گزارش سه ماهه نخست ۲۰۱۶ Akamai از وضعیت اینترنت ایران در خاورمیانه و افریقا

پیش از این رتبه بندی سه ماهه ی نخست سال ۲۰۱۶ برترین کشور های جهان از لحاظ سرعت و کیفیت اتصال به اینترنت از دیدگاه مؤسسه ی آکامای (Akamai) را به اطلاعتان رساندیم. حال نگاهی خواهیم انداخت بر آخرین وضعیت اینترنت کشور های منطقه ی خاورمیانه و افریقا و وضعیت اینترنت کشورمان ایران در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶.

نگاهی اجمالی به آمار و ارقام ارائه شده در این گزارش از رشد نسبی و در برخی مواقع قابل قبول سرعت اینترنت در کشورمان حکایت دارند. اما این آمار با توجه به رشد جهانی سرعت اینترنت و وضعیت کشور های همسایه و منطقه، هنوز جایگاه مناسبی برای کشورمان به ارمغان نیاورده است.

متوسط سرعت اتصال

سرعت متوسط اتصال به اینترنت، ۱۲ کشور از ۱۳ کشور منطقه ی خاورمیانه و افریقا را از این منظر جزو نیمه ی دوم کشور های جهان قرار می دهد. سرعت متوسط اتصال ۴ کشور از این ۱۳ کشور به اینترنت، زیر ۴ مگابیت بر ثانیه بوده، با این حال تقریباً همه ی آنها نسبت به سه ماهه ی قبل یعنی سه ماهه ی پایانی ۲۰۱۵ رشد قابل توجهی داشته اند که میزان این رشد از ۱۱ درصد در نامیبیا تا ۷۵ درصد در ایران متغیر بوده است. به بیان دیگر ایران با ۷۵ درصد رشد نسبت به سه ماهه ی قبل، بیشترین رشد سرعت متوسط اتصال به اینترنت را در میان کشور های خاورمیانه و افریقا به خود اختصاص داده است.

hamrah-mechanic

average speed -2

همانگونه که در جدول فوق مشخص است، رتبه ی ایران از لحاظ متوسط سرعت اتصال به اینترنت در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶، با ۸۸ درصد رشد نسبت به سه ماهه ی مشابه سال گذشته، در میان کشور های جهان ۱۱۱ بوده است.

متوسط اوج سرعت اینترنت

افریقای جنوبی و ایران به ترتیب با ۴۰ و ۳۹ درصد رشد، بیشترین رشد متوسط اوج سرعت اینترنت را در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶ تجربه کرده اند. گفتنی است در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶، قطر با ۸۹.۲ مگابیت بر ثانیه و رشدی ۱۵ درصدی، بیشترین متوسط اوج سرعت اینترنت را در منطقه ی خاورمیانه و افریقا به خود اختصاص داده است. رشد کلی کشور های این منطقه به جز دو کشور مثبت بوده است؛ کنیا و مراکش از این نظر با افت سرعت مواجه بوده اند.

average peak -2

رشد سالانه ی کشور های این منطقه از لحاظ متوسط اوج سرعت اینترنت نیز وضعیت مثبتی داشته است. کنیا با ۲۳۴ درصد، افریقای جنوبی با ۸۲ درصد، ایران با ۴۴ درصد و نیجریه با ۱ درصد برخی از کشور های این منطقه هستند که از لحاظ متوسط اوج سرعت، نسبت به سه ماهه ی مشابه سال گذشته، رشد را تجربه کرده اند.

میزان استفاده از اینترنت پر سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه

در آخرین گزارش مؤسسه ی آکامای آمده است از آنجایی که تنها سه دهم درصد از آدرس های IPv4 ایران با سرعت ۱۰ مگابیت بر ثانیه به سرور های آکامای متصل بوده اند، ایران از لحاظ میزان استفاده از اینترنت ۱۰ مگابیت بر ثانیه در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶ در رتبه ی آخر قرار می گیرد. این در حالی است که سال گذشته به دلیل آنکه تعداد آدرس های IPv4 متصل به سرور های آکامای از ایران با این سرعت، از ۲۵ هزار کمتر بوده، ایران اساساً جزو کشور های استفاده کننده از اینترنت ۱۰ مگابیت بر ثانیه ای به حساب نمی آمده است.

10mbps -2

میزان استفاده از اینترنت پر سرعت ۴ مگابیت بر ثانیه

بر خلاف اتصال ۱۰ مگابیت بر ثانیه می توان رشد ۲۷۶ درصدی ایران از لحاظ تعداد اتصال های ۴ مگابیت بر ثانیه را قابل قبول دانست. اما در کل، نیمی از جمعیت ۷ کشور از کشور های مد نظر در منطقه ی خاورمیانه و افریقا با سرعت متوسط حداقل ۴ مگابیت بر ثانیه به سرور های آکامای متصل شده اند. گفتنی است این میزان برای کشور هایی مثل امارات متحده ی عربی ۹۰ درصد جمعیت را شامل می شود.

4mbps2 -2

سرعت اتصال اینترنت موبایل

به گزارش آکامای، ایران با سرعت ۱.۸ مگابیت بر ثانیه در سه ماهه ی پایانی ۲۰۱۵، کمترین سرعت اینترنت موبایل در جهان را به خود اختصاص داده بود، اما متوسط سرعت اتصال به اینترنت همراه در کشورمان در سه ماهه ی نخست ۲۰۱۶ به ۴.۷ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است.

mobile -2

عدد سمت راست: متوسط اوج سرعت - عدد سمت چپ: متوسط سرعت

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

سردار جلالی: هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اعلام کرد که هدف از «شبکه ملی اطلاعات» جایگزینی اینترنت جهانی نیست. او همچنین گفت که ایران برای استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات نیازمند یک فهم مشترک از موضوع و اهمیت آن است.سردار «غلامرضا جلالی» گفت که واژه «اینترنت ملی» چندان قابل پسند نیست و خودش شخصا نیز از این... ادامه مطلب

طرح سناتورهای آمریکایی برای خارج کردن کلید قطع اینترنت از دست ترامپ

سناتورهای جمهوری خواه و دموکرات «رند پال»، «رون وایدن» و «گری پیترز» طرحی دو حزبی با عنوان «قانون انفصال کلید قطع اینترنت ۲۰۲۰» را معرفی کردند که امکان کنترل اینترنت را از دستان ترامپ خارج می‌کند.به گفته سناتورهای مذکور این قانون برای حراست از متمم‌‌های اول و چهارم قانون اساسی مانع این می‌شود که ریس... ادامه مطلب

«اینترنت آرشیو» و کلادفلر مشاهده سایت‌ها در زمان قطعی سرور اصلی را ممکن می‌کنند

کلادفلر با همکاری سرویس «وی‌بک ماشین» سایت «اینترنت آرشیو» محتوای سایت‌هایی که از سرویس «همیشه آنلاین» کلادفلر استفاده می‌کنند را آرشیو خواهند کرد و کاربران در هنگام قطعی این سایت‌ها، قادر به مشاهده آن‌ها خواهند بود.این همکاری تعداد صفحات وب که توسط «اینترنت آرشیو» اسکن می‌شوند را افزایش داده و «وی‌بک ماشین» را تبدیل به... ادامه مطلب

جدیدترین گزارش Speedtest: سرعت اینترنت در ایران بهبود داشته است

اسپیدتست جدیدترین گزارش خود برای سرعت اینترنت موبایل و ثابت در کشورهای مختلف برای ماه آگوست را منتشر کرده که از افزایش سرعت اینترنت در ایران خبر می‌دهد.اسپیدتست به صورت ماهانه گزارشی برای سرعت اینترنت در جهان منتشر می‌کند که در آن سرعت اینترنت ثابت و موبایل کشورهای مختلف به چشم می‌خورد. در جدیدترین گزارش... ادامه مطلب

اسپیس‌اکس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک را با کشتی‌های مهار بوستر آزمایش می‌کند

اسپیس‌اکس برای آزمایش اینترنت ماهواره‌ای «استارلینک» از کشتی‌های خودران کمک خواهد گرفت که از آنها برای مهار بوستر راکت‌های این شرکت استفاده می‌شود.اسپیس‌اکس روز سه‌شنبه از کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا (FCC) برای نصب ۱۰ ترمینال استارلینک روی کشتی‌ها درخواست مجوز کرد. ترمینال‌ها دستگاه‌های کوچکی هستند که به شبکه اینترنت ماهواره‌ای وصل می‌شوند.این شرکت می‌خواهد در... ادامه مطلب

شمار کاربران 5G در چین طی یازده ماه به ۱۱۰ میلیون نفر رسید

یازده ماه پس از راه‌اندازی طرح‌های 5G در چین بیش از  ۱۱۰  میلیون کاربر برای استفاده از آن ثبت نام کرده‌اند. رئیس «آکادمی فناوری اطلاعات و ارتباطات چین» (CAICT) که از زیر مجموعه‌های «وزارت صنعت و فناوری اطلاعات» محسوب می‌شود، ضمن اشاره به آمار بالای متقاضیان استفاده از اینترنت پرسرعت نسل پنجم تاکید کرد چنین رویکردی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟