تلاش های اپل برای کاهش قیمت قطعات آیفون 7؛ تایوانی ها مخالفت می کنند

تلاش های اپل برای کاهش قیمت قطعات آیفون 7؛ تایوانی ها مخالفت می کنند

کمپانی اپل معمولاً بهترین قراردادها را برای تأمین قطعات دیوایس هایش منعقد می کند. بسیاری از تولید کنندگان طرف معامله این شرکت به خاطر حجم تولید فراوان، کسب اعتبار به واسطه همکاری با شرکت خوشنام آمریکایی، و همچنین دریافت نقدی مبلغ سفارش، حاضرند تخفیف خوبی به کوپرتینویی ها بدهند.

با این حال، ظاهراً آخرین تلاش های اپل برای پایین آوردن قیمت قطعات آیفون ۷ به ثمر ننشسته و تولیدکنندگان به درخواست این کمپانی مبنی بر کاهش ۲۰ درصدی رقم قراردادها، جواب منفی داده اند. کارشناسان معتقدند دلیل این وضعیت، روند نزولی فروش آیفون و در نتیجه کاهش توان چانه زنی شرکت فوق است.

در گزارشی که در همین زمینه منتشر شده، می خوانیم:

تأمین کنندگانی مانند ASE و کمپانی های وابسته به آن که تحت لوای گروه فاکسکان فعالیت می کنند، به اپل اعلام کرده اند که در صورت کاهش سود معقول در روند تولید، قادر به تأمین سفارشات نخواهند بود.

اپل معمولاً از بازار رو به رشد تولیدکنندگان چینی تلفن همراه به عنوان اهرمی برای فشار به کمپانی های تایوانی استفاده می کند تا قیمتشان را در سطح تأمین کنندگان چینی پایین آورند، اما این اهرم دیگر کارساز نیست، زیرا همگان می دادند استانداردهای کیفی تایوان بسیار بالاتر از کشور چین است.

البته درخواست های اپل برای کاهش قیمت، دو شرکت تایوانی TSMC و «Largan Precision» که به ترتیب مسئولیت تأمین چیپست و ماژول های دوربین حرفه ای را عهده دار هستند شامل نمی شود، زیرا ساکنین کوپرتینو جایگزینی برای آنها در اختیار ندارند.

گفتنی است کمپانی یاد شده با توجه به کاهش فروش آیفون قصد دارد حاشیه سود بالای فروش این محصولات را تا جای ممکن حفظ کند، ضمن اینکه با توجه به افزایش قیمت قطعات مورد استفاده در ساخت آیفون ۷ در مقایسه با نسل قبلی، آنها تلاش می کنند تا علاوه بر حفظ سود سرشار از فروش این موبایل محبوب، قیمت آن را چندان افزایش ندهند.

حال باید دید «تیم کوک» که حتی در زمان «استیو جابز» فقید نیز مسئولیت انعقاد قراردادهای سودآور برای اپل را بر عهده داشت، در این زمینه چه تدبیری می اندیشد.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato