ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

پژوهشگران موفق شدند بدون لقاح طبیعی، سلول تخم را شکل دهند

طبیعت بر اساس دو جنس مخالف نر و ماده به وجود آمده و با چنین منطقی، نسل های جدید از پس والدین به وجود می آیند. اما طی دهه های اخیر، به خصوص با پیشرفت ...

طبیعت بر اساس دو جنس مخالف نر و ماده به وجود آمده و با چنین منطقی، نسل های جدید از پس والدین به وجود می آیند. اما طی دهه های اخیر، به خصوص با پیشرفت دانش بشر، بسیاری به این مسئله باور پیدا کردند که می توان دو جنس یکسان را نیز با یکدیگر لقاح داد.

دانشمندان دانشگاه Bath انگلستان گزارش داده اند که بالاخره و برای اولین بار موفق شده اند تا موش های سالم را بدون استفاده از ماده ژنتیک ماده و با بهره گیری از جنین غیر فعال (فرایندی که در آن یکی از نسخه های کروموزوم اکس مربوط به پستانداران زن غیر فعال می شود) پدید آورند.

برای این منظور ابتدا، سلول زیگوت در کلرید استرانسیم قرار گرفته تا از ادامه فعالیت شان جلوگیری شود. در این جا لازم است اشاره کنیم که تلاش های قبلی صورت گرفته برای فریب دادن زیگوت ها همگی محکوم به شکست بودند و ظرف تنها چند روز مرگ آن ها را در پی داشتند.

در هر صورت در جریان این فرایند، جنین با هسته اسپرم برنامه ریزی می شود و برای قرار گرفتن در رحم جایگزین آماده می گردد.

این را هم اشاره کنیم که دانشمندان هنوز در مورد چند و چون این برنامه ریزی مجدد اطلاعات کافی در دست ندارند و لازم است که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این باره، پژوهش های تکمیلی دیگری انجام گیرند. به علاوه هنوز مشخص نیست که آیا می توان این تکنیک را روی انسان نیز پیاده کرد یا خیر.

کودکانی که از این طریق به دنیا می آیند در واقع مادر ندارند و دو نیمه جنسی خود را از اسپرم دریافت کرده اند. چنین شیوه ای قطعا مسائل اخلاقی بسیاری را در آینده نزدیک بر می انگیزد.

کشف جدید دانشمندان انگلیسی نشان داد که اسپرم دیگر برای رسیدن به بلوغ و تولید مثل نیازی به تخمک ندارد و می توان امیدوار بود که به لطف آن مشکل ناباروری نیز مرتفع گردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (22 مورد)
 • هادی واعظ
  هادی واعظ | ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

  پس فردا میان این دانشمندان میگن 2×2=5 والا!!!??

 • سجاد صادقخانی
  سجاد صادقخانی | ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

  به نظرتون بچه متولد شده چه جنسی داره

  • علی
   علی | ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

   تفاوتی در جنسیت نیست مذکر xy و مونث xx اون x از اسپرم کپی کردن شده xx مونث و شده سلول تخم، ترکیبش تفاوتی نمیکنه ممکنه بشه xy پسر بشه یا xx دختر

 • علیرضا
  علیرضا | ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

  این نظرات بی معنی چیه؟؟!!
  همین کارارو میکنین که جامعه اینقدر به این موضوع ها حساس شده
  زندگی اینجور چیزا هم داره پس عادی رفتار کنین..
  اصن تعادل رفتاری ندارن بعضیا..عادی باشین و علمی رفتار کنین نه به قصد تمسخر!!

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی