رزولوشن 8K در ۱۳۰ اینچ؛ تلویزیونی از NHK که شاید هیچ وقت به تولید انبوه نرسد

رزولوشن 8K در ۱۳۰ اینچ؛ تلویزیونی از NHK که شاید هیچ وقت به تولید انبوه نرسد

شرکت NHK به عنوان تنها سازمان ملی رادیو تلویزیون کشور ژاپن، از طریق دریافت حق اشتراک بسیاری از نمایش های روزانه مردم این کشور را تامین می کند. این سازمان که مالک ۲۱ شرکت زیر مجموعه و چند شبکه تلویزیونی بین المللی بوده، در ماه اخیر در حال آماده سازی خود برای پوشش دهی کامل و بی نقص المپیک ۲۰۲۰ توکیو است.

NHK در همین راستا از نمونه اولیه تلویزیون غول پیکر ۱۳۰ اینچی خود با رزولوشن ۸K پرده برداری کرده که در واقع از کنار هم قرار گرفتن ۴ نمایشگر OLED ال جی با ابعاد ۶۵ اینچ و رزولوشن ۴K پدید آمده است.

این نمایشگر در عین بزرگی، از ضخامت بسیار باریکی برخوردار بوده و پنل های ۱ میلی متری آن توسط تخته ای مورد محافظت قرار گرفته تا نهایتاً ضخامت کلی آن به اندازه ۲ میلی متر برسد. همانطور که در تصویر زیر می بینید، تشخیص این تلویزیون از کناره ها بسیار دشوار است.

161004-nhk-2-100685772-large-w600

گفتنی است شرکت Astro Design از فناوری خود برای کارکرد این ۴ پنل به عنوان یک تلویزیون واحد استفاده کرده تا تصاویر ۸K فوق العاده ای در نمایشگاه امسال تجهیزات الکترونیکی سیاتک ژاپن به نمایش بگذارد.

این تلویزیون بزرگ احتمالا هرگز به مرحله تولید انبوه نخواهد رسید و خود NHK از آن به عنوان یکی از بخش های تحقیقاتی برای آینده نمایشگرهای جهان یاد می کند. البته شنیده می شود این شرکت در صورت دستیابی به روش بهینه فشرده سازی محتوای تصاویر ۸K از این تلویزیون غول پیکر در المپیک ۲۰۲۰ توکیو بهره خواهد برد.

۸K در واقع به معنای ابعاد ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ پیکسل (۴ برابر رزولوشن ۴K) بوده و در صورت عدم فشرده سازی، تبادلی معادل ۳۵۰ گیگابایت داده ویدیویی در هر دقیقه صورت خواهد گرفت. آخرین فناوری فشرده سازی ماهواره ای موجود در جهان، هم چنان نیازمند انتقال داده ۸۵ مگابیت به ازای هر ثانیه است.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato