همه چیز درباره آیفون 13
ایلان ماسک برنامه کامل سفر به کره مریخ را تشریح کرد

ایلان ماسک برنامه کامل سفر به کره مریخ را تشریح کرد

«ایلان ماسک» مردیست که رؤیای مأموریت های انسانی به مریخ را در سر می پروراند. او به تازگی برنامه هایش را تحت عنوان کلی «انسان را به گونه ای چند سیاره ای تبدیل کنیم» در کنفرانس بین المللی فضانوردی اعلام نمود.

او در آغاز گفت دو راه پیش روی انسان وجود دارد: یا روی زمین بمانیم و با خطر انقراض دست و پنجه نرم کنیم، یا اینکه سیاره دیگری را به خانه دوم خود تبدیل نماییم. او معتقد است مریخ بهترین گزینه برای اجرای این عملیات است، زیرا به زمین نزدیک بوده و شباهت زیادی با زیستگاه کنونی انسان دارد.

«ماسک» مدت زیادی است که در مورد سکونت در سیاره سرخ صحبت می کند. او تحت لوای «اسپیس اکس» قول داده که اولین سفینه بدون سرنشین اش یعنی Dragon را تا سال ۲۰۱۸ به مریخ می فرستد، و سپس تا سال ۲۰۲۴ انسان را به آنجا خواهد رساند.

او برای انجام این سفر، به تازگی موتورهای راکت «رپتور» را با موفقیت آزمایش کرده. این موتورها با سوخت متان، قوی تر از هر نمونه دیگری روی کره زمین هستند. موتورهای رپتور تقریباً ۶۸۰ هزار پاوند نیروی رانش تولید می کنند، که حدود سه برابر بیشتر از موتورهای به کار رفته در فالکون ۹ محسوب می شود.

spacex-raptor-mars-engine-test

موتورهای رپتور وظیفه جابجایی «سیستم حمل و نقل بین سیاره ای» یا ITS را بر عهده دارند. این مجموعه قادر است ۱۰۰ تن محموله شامل انسان و وسایل مورد نیاز را به کره مریخ برساند. بلند شدن ITS از سطح زمین و رسیدن به فضا به ۲۸ میلیون و ۷۳۰ هزار پاوند نیروی رانش نیاز دارد، بنابراین بیش از ۴۰ موتور رپتور برای این عملیات مورد نیاز خواهد بود.

زمانی که سوختگیری ITS در فضا به پایان رسید، دو مجموعه پنل خورشیدی در آن فعال می شوند که مجموعاً ۲۰۰ کیلووات نیرو تولید کرده و سرنشینان انسانی را به همراه باقی محموله به سمت سیاره سرخ رهسپار خواهند ساخت.

mars-mission-unveiled-1

به گفته «ماسک» با استفاده از روش های قدیمی، هزینه سفر هر نفر به کره مریخ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار خواهد بود، اما او قصد دارد این رقم را به حدود ۲۰۰ هزار دلار برای هر نفر برساند، و می گوید نهایتاً این هزینه به کمتر از ۱۰۰ هزار دلار کاهش خواهد یافت.

بخش اعظم این روند کاهش هزینه، به خاطر استفاده از فضاپیماهایی چندبار مصرف ایجاد می شود. سوختگیری ITS در مدار زمین یکی از بخش های اساسی و حیاتی این پروژه است، زیرا هزینه سوخت هنگام بلند شدن از سطح زمین را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد، و استفاده مجدد از بوسترها، تانکرها و فضاپیماها را ممکن خواهد ساخت.

طبق اظهارات «ایلان ماسک» با طرح پیشنهادی این کمپانی می توان هر بوستر را تا ۱۰۰۰ مرتبه، هر تانکر را تا ۱۰۰ مرتبه و هر فضاپیما را تا ۱۲ مرتبه به کار گرفت.

mars-mission-unveiled-4

در سفرهای اولیه، هر بار نزدیک به ۱۰۰ نفر را می توان به مریخ منتقل کرد، اما «ماسک» انتظار دارد این تعداد (و طبیعتاً اندازه فضاپیماها) به مرور افزایش یابد. مجموعه ITS نیز به صورت مکانی مفرح و دلپذیر طراحی شده و شامل اتاق های بدون جاذبه، سالن های پخش فیلم، کافه و دیگر امکانات تفریحی و سرگرمی خواهد بود.

زمانی که انسان ها به کره مریخ رسیدند، می توانند سوختی بر پایه متان را در آن سیاره تولید کرده و سفینه را برای استفاده مجدد به سمت زمین ارسال نمایند. این عملیات نه تنها هزینه سفر را کاهش می دهد، بلکه از تجمع سفینه های متعدد روی مریخ نیز جلوگیری خواهد نمود.

«ماسک» در این رابطه با اشاره به ویدیوی منتشر شده از نحوه سفر به مریخ می گوید: «چیزی که می بینید، احتمالی و غیر قطعی نیست. ما می خواهیم این پروژه را دقیقاً به همین صورت به اجرا درآوریم.»

interplanetary-transport-system

اسپیس اکس قصد دارد مأموریت کره مریخ را از «مرکز فضایی کندی» اجرا نماید. «ماسک» جدول زمانی این پروژه را نیز منتشر ساخت که نشان می دهد تست فضاپیما، بوستر و ITS در سال ۲۰۱۸ آغاز می گردد، و پروازهای واقعی به سمت مریخ نیز از انتهای سال ۲۰۲۲ اعزام می گردند.

این کمپانی قصد دارد کپسول های دراگون را از سال ۲۰۱۸ به مریخ بفرستد، و این کار را در فواصل زمانی منظم تکرار نماید.

گفتنی است «ماسک» دقیقاً اعلام نکرد هزینه این پروژه چگونه تأمین خواهد شد، اما به این نکته اشاره کرد که سفر به مریخ «مشارکت عظیم بخش های دولتی و خصوصی» را می طلبد. به گفته او، هم اکنون شرکت های دولتی و خصوصی زیادی آماده سرمایه گذاری روی این پروژه هستند.

او در این زمینه گفت: «در حال حاضر ما تلاش می کنیم با منابعی که در اختیار داریم، به بیشترین پیشرفت ممکن دست یابیم.»

mars-mission-unveiled-0

لازم به ذکر است برای قبولاندن پروژه به مخاطبین عام و خاص، اسپیس اکس در درجه اول باید نحوه جابجایی انسان در منظومه شمسی را توضیح دهد، و به نحوی تضمین بدهد که سرنشینان ITS سفری ایمن را در پیش دارند.

همچنین در این کنفرانس هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه سکونت انسان در کره مریخ و تأسیسات طراحی شده برای پشتیبانی از حیات انسانی ارائه نشد. البته این موضوع قابل درک است، زیرا اسپیس اکس بیشتر روی سخت افزار و معماری حمل و نقل توجه دارد. با این حال، انتظار می رود طی روزهای آتی جزئیات بیشتری از این مأموریت خطیر و البته هیجان انگیز منتشر شود.

نظرات ۱۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato