پوشش ویژه دیجیاتو از نمایشگاه CES 2020

نظارت رگولاتوری بر کیفیت اینترنت ارائه شده به کاربران از طریق داشبورد اندازه گیری کیفیت

حسین فلاح جوشقانی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از طراحی اولیه ی «داشبورد اندازه گیری کیفیت اینترنت کاربران» خبر داده و گفته است این طرح به زودی با هدف اندازه گیری سرعت و کیفیت سرویس کاربران اجرایی می شود.

وی با اشاره به برنامه های نظارتی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای اندازه گیری کیفیت اینترنت مصرفی کاربران، یکی از طرح های مدنظر را ایجاد این داشبورد اعلام کرده است که به گفته ی او هم اکنون کار طراحی آن به اتمام رسیده و در آستانه ی اجرایی شدن قرار دارد.

به این ترتیب در صورت شکایت و نارضایتی کاربران اینترنت از سرویس دریافتی خود، امکان چک کردن خط اینترنت آنها به صورت مستقیم وجود خواهد داشت. جوشقانی درباره ی این طرح خاطرنشان کرده است: «با راه اندازی داشبورد اندازه گیری کیفیت اینترنت، امکان ارزیابی سرویس ارائه شده از سوی شرکت های اینترنتی و اپراتور ها به صورت کامل و آنلاین وجود خواهد داشت».

به گفته ی معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اندازه گیری میزان تأخیر ایجاد شده در سرویس، میزان گم شدن بسته ها و میزان رضایتمندی مشتری، از جمله قابلیت های دیگری است که با راه اندازی این طرح در کنار سنجش کیفیت سرویس ارائه شده به کاربر میسر خواهد شد.

گفتنی است این طرح در حالی در مسیر اجرایی شدن قرار دارد که جوشقانی پیش از این گفته بود: «تا کنون در میان اپراتور ها گیگ خوری اینترنت مشاهده نکرده ایم».

کاهش قیمت اینترنت به کجا رسید؟

فلاح جوشقانی در خصوص اجرای مصوبه ی کاهش قیمت اینترنت از سوی اپراتورهای اینترنت و موبایل نیز گفته است مصوبه ی مذکور در بیش از ۹۰ درصد اپراتور های اینترنت اجرایی شده است و تنها یک یا دو اپراتور به لحاظ فنی مشکل داشته اند که به زودی این مشکل نیز رفع شده و تمامی اپراتور ها قیمت اینترنت خود را کاهش خواهند داد.

وی در ادامه افزوده است: «در همین حال اپراتور های موبایل نیز این مصوبه را اجرایی کرده اند که البته برای دیتای موبایل، تنها سقف تعرفه اینترنت آزاد پایین آماده و قیمت بسته های اینترنت همچنان در شرایط رقابتی اپراتور ها است».

معاون رگولاتوری با اشاره به اینکه تنها ۱۰ درصد مشترکان موبایل مصرف اینترنت آزاد دارند، گفته است: «این مصوبه به نفع کاربرانی است که به دلیل مصارف پایین، ترجیح می دهند بسته ی اینترنت خریداری نکنند و مصرف آزاد داشته باشند».

جوشقانی اظهار داشته است که بر اساس برآورد ها ۴۰ درصد درآمد اپراتور های موبایل از حوزه ی دیتا است. او در ادامه خاطرنشان کرده که بسته های اینترنتی اپراتور های موبایل در فضای رقابتی ارزان بوده و ایران جزء ارزان ترین کشور ها در زمینه ی قیمت بسته های دیتای موبایل است». با این حال معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صحبتی از مقایسه ی کیفیت سرویس ارائه شده به کاربران ایرانی در مقایسه با دیگر نقاط جهان به میان نیاورده است.

در پایان، اگر ارائه دهنده ی سرویس اینترنت ثابت شما قیمت اینترنت مصرفی تان را کاهش داده آن را در «بخش نظرات» با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

افشای بیش از ۱.۱۹ میلیارد تصویر پزشکی در اینترنت

هر روز در سراسر دنیا میلیون ها تصویر پزشکی در اینترنت بارگذاری می شود که شامل اطلاعات محرمانه بیماران است اما بررسی ها نشان داده حدود ۱.۱۹ میلیارد مورد از این تصاویر بدون هیچ حفاظ امنیتی در اینترنت به حال خود رها شده اند.دلیل دسترسی عمومی به این حجم سرسام آور از تصاویر استفاده صدها... ادامه مطلب

چرا اینترنت کوانتومی را باید در فضا توسعه داد؟

اینترنت کوانتومی یکی از رؤیاهای طرفداران تکنولوژی بوده و در آن با بهره برداری از خصوصیات کوانتومی عجیب فوتون ها و الکترون ها، پیام ها به شکل کاملاً امن ارسال می شوند.خصوصیت فوق سبب می شود تا دولت ها، ارتش ها، بانک ها و مؤسسات مالی برای امن کردن تمام امورات خود از جمله قراردادها... ادامه مطلب

چگونه هزینه اینترنت خانواده را کاهش دهیم؟

نوع مصرف اینترنت همراه در بین کاربران اینترنت داخل کشور با الگوهای جهانی تفاوت‌های زیادی دارد و اینترنت همراه عملا تبدیل به گزینه شماره اول خانواده‌ها شده است. علت این موضوع را باید در عقب‌ماندگی اینترنت خانگی از نوع ADSL و البته توسعه شتابان اینترنت همراه جستجو کرد. اما تصور کنید که افراد یک خانواده،... ادامه مطلب

آزمایش موفقیت آمیز قطع اینترنت در روسیه

دولت روسیه پس از انجام چندین آزمایش مختلف، اینترنت روسیه را به طور موفقیت آمیز از اینترنت بین الملل جدا کرد.این آزمایشات در طول چند روز و با مشارکت آژانس های دولت روسیه، ارائه دهندگان اینترنت محلی و کمپانی های اینترنتی روسی انجام شدند.هدف از این آزمایشات بررسی امکان فعالیت مستقل اینترنت ملی روسیه موسوم... ادامه مطلب

فاز جدید سانسور اینترنت در چین: استفاده از الگوریتم ها برای نمایش محتوای مثبت

دولت چین با اعمال قوانین اینترنتی جدید، اقدامات خود را برای سانسور اینترنت تقویت کرده و این بار الگوریتم ها بازیگر اصلی سانسور محتوا هستند.اداره مدیریت فضای مجازی چین با انتشار اعلامیه ای، قوانین جدیدی منتشر کرده که سانسور اینترنت در چین را وارد فاز تازه ای می کند. قوانین جدید نحوه مدیریت محتوا توسط... ادامه مطلب

آیا اینترنت روی بلاکچین می تواند ما را از دست اخبار کذب نجات دهد؟

الکس ماشینسکی مؤسس و مدیرعامل شرکت سلسیوس می گوید در جنگ بین شبکه های متمرکز و توزیع شده، بالاخره ساختار توزیع شده پیروز می شود و اینترنت سرانجام روی بستر بلاکچین قرار خواهد گرفت.ماشینسکی معتقد است متمرکزسازی اینترنت توسط شرکت هایی مثل فیسبوک و گوگل، عامل اصلی تحریف واقعیت در جهان امروز است و اخبار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟