل موبایلی گوگل در معرض خطر هستند، و هکرها می توانند اطلاعاتی همچون نام کاربری و رمز عبور را از ابزارهای آنها به سرقت ببرند.

در این آسیب پذیری جدید، هکرها قادرند ارتباطات برقرار شده توسط کاربر را خاتمه دهند، و اگر این ارتباطات به شیوه ای مناسب رمزنگاری نشده باشند، فرد مهاجم می تواند کدهای مخرب را در اتصال اینترنتی کاربر وارد نماید.

آن طور که «Ars Technica» می نویسد، این رخنه برای اولین بار در کرنل 3.6 لینوکس مشاهده شد، که معرفی آن به سال 2012 بر می گردد. از آنجا که این نسخه از لینوکس در اندروید 4.4 کیت کت به کار رفته و از آن به بعد در تمامی نسخه های این سیستم عامل حضور دارد، می توان گفت نزدیک به 80 درصد از کاربران یعنی حدود 1.4 میلیارد نفر در معرض خطر قرار دارند.

لازم به ذکر است هکرها برای استفاده از این نقص امنیتی می توانند کدهای خرابکارانه را وارد بسته های ترافیک شبکه نمایند، مثلاً به کاربر پیام دهند از حساب کاربری اش خارج شده و برای ادامه کار نیازمند ورود مجدد است. در نتیجه کاربر دوباره نام کاربری و رمز عبورش را وارد کرده و مهاجمین به آن دست پیدا می کنند.

در همین راستا «اندرو بلایک» از محققان امنیتی Lookout می گوید:

کاربران اندروید آگاه باشند که هکرها می توانند بدون نیاز به روش های سنتی «مرد میانی» اقدام به جاسوسی و سرقت اطلاعات نمایند، البته برای اجرای آن باید ترافیک شبکه را در اختیار بگیرند.

گفتنی است که این نقص صرفاً به سیستم عامل موبایلی گوگل محدود نیست و در کرنل لینوکس قرار دارد، در نتیجه هر نرم افزار مبتنی بر لینوکس نیز به آن دچار خواهد بود.

طبق اظهارات گوگل، مهندسین آنها از این مشکل آگاه بوده و در حال تهیه پَچ امنیتی هستند، بنابراین انتظار می رود در آپدیت های بعدی شاهد رفع این رخنه باشیم.

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟