پدیده نادر کسوف دوگانه از دید رصدخانه دینامیک خورشیدی [تماشا کنید]

پدیده نادر کسوف دوگانه از دید رصدخانه دینامیک خورشیدی [تماشا کنید]

هر دو سال یک بار، حوالی اعتدال بهاری و پاییزی، زمان کسوف «رصدخانه دینامیک خورشیدی» به شمار می رود. طی این بازه زمانی، رصدخانه SDO که در مدار «زمین آهنگ» قرار گرفته به تاریکی فرو می رود، زیرا زمین بین آن و خورشید قرار می گیرد.

اما در رخدادی نادر، زمین و ماه به طور همزمان بین SDO و خورشید جای می گیرند، که کسوفی دوگانه به شمار می رود. یکی از این موارد در تاریخ ۱ سپتامبر (۱۱ شهریور ماه) رخ داد که ابتدا زمین، و سپس ماه در مسیر عبور از جلوی خورشید، توسط دوربین های با کیفیت رصدخانه خورشیدی شکار شدند:

البته از دید SDO گرفتگی به اندازه آن چیزی که روی زمین می بینیم، جذاب و قابل توجه نیست، اما باز هم اگر نسبت به ماجرا آگاه باشید، دیدنش خالی از لطف نخواهد بود. معمولاً خورشیدگرفتگی روی زمین، که به خاطر عبور ماه از جلوی خورشید روی می دهد، کاملاً واضح و آشکار است، اما زمانی که زمین از مسیر بین خورشید و ماه می گذرد و ماه گرفتگی روی می دهد، تصویر زمین روی ماه کمی تار است، و کسوف های SDO هم چنین حالتی دارند.

به گفته ناسا، از آنجا که زمین برخلاف ماه دارای اتمسفر است، نور خورشید که از میان جو زمین عبور می کند باعث محو شدن لبه های تصویر روی ماه می شود.

گفتنی است طی رخداد مذکور، ساکنین قاره آفریقا نیز شاهد خورشید گرفتگی حلقوی بودند، به گونه ای که ماه در بیشترین فاصله مداری از زمین در مسیر خورشید قرار گرفته و بنابراین کل سطح خورشید را پوشش نمی دهد، در نتیجه خورشید به شکل حلقه ای آتشین دیده می شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato