ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

یک شرکت واقعیت مجازی در تلاش است هدست HTC Vive را وایرلس کند

شرکت بلغارستانی Quark VR در حال کار روی یک کیت توسعه ی نرم افزاری است که برای استریم بازی های واقعیت مجازی از رایانه به یک هدست سبک وزن طراحی شده. Quark VR که پیش ...

شرکت بلغارستانی Quark VR در حال کار روی یک کیت توسعه ی نرم افزاری است که برای استریم بازی های واقعیت مجازی از رایانه به یک هدست سبک وزن طراحی شده. Quark VR که پیش تر با عنوان Intugame شناخته می شد، مشغول پیاده سازی ایده ای انقلابی نیست چرا که ایده ی این کار مدتی هست که مطرح شده، اما به دنبال آن است که یکی از مشکلات حوزه ی واقعیت مجازی را برطرف کند.

با اینکه ظرف سال های اخیر شاهد بهبود های چشمگیری در عملکرد و مصرف انرژی چیپست های موبایل بوده ایم، هنوز برای سازگاری با هدست های این حوزه روی پلتفرم موبایل کمبود هایی وجود دارد. به عبارت دقیق تر، چیپست های موبایل یا آنقدر ها که باید قدرتمند نیستند ولی در عوض کوچک، سبک و کم مصرف اند، یا آنکه به اندازه ی کافی قدرت دارند ولی گرمای زیادی تولید می کنند و به انرژی زیادی نیاز دارند و به همین دلیل استفاده از آنها در هدست های واقعیت مجازی حتی برای چند دقیقه نیز راحت نیست.

به این ترتیب یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد به جاسازی سخت افزار رایانه ای تولید کننده ی تصاویر واقعیت مجازی در جایی غیر از خود هدست بر می گردد، مثلاً روی یک دستگاه جیبی یا حتی در قالب یک کوله پشتی. این نیز نیازمند آن است که رایانه ی مذکور از طریق سیم به هدست متصل باشد که ایده آل نیست و جلوی حرکت آزادانه ی کاربر را می گیرد.

اما ایده ی دیگری که وجود دارد آن است که خوراک واقعیت مجازی را از یک رایانه ی نزدیک به هدست روی آن استریم کنیم که این نیز هم به قدرتمند بودن رایانه و latency نداشتن آن، و هم به ارتباط وایرلس قوی میان این دو دستگاه بستگی خواهد داشت. اما Quark VR در حال کار کردن روی نسخه ای تغییر یافته از هدست Vive شرکت HTC است تا بتوان با استفاده از یک رایانه ی وایرلس آن را به عنوان یک هدست وایرلس واقعیت مجازی مورد استفاده قرار داد.

کراسی نیکولوف، مؤسس و مدیرعامل Quark VR تأیید کرده است شرکتش در حال کار روی هدست های معمولی و سیم دار Vive شرکت HTC است تا با استفاده از نرم افزار بتوان واقعیت مجازی را روی آنها استریم کرد. علاوه بر این ها، شرکت یاد شده قصد دارد طراحی سخت افزاری محصول مورد نظر را به یک پروژه ی متن باز سخت افزاری بدل کند.

این دو شرکت به صورت مستقیم با هم همکاری نیم کنند و نیکولوف نیز اذعان کرده است محصول نهایی قرار نیست نسل رسمی تازه ای از هدست های Vive شرکت HTC و یا حتی به روز رسانی آنها باشد.

HTC Vive تا کنون با موفقیت تجاری نسبی مواجه شده است و شاید جای تعجب نداشته باشد که از آن برای نمونه سازی و آزمایش روی این فناوری استفاده شود. هدست HTV Vive که در حال حاضر توسط Quark VR دستکاری شده یک رایانه ی ساده ی به همراه باتری دارد که به یک رایانه ی دیگری در مجاورت خود به صورت وایرلس متصل می شود. این کار فناوری مورد نیاز روی خود هدست را کاهش می دهد که به نوبه ی خود باعث کاهش مصرف انرژی و افزایش طول عمر باتری آن می شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی